Gelir İdaresi Başkanlığı verilerine göre Doğu Karadeniz’de en fazla vergiyi Trabzon veriyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan 2021 yılı Türkiye’de illerin toplam vergi tahsisatı içindeki pay sıralamasında Trabzon Doğu Karadeniz Bölgesi'nde birinci sırada yer aldı. Türkiye genelinde ise 23’üncü sırada yer aldı. Bölgede son sırada ise Bayburt yer aldı.

TRABZON DOĞU KARADENİZ’İN BİRİNCİSİ

61 Medya Trabzon Haber Merkezi-Nabız "05 Ekim 2022" 61 Medya Trabzon Haber Merkezi-Nabız "05 Ekim 2022"

Gelir idaresi tarafından açıklanan verilere göre Trabzon vergi tahsilatında Karadeniz Bölgesi'nin genelinde Samsun’dan sonra ikinci sırada yer alırken Doğu Karadeniz’de birinci sırada yer aldı. Trabzon’u bölgede takip eden il Rize oldu. Rize genel sıralamada 35. sırada yer aldı. Giresun ise Türkiye’de vergi sıralamasında 53. Sırada yer aldı. Artvin 64. sırada yer alırken Gümüşhane 79. sırada yer aldı. Bayburt ise Türkiye genelinde 80. sırada yer alan il oldu.

EN ÇOK ARTIŞ ARTVİN’DE

Vergi tahsilatı artışında ise Artvin Doğu Karadeniz’de birinci sırada yer aldı. Artvin’de vergi tahsilatı %49, 66 oldu. Artvin’in ardından en fazla artış Giresun’da oldu. Giresun’da vergi tahsilatları %48,64 arttı. Trabzon’da ise vergi tahsilatı artışı %39,35 oldu. Gümüşhane’de vergi tahsilatı artışı %29,59 oldu.  Rize’de vergi tahsilatı artışı %26,14 oldu.

Fatoş YETİMHELLAÇ