CHP’li Beşiküzü Belediyesinin teleferik için aldığı karar İYİ Parti’nin de MHP’nin de tepkisini çekti.

Songül MAZLUM - Beşikdüzü Belediye Meclisinde gündeme alınan teleferik tartışma yarattı. 3 Ağustos’ta yapılan teleferik ihalesine katılan olmayınca 5 Ağustos tarihinde yapılan Meclis toplantısında teleferiğin yıllık 100 bin aylık 8 bin liraya kiraya verilmesi için Başkan Ramis Uzun’a ihale yetkisi verildi. Rakam çok düşük bulununca tartışmalar da yaşandı. İhale yetkisi meclisten 7 evet 7 hayır oyu ile geçerken, MHP’li Meclis Üyesi Önder Öztürk ile İYİ Partili Meclis Üyesi alınan kararı sert sözlerle eleştirdi.

Beşikdüzü teleferik (1)-1

SEMBOLİK RAKAMLARLA İŞLETİLMESİN

Karara karşı mücadele edeceğini dile getiren Meclis Üyesi Önder Öztürk, “Teleferiğin kirası 100 bin TL olabilir mi? İlçede bir çay ocağının kirası bile 6-7 bin lira. Teleferiği 8 bin liraya kiraya vermek yok saymak amacı taşımaktadır. İhaleleri gizliyor. Sosyal medyada duyurmuyor. Bu yaşanılanlar yüzünden aklımıza rant geliyor. Tesisin elbette çalışmasını istiyoruz ama sembolik rakamlarla işletilmesini istemiyoruz. Beşikdüzü Belediyesi üzerine düşen görevi yapmazsa teleferik elimizden çıkabilir.” uyarısı yaptı.

TESİSE BU KADAR DÜŞMAN OLUNABİLİR

Trabzon'daki tarihi kale davasında sonuç belli oldu Trabzon'daki tarihi kale davasında sonuç belli oldu

İYİ Partili Serkan Faiz ise, “Üç yıldır tartıştık, didiştik, bir sürü fikir ile geldik, yatırımcı bulduk, kendimiz çalıştıralım dedik velhasıl ilk göz ağrım partimden bile disiplin suçu ile karşılaştık. Sonuç üç yılın sonunda bu ihale yetkisi; süresi belli olmayan ve yıllık çok çok komik bir rakamla ihale yetkisini meclisten 7 evet 7 hayır ile geçti… Bir tesise ancak bu kadar düşman olunabilir… Bu şartlarda ihalenin iptali için elimden geleni yapacağım. Bu şartlar Beşikdüzü’nde iki dükkan kirasına denk geliyor.” dedi.

Beşikdüzü Belediye Meclisinde gündeme alınan teleferik tartışma yarattı. 3 Ağustos’ta yapılan teleferik ihalesine katılan olmayınca 5 Ağustos tarihinde yapılan Meclis toplantısında teleferiğin yıllık 100 bin aylık 8 bin liraya kiraya verilmesi için Başkan Ramis Uzun’a ihale yetkisi verildi. Rakam çok düşük bulununca tartışmalar da yaşandı. İhale yetkisi meclisten 7 evet 7 hayır oyu ile geçerken, MHP’li Meclis Üyesi Önder Öztürk ile İYİ Partili Meclis Üyesi alınan kararı sert sözlerle eleştirdi.

Beşikdüzü teleferik (1)

BİR YIL İÇİNDE OTELLER BİTMEZSE TELEFERİK ELDEN ÇIKABİLİR

Karara karşı mücadele edeceğini dile getiren Meclis Üyesi Önder Öztürk, “Teleferiğin kirası 100 bin TL olabilir mi? İlçede bir çay ocağının kirası bile 6-7 bin lira. Teleferiği 8 bin liraya kiraya vermek yok saymak amacı taşımaktadır. İhaleleri gizliyor. Sosyal medyada duyurmuyor. Bu yaşanılanlar yüzünden aklımıza rant geliyor. Tesisin elbette çalışmasını istiyoruz ama sembolik rakamlarla işletilmesini istemiyoruz. Beşikdüzü Belediyesi de kar elde etsin istiyoruz. 100 bin liralık kiralama bedeli bile Rize Doğa Koruma ve Milli Parklara gidecek.  Otelle alakalı dosyaların bitirilmesi gerekiyor. Beşikdüzü Belediyesi üzerine düşen görevi yapmazsa teleferik elimizden çıkabilir. Yapılan bir anlaşma var. Bir yıl içinde otel tamamlanmalı. 7+22 yıl diye bir anlaşma sağlandı 7 sene içinde otelin bitmesi gerekirken, 3. Kata kadar yapıldı ve bırakıldı. Otelin tamamlanması ve 22 yıl işletilmesi lazım. Sonrasında da bir 40 yıllık işletilme süreci var. Ancak otel bitmiyor. Böyle giderse teleferik de elimizden çıkabilir. Başkan’ın eline bir sözleşme tutturulmuş, onu bize okumaktan kayıtlara geçirmekten korkuyor. Başkan rantçı olmuş. Ali Cengiz oyunları ile meclise bu konuları getiriyor. Ne diyelim zaten ihaleye fesat karıştırmaktan ceza alan, görevi kötüye kullanmaktan ceza alan Başkan. Bunlar gayet normal olmuş aktık.” açıklamalarında bulundu.

Beşikdüzü teleferik (2)

BİR TESİSE ANCAK BU KADAR DÜŞMAN OLUNABİLİR

İYİ Partili Serkan Faiz ise, “Üç yıldır tartıştık, didiştik, bir sürü fikir ile geldik, yatırımcı bulduk, kendimiz çalıştıralım dedik velhasıl ilk göz ağrım partimden bile disiplin suçu ile karşılaştık. Sonuç üç yılın sonunda bu ihale yetkisi; süresi belli olmayan ve yıllık çok çok komik bir rakamla ihale yetkisini meclisten 7 evet 7 hayır ile geçti… Bir tesise ancak bu kadar düşman olunabilir… Bu şartlarda ihalenin iptali için elimden geleni yapacağım. Bu şartlar Beşikdüzü’nde iki dükkan kirasına denk geliyor. Altın yumurtlayacak tesisimizi ne olduğu belirsiz bir şekilde belki 12 belki 24 yıllığına kiralayacağız. Benim gözümde çalıştırmamak da bu şartlarda ihaleye çıkartmak da ihanettir, çünkü bu şartlarda BeşTel A.Ş şirketimiz bunu fazlasıyla çalıştırır kimseye gebe kalmadan.