Trabzon'da aranan şahıslar polisten kaçamadı Trabzon'da aranan şahıslar polisten kaçamadı

Ortahisar Belediye Meclisinin İYİ Parti Grubu Başkanvekili Berrin Erkuloğlu, yaralı olduğunu tespit ettikleri bir hayvanı, hayvan barınağına bıraktıklarını ancak tedavisi sözüm ona tamamlanarak bırakıldığını ifade ederek Trabzon Büyükşehir Belediyesine tepki gösterdi. Erkuloğlu, “Barınaklar hayvanları öldürmek için mi  yoksa yaşatmak için mi açılır? Barınağa sağlam verdiğimiz hayvanı neredeyse ölü alacaktık.” şeklinde tepki gösterdi. 


Ortahisar Belediye Meclisinin İYİ Parti Grubu Başkanvekili Berrin Erkuloğlu, yaralı olduğunu tespit ettikleri bir hayvanı, hayvan barınağına bıraktıklarını ancak tedavisi sözüm ona tamamlanarak bırakıldığını ve özel bir veterinerde yaşatılmaya çalışıldığını ileri sürdü. Trabzon Büyükşehir Belediyesini hayvan barınağı üzerinden sert bir şekilde eleştiren Erkuloğlu, “Yazıktır! Günahtır!  Allah bildiği gibi yapsın demiyorum, diyemiyorum çünkü onlar bize emanet. Biz hesabını soracağız bizim görevimiz onları korumak ve kollamak. 1 -1,5 hafta önce yaralı tespit ettiğimiz bir hayvanı tedavi ve kısırlaştırma amaçlı Büyükşehir Belediyesi barınağına aldırdık. Ben ve Ortahisar Belediyesi Veteriner Birimi Amiri Lütfü Aydın takibinde! Her ikimize rağmen barınakta sözüm ona tedavisi tamamlanmış, hayvancağız bırakıldığı noktada bir hayvansever tarafından özel veterinere zor yetiştirildi. Yemek yiyemez, su içemez, yürüyemez, enfeksiyon kapmış ve kanlı idrar!  Acil serum ve antibiyotikle yaşatılmaya çalışıyor!  Sokaktaki sahipsizlerin nasıl muamele gördüklerini varın düşünün…” eleştirilerinde bulundu. 


18 İLÇEYE SÖZÜM ONA HİZMET VEREN BARINAK NASIL BİR HİZMET VERİYOR?


Hayvan barınağının şehrin merkezine olan uzaklığına da dikkati çeken Erkuloğlu, “Ortahisar’dan yani merkez ilçeden bir giden bir daha gider mi? Bilmem! Yolun uzaklığı ve bozukluğu adeta kimse gelmesin görmesin der gibi. Hayvan severlerin ulaşabileceği bir lokasyon neden seçilmemiş? Korkmayın onlardan size zarar değil fayda gelir. Nakil aracının acizliğinden bahsetmek bile istemiyorum. 18 ilçeye sözüm ona hizmet veren barınak nasıl bir hizmet veriyor? Merkeze bu kadar uzakken diğer ilçelerden rehabilite için nakil edilen hayvanların yolda ölmemesi mümkün mü! Hoş ulaşsa da ölecek!” değerlendirmelerinde bulundu. 


NEDEN FOTOĞRAF ÇEKMEK YASAK?  


Büyükşehire ve ilgili personellerine sorular yönelten Erkuloğlu, “Benim vergilerimle maaş alan barınak görevli ve veterinerlerine soruyorum! Vicdanınız rahat mı? Denetlemeyen üst birim amirlerine soruyorum vicdanınız nasıl? Büyükşehirin yeterince mama alacak parası yok mu? Mama veriyorlar da içinde ne var da hayvanlar açlığı tercih ediyor? Barınaklar hayvanları öldürmek için mi yoksa yaşatmak için mi açılır?  Neden fotoğraf çekmek yasak?  Hayvanlara bakımı, show veya gösteriş unsuru olarak ya da belediyenin reklam yüzü olarak kullanarak değil ciddi manada insani bir görev olduğu için yapmalıyız. Burada size dini boyutunu anlatmama gerek yok. İnsanlardan daha ihtiyaçlı durumdadır hayvanlar çünkü isteyebilecekleri dilleri yok. Hastalığını söyleyemiyor, başına geleni anlatamıyor. Dilsiz bir canlının bizim inancımızda, kültürümüzde ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz.” ifadelerini kullandı. 


VİCDANLARINIZI RAHATSIZ ETMİYOR MU?  


Büyükşehir Belediyesine yönelik eleştirilerde bulunan Erkuloğlu, açıklamalarını şöyle tamamladı: “Kendi yaşadığım olayı anlattım. Barınağa sağlam verdiğimiz hayvanı neredeyse ölü alacaktık. Bunlarla ilgili çıkan haberlere medyada çok şahit oluyoruz ama bu kadar burnumuzun ucunda olacağını bizim de karşılaşacağımızı tahmin etmiyorduk. Daha hassas, daha insancıl, hayvanlara karşı daha merhametli olduğumuzu düşünüyorduk. Ama gördük ki belediyemizin barınağı da o çıkan haberlerden farklı değilmiş.  Siz de şimdi belediyeyi, imkanlarını ve ilgisini anlatacaksınız ama biz yaşadık.  Koskoca Büyükşehir Belediyesinin koskoca milyonluk bütçesinden 18 tane ilçeye hizmet verecek olan fizandaki barınağa ve oradaki hayvanlara ne kadar mama, ne kadar sağlık, ne kadar barınma hakkı düştü. Onları ne kadar gördünüz? Oradaki hayvanların kapalı alanda ihtiyaçlarının karşılanmaması vicdanlarınızı rahatsız etmiyor mu?  Barınağa girmek foto çekmek yasak olduğu sürece insanlar şüphe duyacaktır. Hele ki başımıza gelen bu olayla birlikte daha da şüphe içerisinde olacağız.”