Trabzon'u ve tüm Türkiye'yi sarsan cinayet ile ilgili Trabzon Barosu'ndan açıklama geldi.

Trabzon Barosu’ndan, şehrin merkezinde işlenen kadın cinayeti ile ilgili açıklama yapılarak İstanbul sözleşmesine dikkat çekildi.

Baro Başkanı Avukat Duygu Keleş Aydın tarafından yapılan açıklamada İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi, kadınların devlet tarafından korunmadığı algısına neden olduğu vurgulandı.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“21/04/2022 tarihinde, Atatürk Alanında, U. Turan isimli şahsın, boşanma aşamasında olduğu E.A.Umayev isimli Azerbaycan uyruklu kadını, silahla başından vurmak sureti ile vahşice katlettiği haberi ile derinden sarsıldık.

İşte tam da bu noktada, sürdürdüğümüz ve nefesimiz yettiği sürece de sürdürmeye devam edeceğimiz, kadına yönelik her türlü şiddetin ortadan kaldırılması ve sistemli hale gelen kadın cinayetlerinin önlenmesi mücadelemizde, hukuka aykırı şekilde çekilme kararı alınan İstanbul Sözleşmesi’nin mücadelemize katkısını hatırlatmak istiyoruz.

İstanbul Sözleşmesinin, kadının beyanı esas alınarak erkekler için verilen evden uzaklaştırma kararının ve şiddete ilişkin arabuluculuk ve uzlaştırma süreçlerinin yasaklanmasının aileleri yıktığı gibi iddialar ile feshedilmesi, var olma ve yaşama mücadelesi veren kadınların devlet tarafından korunmadığı algısını yaratmıştır ki, bu algı ne yazık ki kadını toplumda olduğundan fazla dezavantajlı duruma düşürerek, kadına yönelik şiddetin tahammül edilemeyecek derecede artmasına neden olmuştur.

Başkan Kubilay Çiçek, Trabzonlu vatandaşlara teşekkür etti! Başkan Kubilay Çiçek, Trabzonlu vatandaşlara teşekkür etti!

Kadına yönelik şiddeti ve kadın cinayetlerini önleyebilmenin en önemli adımı, Kadını sadece ailenin parçası olarak gören politik, kültürel anlayışın değiştirilmesi, kadının eşit ve özgür birey olarak yetiştirilmesine ve kabul edilmesine yol açacak politikaların uygulanması ve yasal düzenlemeler ile Kadınların toplum içerisinde güçlendirilmesi olacaktır.

Kadının cinsel, fiziksel, psikolojik bütünlüğünün dokunulmaz olduğunu; kadının insan haklarının temel insan hakkı olduğunu bir kez daha hatırlatıyor; kadına karşı her türlü ayrımcılığın ortadan kalktığı, kadının eşit ve özgür bir birey olarak var olduğu bir Türkiye ve Dünya için mücadelemizi ve dayanışmamızı sürdüreceğimizi, önlenemeyen şiddet vakıalarının takipçisi olacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz.”