Şarkıcı Gülşen İmam Hatipliler ile ilgili flaş sözlerinden dolayı gözaltına alınmıştı. Gündeme düşen olayla ilgili Trabzon Barosu'ndan açıklama yapıldı.

Trabzon Barosu, şarkıcı Gülşen’in İmam Hatiplilerle ilgili flaş açıklamaları ardından konu ile ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamada “yatarı bulunmayan bir suçtan dolayı tutuklama kararı verilmesi hukuka açıkça aykırıdır” denildi.

Trabzon Barosu'nda yapılan tam açıklama şu şekilde;

“Sanatçı Gülşen Bayraktar Çolakoğlu’nun bir konser esnasında kullandığı ve çeşitli yayın organları aracılığıyla kamuoyuna yansıyan rahatsız edici ve hakaret içerdiği düşünülen ifadeleri nedeniyle tutukluluğuna karar verilmesi, esasen bir koruma tedbiri olan ve şartları Ceza Muhakemeleri Kanunu’nda sıkı bir şekilde düzenlenen tutuklama müessesesinin ne yazık ki bir cezalandırma aracı olarak kullanılması sonucunu doğurmuştur.

Bir yargılamayı gerektirip gerektirmediğinden ve eylemin suç teşkil edip etmediğinden bağımsız olarak, tutuklama tedbirinin yalnızca sarf edilen ifadeler nedeniyle orantısız bir şekilde kullanılması, bağımsız yargıya güveni azaltacak, adil yargılanmaya duyulan inancı zedeleyecektir. Zira yapılacak yargılama sonucunda üst sınırdan ceza verilse dahi yatarı bulunmayan bir suçtan dolayı tutuklama kararı verilmesi hukuka açıkça aykırıdır.

Başkent'te Trabzon Zirvesi! Başkent'te Trabzon Zirvesi!

Trabzon Barosu olarak, kanunda yazılı şartlara uyulmaksızın orantısız şekilde uygulanan tutuklama tedbirinin kişi güvenliği ve özgürlüğü hakkını ihlal ettiğini ifade eder, bu hukuksuz uygulamadan vedilikle dönülmesi gerektiği hususunu kamuoyunun bilgisine sunarız.”