Araklı Ayvadere HES tünellerinde çalışma yasaklandı.

Trabzon’un Araklı ilçesi  Değirmencik Mahallesinde yapılan anacak adına başka bir mahallenin ismi olan ‘Ayvadere’ adı konulan HES inşaatıyla ilgili Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün tünelleri durdurma kararı verdiği öğrenildi. Projesinde 3.4 metre çapında gösterilmesine karşın 7 metre çapına yükseltilen tünellerin iptali istendi. Araklı Kaymakamlığının tebligatı yaptığı ve tünel çalışmasına izin vermediği öğrenildi.

whatsapp-image-2022-04-10-at-141419-1

Öte yandan ÇED raporu almamak için HES’i 10 Mgw’tın altına düşüren ilgili firma, yeniden 10 Mgw’IN üzerine çıkmasına rağmen almak zorunda olduğu ÇED raporunu yine almadı. Konuyla ilgili tepkisini sürdüren İl Genel Meclisi Eski Üyesi ve  Araklı Platformu Yetkilisi Mehmet Öztürk, Trabzon Valiliğinin gelişmeler karşısında sessiz kalışını anlayamadığını söyledi. Valiliğin daha bir yıl önce ÇED raporu olmadan inşaata başlanmaması gerektiğini ilgili firmaya ilettiğini kaydeden Öztürk Valiliğin 02.12.2020 tarih ve 165915 sayılı yazısını hatırlattı. İlgili yazıda Valilik firmayı uyararak ÇED raporu almasını hatırlatıyor. “Araklı İlçesi sınırları dahilinde yapılması planlanan Ayvadere Regülatör ve HES projesine yönelik ilgi yazılarımızla Müdürlüğümüze gönderilen İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğümüz görüşünde; proje sahası olarak ön görülen alan için herhangi bir Afete Maruz Bölge kararının bulunmadığı ancak proje çalışmalarının çevresindeki yerleşim alanlarına etkilerini de içeren hazırlanacak jeolojik-jeoteknik ve ÇED raporları doğrultusunda yapılmasında sakınca olmadığı belirtilmiştir. Can ve mal güvenliği açısından ilgi yazılarda belirtilen görüşümüz doğrultusunda gereğinin yapılması hususunda bilgilerinize rica ederim.”

whatsapp-image-2022-04-10-at-151702-1

Dünya Emekliler Günü'nde Trabzon'dan yetkililere seslendiler! Dünya Emekliler Günü'nde Trabzon'dan yetkililere seslendiler!

Öztürk, konunun Araklı’yı her anlamda ilgilendirdiğini hatırlatarak platform olarak bayram sonrası daha güçlü ve yeni bir eylem hazırlığı yaptıklarını belirtti. Öztürk bu demokratik eyleme Araklı dışındaki Araklılıların da katılacaklarını sözlerine ekledi.

Fatoş YETİMHELLAÇ