Sağlık Bakanlığına ait ambulans uçak, soluk borusu tümör nedeniyle tıkanan Trabzon'daki kanser hastasını özel cerrahi müdahale için Ankara'ya yetiştirdi.

Sağlık Bakanlığı'na ait ambulans uçak, Trabzon'da tümör nedeniyle soluk borusu tıkanan kanser hastasını özel cerrahi müdahale için Ankara'ya getirdi. Ameliyatla tümörü alınan hasta tekrar rahat nefes almaya başladı.

trabzon ankara (1)

Yurt içi ve yurt dışında binlerce acil hasta için havalanan ambulans uçakları, bu kez soluk borusundaki tümör nedeniyle nefes alamayan 62 yaşındaki akciğer kanseri hastası Mahmut Çakmak'ın imdadına yetişti.

AA ekibi, dünyada sadece Türkiye'de bulunan yoğun bakım donanımlı dört sedyeli uçak ambulansının yaşamla ölüm arasındaki ince çizgide yaptığı yolculuğu an be an izledi.

Hastanın dikiş gerektirmeyen "endobronşiyal" tedavi yöntemiyle bu tip tümörü alabilen sayılı merkezlerden biri olan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevkine karar verilmesi üzerine uçağın sağlık ekipleri, devreye giren ambulans hızla Trabzon'a hareket etti.

trabzon ankara (9)

Uçak ambulans doktoru: "Hastamızın genel durumu şu an iyi"

Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden havalimanına getirilen hasta, uçak ambulansında sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra Ankara'ya getirilerek hastaneye sevk edildi.

Dönüş uçuşu sırasında hastanın durumu hakkında bilgi paylaşan uçak ambulans doktoru, Çakmak'ı durumunun ağırlaşmasının ardından Ankara'ya transfer ettiklerini vurguladı. Hastayı oksijen cihazına bağladıklarını anlatan doktor, "Hastamızın şu an genel durumu iyi. Şu anda Ankara'ya sorunsuz bir şekilde ulaştırıyoruz." dedi. dedim.

Trabzon'da il başkanı görevden alındı! Trabzon'da il başkanı görevden alındı!

trabzon ankara (7)

Hastanın boğazındaki tümör çelik boru ile çıkarıldı.

Hasta Mahmut Çakmak, cerrahi operasyon için Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.

Ekibiyle birlikte yapacağı operasyon öncesi açıklamalarda bulunan Başhekim Prof. Dr. Aydın Yılmaz, Trabzon'daki doktorların kemoterapi, immünoterapi ve palyatif radyoterapi gören hastanın nefes darlığının artmasının ardından kendilerine ulaştığını açıkladı.

Tümörün hastanın ana soluk borusunun yüzde 90'ını tıkadığını belirten Yılmaz, "Rijit Bronkoskopi dediğimiz çelik bir tüple hastamızın boğazından girip tümörü burada yakıp boğazından çıkaracağız. hastamızın rahat nefes almasına olanak sağlayacak." dedi.

trabzon ankara (6)

Türkiye'de bu işlemi yapabilen 3-4 merkezden biri olduklarını belirten Yılmaz, yılda birkaç kez hava ambulansı ile götürülen hastaların olduğunu söyledi.

Yeniden nefes alabildiği için mutluydu

Yaklaşık 30 dakika süren cerrahi operasyonun ardından kendine gelen Mahmut Çakmak, konuşamasa da aldığı derin nefesle mutluluğunu gösterdi.

Başhekim Yılmaz, "Ana trakeadaki tümörü tamamen çıkardık, çok başarılı oldu. Hastamız önceden nefes alamıyordu, boğuluyordu. İşlem sonrasında çok rahat nefes aldığını gördük. Bu aşamadan sonra hastamız kitlesinden dolayı radyoterapi alacak.Ardından onkolojinin tekrar immünoterapi ajanı denenip denenemeyeceğine dair görüşü var, alacağız." dedim.

trabzon ankara (4)

Babasının nefesini gözyaşlarıyla izledi

Mahmut Çakmak'ın kızı Ayşegül Yavuz, rahat nefes alan babasını görünce gözyaşlarına hakim olamadı.

Babasının hastalıktan önce Mersin'de bekçi olduğunu ifade eden Yavuz, "Kardeşlerim ve ben babamla iki yıldır kanserle mücadele ediyoruz. Babam kalem ucu büyüklüğünde bir boşluktan nefes almaya çalışıyordu. Allah'a emanet olun. Devletimizden, Sağlık Bakanlığımızdan ve doktorlarımızdan razı olsun.Ambulans uçakla bir günde Ankara'ya getirildi"Babamın yaşam kalitesi artacak, rahat nefes alabilecek. Duygularımı anlatacak kelime bulamıyorum, çok mutluyum” dedi.