Trabzon Akçaabat’ta 21 kişinin yaşamını yitirdiği sel afetinden ders çıkarılmadığı savunuldu.

Selahaddin Çebi, "Cumhur İttifakı, kızıl elmadır" Selahaddin Çebi, "Cumhur İttifakı, kızıl elmadır"

Trabzon’un Akçaabat ilçesinde 32 yıl önce yaşanan ve 21 kişinin yaşamını kaybetmesine yol açan afetten ders çıkarılmadığı ileri sürüldü. KTÜ Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesinden Doç. Dr. Coşkun Erüz, aynı derelerin sel yataklarının yeniden doldurulduğunu ileri sürdü. Taşkınların öngörülemez olmadığına dikkati çeken Doç. Dr. Erüz, “Aynı derelerin sel yatakları tekrar dolduruldu, selin yıktığı, insanları yok ettiği binalar aynı yerlere tekrar yapıldı. Yataklar daha fazla doldurularak yolları tekrar yapıldı. Islah adı altında vatandaşa ve kurumlara arazi kazandırılmaya devam ediliyor. Tüm bilimsel çalışma ve uyarılara rağmen sel yatakları işgal edildi.” ifadelerini kullandı.

HİÇBİR SEL VE TAŞKIN ÖNGÖRÜLEMEZ, TEDBİR ALINAMAZ DEĞİL

Yaşanan acı olaylardan ders çıkarılmadığını savunan Erüz, “Sürmene, Of, Akçaabat, Değirmendere, Rize, Arhavi, Dereli, Samsun, İnebolu vb. sel ve taşkınlar yıl geçmeden unutuldu.   Neden ve sonuçları, tüm bilimsel çalışmalar, uzman ve ilgililerin uyarıları yok sayılıyor. Neden? Bu ülke insanının canı bu kadar mı değersiz? Yıkılan, afete uğrayan şehirleri milyarlarca lira harcayarak yeniden yapabilecek güce sahip devletin, milleti, kamuyu dere yatağından çıkaracak gücü ve mali imkanı mı yok? Kaçınılmaz son, makus talihi bekleyip, takdiri ilahi demek için mi? Küresel ısınmaya bağlı düzensiz ve aşırı yağış, buna bağlı şiddetli heyelan, sel ve taşkınlar olacağı, hem de sıklıkla olacağı öngörülürken ne yapıyor, nereye kürek çekiyoruz? Takdiri ilahi öngörülemeyen, beklenmeyen, tedbir alınamayan doğal afetlerdir. Hiçbir sel ve taşkın öngörülemez, tedbir alınamaz değildir.” değerlendirmelerinde bulundu.

Felaketlerden ders çıkarılmıyorFelaketlerden ders çıkarılmıyor 5Felaketlerden ders çıkarılmıyor 3Felaketlerden ders çıkarılmıyor 4Felaketlerden ders çıkarılmıyor 2