Trabzon, 8-18 Aralık 15. Futbol Pateni Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi himayesinde Trabzon Valiliği, KTÜ ve Ortahisar Belediyesi ile Paten Futbol Dünya Federasyonu (FİFS) kupa turnuvası ile ilgili Büyükşehir Belediye binasında açıklamalarda bulundular.

WhatsApp Image 2022-08-19 at 14.00.19

Toplantıya Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Paten Futbol Dünya Federasyonu Başkanı Mehdi Salman Pour, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Futbol Pateni Türkiye Temsilcisi Sayim Adanur katıldı.

YOMRA KAPALI SPOR SALONLARINDA OYANANACAK

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Önemli bir organizasyonun arifesinde sizleri bilgilendirmek üzere buradayız. Dünya Paten Futbolu Federasyonu başkanımız misafirimiz burada. Türkiye’de henüz federasyon olarak örgütlenmiş değil ama dünyada 15.’sini Trabzon’da düzenleyeceğimiz kadar önemli bir organizasyon. Türkiye’de yapma kararı aldılar. Bunun üzerine Trabzon’da bizimle irtibata geçtiler. Patenle nasıl futbol oynanacak bunu göreceğiz. İlgi çekici ve heyecanlı bir futbol türü. Bir önemli konu da şehrimizin paydaşlarıyla gerçekleştiriyoruz. Trabzon’da KTÜ Spor Salonu, Hayri Gür Spor Salonu ve Yomra’daki Kapalı Spor Salonlarında yapılacak. Bu salonlarda inşallah 8-18 Aralık tarihlerinde yapılacak.” şeklinde konuştu.

WhatsApp Image 2022-08-19 at 14.00.27

Bakan Muş, Türkiye ihracat rakamlarını açıklama törenine katılacak Bakan Muş, Türkiye ihracat rakamlarını açıklama törenine katılacak

POUR, “FUTBOLUN ADETA AŞKA DÖNÜŞTÜĞÜ BİR ŞEHİR”

Dünya Futbol Federasyonu Başkanı Mehdi Salman Pour, “Türkiye’de bu organizasyon ilk kez yapılıyor. Türkiye’de yapılmasının sebepleri Türkiye’nin ulaşılabilirlik anlamında çok iyi bir lokasyonda olması, dünyanın her yerinden bilhassa İstanbul’dan uçuşların olması, uluslararası mutfak imkânın olması (dünyanın her yerinden gelen insanlara hitap edebilecek mutfak olması). Oteller muntazam. Amerika’ya ve Avrupa’ya göre Türkiye’nin çok daha ucuz olması. Trabzon’a gelince iş biraz daha farklı. Farklı şehirler de vardı aday olan. Trabzon’u seçtik çünkü Trabzon bir spor şehri, şampiyon şehir. Futbolun adeta aşka dönüştüğü bir şehir. Trabzon’u seçmemizin arkasında da haklı sebepler var.” derken Başkan Zorluoğlu ise “Mutfak ve oteller her yerde bulunur ama futbol sevgisi çok az yerde bulunur”

WhatsApp Image 2022-08-19 at 14.00.30 (1)

FUTBOLUN BEŞİĞİ OLAN TRABZON’DA ULUSLARARASI ORGANİZASYON

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, “Ülkemizde futbolun beşiği olan uluslararası arenada da ün yapmış şehrimizde futbolun her türlü oynanması bakımından bir dünya kupasını tertip edecek olmanın ve proje paydaşı olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu projeye öncülük eden Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. 2007’de Avrupa yaz oyunlarının, 2011 Avrupa Gençlik Olimpiyatlarının, 2016’da liselerarası Gymnasıade oyunlarının icra edildiği olimpiyat alt yapısının olduğu şehrimizde uluslararası organizasyonun icra edilecek olması bizi mutlu ediyor. Şehrimizi uluslararası arenada bir kez daha ön plana çıkaracağız. Aralık ayında güzel bir faaliyet olacak.” ifadelerine yer verdi.

WhatsApp Image 2022-08-19 at 14.00.31

TRABZON ‘BU ŞEHİRDE FUTBOL HER ŞEKİLDE OYNANIR’ SLOGANIYLA

Futbol Pateni Türkiye Temsilcisi Saim Adanur  ise “Türkiye’de paten futbolunun temellerinin Trabzon’da atılmakta olmasından şehir olarak gururlanmaktayız. 8-18 Aralık 2022 tarihinde yapılacak olan Dünya Kupası turizm ve spor şehri Trabzon’umuza çok ciddi katkılar, hareketlilik ve tanıtım sağlayacaktır. Dünya Paten Futbolu Federasyonu Başkanı Mehdi Salman Pour ile Türkiye Temsilcisi Sayim Adanur olarak dünya kupasını önce Türkiye’ye sonra Trabzon’a almayı başardık. Trabzon Büyükşehir Belediyemizin ev sahipliliğinde, Valilik, KTÜ ve Ortahisar Belediyesi olarak Dünya Kupası'nın örnek bir organizasyon olacağına inanıyorum. Şampiyon şehir Trabzon ‘Bu Şehirde Futbol Her Şekilde Oynanır’ sloganıyla bir kez daha dünyaya kendisini dünyaya gösterecektir.” dedi.