Torul ilçesinde turistik mekân cam terasın yakınındaki vahşi depolama alanı gündem oldu. Çöplerin biriktiği alanın doğada kötü görüntünün yanı sıra çevre kirliliği ve metan gazı tehlikesine yol açtığı görüldü.

Konuyla ilgili açıklama yapan Torul Belediye Başkanı Evren Özdemir, bu durum karşısında çaresiz kaldıklarını, bölgenin belediyeye ait olmadığını, Orman Bölge Müdürlüğü'nün bünyesinde olduğunu, mevzuatı aşamadıkları için çevre faciasına müdahale edemediklerini ifade etti.

IMG_0450-1

50 YILLIK VAHŞİ DEPOLAMA ALANI

İlçe Başkanı Özdemir, “Burası 50 yıllık vahşi depolama alanı. 50 yıldır buraya çöp dökülüyordu. Ta ki biz gelene kadar. Hem Gümüşhane’de yerel yönetimler birliğimiz var. Hem de Bayburt’ta bir birliğimiz var. Şöyle söyleyeyim. Ayda bir ya da iki defa zorunlu olarak çöp döküyoruz. Geri kalan tüm çöplerimiz Gümüşhane’de birliğin kurmuş olduğu bir tesis var, burada depolanıyor, ardından Bayburt’a götürülüyor. Kışın biz bu çöpleri alırken bakıyoruz aracımızın içinde duman çıkmaya başlıyor. Haliyle aracımızın yanmasındansa çöpümüzü o alana döküyoruz. Gümüşhane’ye yetişme şansımız olmuyor. Bu da nadir zamanlarda oluyor. Biz hem Gümüşhane’ye hem de Bayburt’ta çöpün alınması karşısında para ödüyoruz. Çöpü de günde iki sefer biz götürüyoruz.” diye konuştu.

ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ'NDEKİ MEVZU AŞILAMADI

Yerin tahsisi belediyeye yapılmadığı için müdahale edemediklerini belirten Özdemir, “Orman Bölge Müdürlüğü'ne bir dilekçe verdik. Çöpün döküldüğü alan Orman Bölge Müdürlüğü^'ne ait. Biz bu yerin tahsisini istedik. Burayı alınca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın çöp alanlarının rehabilite edilmesi kapsamında hibe projeleriyle projelendirelim dedik. Ancak biz hala Orman Bölge Müdürlüğü'ndeki mevzuyu aşamadık. Burası belediyemize tahsis olsa buraya proje yapıp rehabilite edeceğiz. O alan 121 bin metrekarelik alan. Çöplerin depolandığı alanın ise kesilip bize verilmesi gerekir. İnşallah bu sıkıntıyı aşarız.” dedi.

66666

CAM TERASA ÇIKAN KİŞİ KARŞISINDA VAHŞİ DEPOLAMA GÖRÜYOR

Özdemir, sorunun çözümü için çabaladıklarını belirterek “50 yıllık çöp, metan gazı tehlikesi var. Sürekli duman çıkıyor çöpten. Cam terasa çıkan kişi direkt karşısında vahşi depolamayı görüyor. Bunu çözeceğiz.

KOORDİNASYON KURULUNDA KONUŞULACAK

Bölgemizde korkutan kaza! Uçuruma yuvarlandı Bölgemizde korkutan kaza! Uçuruma yuvarlandı

Bugün koordinasyon kurulunda da bu durumu dile getireceğim. Hem burada yaşayanların sağlığı açısından hem de ilçemize ziyarete gelenler bakımından hiç hoş bir durum değil.” ifadelerine yer verdi.

Haber: Rabia MOLLAOĞLU