Bugün TOKİ konutları için yeni kuraların çekileceği iller listesi açıklandı.

Nurullah Cabri - Geçtiğimiz eylül ayında Türkiye’nin en büyük sosyal konut projesi tanıtıldı. Tanıtım ardından başvuru süreci bitti. Bazı iller de kuralar çekilirken, temel atma töreninin de yapıldığı iller oldu. Dün ise kurası çekilecek yeni illerin listesi yayınlandı. Ancak bu listede Trabzon yoktu. Bunun yanı sıra henüz Ortahisar’da yapılacak konutların yeri de belli olmadı.

Ömer hacısalioğlu

Kurada Trabzon’un olmaması üzerine konuşan CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu durumun güvensizlik yarattığını belirtti ve “2018 yılındaki proje gibi inşallah fiyasko ile sonuçlanmaz” dedi. Hacısalihoğlu’nun açıklamaları şu şekilde:

“HENÜZ ORTAHİSAR MECLİSİNE GELEN BİR ŞEY YOK”

TOKİ konutları için yeni kura listesi açıklandı, Trabzon listede yok. 2018 yılında da devlet yine TOKİ marifetiyle bir konut seferberliği başlatılmıştı ve fiyasko ile sonuçlanmıştı. Umarız bu da bir fiyasko ile sonuçlanmaz. Bu proje dar gelirli vatandaşlarımız için önemli. İnşallah vatandaşlarımız bu konutlara en kısa sürede ulaşır. Ancak şu an Ortahisar’da bu konutlar için yer yok. Ortahisar Meclisine yer tespiti ile alakalı gelen bir şey de yok. Yer teslimi yapılan bir nokta da yok. Bundan dolayı inşallah fiyaskoya dönüşmez diyorum.

Büyük Birlik Partisi Ortahisar ilçe kongresi gerçekleştirildi Büyük Birlik Partisi Ortahisar ilçe kongresi gerçekleştirildi

“GÜVEN PROBLEMİ YAŞATIYOR”

Yerin belli olmaması ve kurada Trabzon’un olmaması bir güven problemi yaşatıyor.  Güven ve istikrar önemlidir.  Verilen sözler yerine getirilmiyorsa bu sıkıntı yaratır. TOKİ’ye herhangi bir arazi verilmemiş ama üzerine bina yapılmasını planlıyorsun. Araziyi ne zaman vereceksin, 5 binlikleri ne zaman işleyeceksin? Konutları ne zaman yapacaksın ve bitireceksin? Bu güvensizliktir.”

Fatih Suat Oyman-4

“2019 YILINDAKİLERİ SADECE SANAL GÖZLÜKLE GÖRDÜLER”

2019 yılında yapılan kura sonucunda ev hakkı kazanan kişilerin hala konutlarına kavuşamadığını ve sadece sanal gözlük ile görebildiklerini belirten CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman ise durumun belirsiz olduğunu ifade ederek şu açıklamaları yaptı:

“Kurada Trabzon olsa ne olacak? 2019 yılında kura çekildi, TOKİ konutları sahipleri de belli ama 2022 yılına girdik, yeni yeni ihaleleri yapılıyor. Kuranın olmasının bir anlamı yok. Ortada bir proje yok. 2019 yılında da sosyal konut projesiyle kuralar çekildi, sahipler belli oldu. 3 yıldır heyecanla bekliyorlar ama ortada proje yok. 2022 yılının kurasında Trabzon’un olmamasının çok bir önemi yok. Daha öncekilerin sözünü tutamamışlar ki, sonrakileri tutsunlar. Yer de henüz belli değil, ne olacağı belli değil. Sadece akıbet ve isimler üzerinde bir proje sunuluyor. Ancak karşılığını kimse alamıyor.

“ORTAHİSAR MECLİSİNDE GÜNDEME GELMEDİ”

Trabzon’da geçenlerde TOKİ konutları gösteren bir TIR dolaşıyordu. Vatandaşlar sanal gözlükler ile burada konutları görüyorlardı. 2019 yılında yapılan projeyi görebildiğimiz tek yerdir o gözlük. Çünkü somut yok.  Böyle bir proje yapabilmek için imar planının bir işleme tabi tutulması gerekiyor. Bunun gündeme gelmeli. İmara gelen böyle bir konut alanı yok. Yer mevzuna bakıldığı zaman Ortahisar’da böyle bir arazi bulmak kolay değil. Fakat işin uzmanı arkadaşlara görüştüğümüz zaman yer yaratılacak alanlar mevcut. Bunun iyi araştırılması gerekiyor. Diğer projeler gibi herhangi bir yere yapalım şeklinde yapmanın bir mantığı yok. Bir alan bulanabilir mi, evet bulunabilir. Ancak bunun için bir girişim yapılmamış. Şu an ortada afaki bir şey üzerinde konuşuluyor.”