2021 yılında düzenlenen 254 fuarın bir tanesi bile Doğu Karadeniz illerinde yapılmadı.

Emir Önel- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), 2021 yılına ilişin fuar istatistiklerini açıkladı. Açıklanan verilere göre Türkiye genelinde toplam 254 fuar gerçekleştirilirken, bu fuarlardan bir tanesi bile Doğu Karadeniz’de yapılmadı. 249 ihtisas fuarı, 5 tane de genel fuar düzenlenirken toplam katılımcı sayısı 30 bin 595’i buldu. Yabancı ülke katılımcı sayısı ise bin 523 oldu. Fuarların toplam ziyaretçi sayısı 9 milyon 553 bin 125 oldu.

Trabzon'da halk sonunda isyan etti! Çöp tesisinin yolu kesildi Trabzon'da halk sonunda isyan etti! Çöp tesisinin yolu kesildi

FUAR TURİZMİNDEN PAY ALINAMIYOR

Bir yılda Türkiye genelinde 254 fuar düzenlenip, 9 milyon 553 bin 125 kişilik ziyaretçi sayısı yakalanırken, Doğu Karadeniz kentleri fuar turizminden hiç pay alamıyor. Trabzon’un yıldızı son dönemde turizmde parlamasına rağmen son dönemde turizm de dahil olmak üzere düzenlenen 43 kategorideki fuarların hiçbirine ev sahipliği yapılamadı. Yozgat, Çorum, Isparta, Van, Şanlıurfa gibi birçok Anadolu şehri fuarlara ev sahipliği yaparken, Doğu Karadeniz fuar yoksulu olarak dikkat çekti.