TOBB Ekim ayı Kurulan-Kapanan şirketler istatistiklerini açıkladı.

Trabzon bir değerini kaybetti! Trabzon bir değerini kaybetti!

Elif Nur Gümüş - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekim ayı Kurulan-Kapanan şirketler istatistiklerini açıkladı. İstatistiklere göre Doğu Karadeniz İllerinde bu yıl kurulan şirket sayısı kadar kapanan şirket sayısı da arttı. Trabzon geçen yıl olduğu gibi bu yılda en çok şirketin kurulduğu ikinci il oldu.

TOBB, Ekim ayı Kurulan-Kapanan şirketler istatistiklerine göre: Doğu Karadeniz İllerinde kurulan şirket sayısı geçen yıl 151 iken bu yıl 155 oldu. Geçen yıl 23 şirket kapanırken bu yıl 30 şirket kapandı.

Ekim ayında geçen yıla göre Artvin’de daha fazla şirket kurulurken Gümüşhane’de herhangi bir kurulan-kapanan şirket olmadı. Artvin, Giresun, Rize ve Trabzon illeri geçen yıla göre daha fazla şirket kuruluşlarında bulundu. Trabzon, kurulan-kapanan şirket listesinde Doğu Karadeniz’de Samsun’dan sonra ikinci sırada yer alıyor. 2021 yılında Doğu Karadeniz illerinde 23 şirket kapanırken, 2022 yılında 30 şirket kapandı.

TOBB, Ekim ayı Kurulan-Kapanan şirketler istatistikleri Doğu Karadeniz illerinde şöyle: Ekim 2022 yılında, Artvin’de 14 şirket kuruldu, 5 şirket tasfiye edildi 1 şirket kapandı. Giresun’da 11 şirket kuruldu, şirket tasfiyesi olmadı, 4 şirket kapandı. Gümüşhane’de kurulan ve kapanan şirket yok. Rize’de 14 şirket kuruldu 1’i tasfiye edildi 3’ü kapandı. Samsun’da 60 şirket kuruldu, 7’si tasfiye edildi 14 şirket kapandı. Trabzon’da 56 şirket kuruldu, 1’i tasfiye edildi 9’u kapandı.

2021 yılı Ekim ayı istatistiklerinde ise, Artvin’de 10 şirket kuruldu, tasfiye edilen ve kapanan şirket olmadı. Giresun’da 9 şirket kuruldu, 6’sı tasfiye edildi 1’i kapandı. Gümüşhane’de 6 şirket kuruldu 1’i tasfiye edildi kapanan şirket olmadı. Rize’de 8 şirket kuruldu, 4 şirket tasfiye edildi 1 şirket kapandı. Samsun’da 66 şirket kuruldu, 9’u tasfiye edildi 13 şirket kapandı. Trabzon’da 52 şirket kuruldu 7’si tasfiye edildi ve 8’i kapandı.