Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Türkiye genelinde 27 noktada fındık alımına devam ediyor.

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal bu yıl TMO'nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 10'uncu kez fındık alımıyla görevlendirildiğini vurguladı.

Fındık üreticilerin, 15 Ağustos'tan itibaren randevu almaya başladığını belirten Güldal, "22 Ağustos'ta fındık alımlarına başladık. İlk etapta 12 noktada başladığımız alımlara 1 Eylül itibarıyla 27 noktada devam ediyoruz. Zamanla ihtiyaca ve talebe göre alım noktalarımızın sayısı 50'ye kadar çıkabilecek. Karadeniz'de fındık üreten illerimizde her yıl 50'nin üzerinde alım noktası açıyoruz. Bu sene de 50 farklı noktada 70'ten fazla ekiple fındık alım işlemine devam edeceğiz. Üreticilerimizin mağduriyet yaşamaması için her türlü kolaylığı gösteriyoruz. 2022 yılında üreticilerimizin alım noktalarında kurutma kaynaklı mağduriyet yaşamalarının önüne geçilebilmesi için alımlarda uygulanacak maksimum rutubet oranını bu yıl yüzde 6,5'e çıkardık. Ayrıca üreticilerimiz alım noktalarımızda sıkıntı yaşamamak için ürünlerini birçok defa kamuoyuyla paylaştığımız alım kriterlerine uygun hazırlayarak getirmelidirler. Depolama kapasitemize de takviye yaptık. Fiyat piyasaya göre oldukça iyi. Üreticilerimiz de açıklanan fiyattan duydukları memnuniyeti dile getiriyor ve gelinen süreçte fındık üreticilerinin TMO'ya karşı yoğun bir ilgisi var." ifadelerini kullandı.

Ticaret Bakanı Muş, Trabzon'da “İhracatın yıldızları” ödül töreninde konuştu Ticaret Bakanı Muş, Trabzon'da “İhracatın yıldızları” ödül töreninde konuştu

Güldal sözlerinin devamında, "Üreticilerimiz mutlaka randevularını alsınlar ve randevu gününde ürünlerini getirsinler. Ayrıca rutubetten dolayı sıkıntı yaşamamaları için ürünlerini kurutmaya azami özen göstersinler. Sağlamlık, çürüklük ve yabancı madde oranlarına da dikkat etsinler. Biz TMO olarak hiçbir aksaklığa meydan vermeden alım sürecini başarılı bir şekilde yürütmeye devam ediyoruz." diyerek çağrıda bulundu.