TMO’nun 22 Ağustos’ta başlatacağı fındık alım sezonunu şartlar belli oldu.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) fındık alım sezonunu 22 Ağustos’ta başlatacağını açıklarken, alım şartlarını da duyurdu. TMO’dan yapılan açıklamada, “Rutubet oranı yüzde 6,5’e kadar, sağlam iç fındık oranı yüzde 40 ve üzeri, buruşuk iç fındık oranı yüzde 10 ve altı, çürük ve bozuk iç fındık oranı yüzde 3 ve altı, yabancı madde oranı yüzde 0,5 ve altı, çatlak, kırık ve kabuklu fındık içerisinde bulunan iç fındık oranı yüzde 5 ve altı olan fındıklar satın alınacaktır.” denildi.

Trabzon’a yeni bir müze kazandırılacak Trabzon’a yeni bir müze kazandırılacak

ferrero fındık 2-1

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) fındık alım sezonunu 22 Ağustos’ta başlatacağını açıklarken, alım şartlarını da duyurdu. TMO’dan yapılan açıklamada, bir önceki yıla ait fındıkların kesinlikle alınmayacağı açıklanırken, bu sene ki mahsule ait alım şartları da duyuruldu. TMO’dan yapılan açıklamada, “Rutubet oranı yüzde 6,5’e kadar, sağlam iç fındık oranı yüzde 40 ve üzeri, buruşuk iç fındık oranı yüzde 10 ve altı, çürük ve bozuk iç fındık oranı yüzde 3 ve altı, yabancı madde oranı yüzde 0,5 ve altı, çatlak, kırık ve kabuklu fındık içerisinde bulunan iç fındık oranı yüzde 5 ve altı olan fındıklar satın alınacaktır. Eski yıl mahsulü ve eski ile yeni yıl mahsullerinin karışımı olan ürünler kesinlikle satın alınmayacaktır. Bunların yanında üreticilerimizin TMO’ya ürün teslim ederken rutubetten dolayı sıkıntı yaşamamaları için ürünlerini kurutmaya azami özen göstermeleri gerekmektedir. 2022 yılında üreticilerimizin alım noktalarında kurutma kaynaklı mağduriyet yaşamalarının önüne geçilebilmesi için alımlarda uygulanacak maksimum rutubet oranı bu yıl %6,5’e çıkarılmıştır. Üreticilerimizin İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleriyle irtibata geçerek 2022 yılı için ÇKS bilgilerini güncellemeleri ve ürünlerini randevu aldıkları tarihte TMO alım noktalarına getirmeleri önem arz etmektedir.” İfadelerine yer verildi.

fındık fiyatları güncel 2022

ÖDEMELER SATIŞTAN 21 GÜN SONRA

Ödemelerin ne zaman yapılabileceğine dair yapılan açıklamada da, “Ürün bedeli ödemeleri 21 gün içerisinde yapılacaktır. Üreticiler randevularını; internet üzerinden http://randevu.tmo.gov.tr veya TMO işyerlerine müracaat ederek alabilecektir. Alımlarımız sırasında üretici memnuniyetini sağlamak ve aksaklıkları gidermek ön planda olup bu kapsamda üreticilerimiz Genel Müdürlüğümüzde kurulan “Alo Ürün Hattı'ndan 0 312 416 34 10 (8 Hat)’’ fındık alımları konusunda bilgi alabileceklerdir.” denildi.