TİSKİ geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Bekir Aktürk’ü yalanladı, ihmal değil, usulsüzlük var dedi

Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı ve aynı zamanda Lokma Tatlı markasının sahibi Bekir Aktürk geçen yaptığı yazılı açıklama ile vatandaştan dilemiş ve TİSKİ’ye sitem etmişti.

Bekir Aktürk

Genel Başkan Aktürk TİSKİ tarafından maruz kaldığı anlamsız mantıksız bir uygulama hakkında kamuoyunu bilgilendirmek istediğini belirterek, “Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı ve bir mahalle muhtarı olmam nedeniyle gerek muhtar arkadaşlarımın gerekse Trabzon halkı ve sakinleri tarafından özellikle köylerde, köy statüsünden mahalleye geçiş yapan bölgelerde yaşayan vatandaşlarımızın TİSKİ ile ilgili bir çok farklı konuda yoğun şikayetleri oluyordu. Ben de bu bilgileri TİSKİ çalışanları ve üst düzey yöneticileri ile paylaşıyordum. Görevliler bana böyle bir şeyin mümkün olmayacağını söylüyorlardı. Ve hep ikna oluyordum, vatandaşa da bu konuda TİSKİ’nin göz göre göre vatandaşı mağdur etmeyeceğini söylüyordum.  Fakat şimdi kendi iş yerim de su sayacım olmasına rağmen bana da gelip su sayacım olmamış gibi muamele yapılınca Vatandaşın  şikâyetlerinin doğru olduğu, yanlış olan tarafın TİSKİ tarafı olduğu kanısına vardım. “ ifadelerini kullanmıştı.

TİSKİ’den Aktürk’e yalanlama (2)

Bu açıklama üzerine TİSKİ’den Aktürk’e cevap geldi. TİSKİ, Aktürk’ün açıklamalarının gerçeği yansıtmadığı belirten bir açıklama yaptı. Ayrıca ihmal değil, usulsüzlük olduğu belirtilirken, “TİSKİ Genel Müdürlüğü mevzuata ve kurallara aykırı davranan herkesi, konumu ve görevi ne olursa olsun aynı işleme tabi tutmaktadır. Hatır gönül ilişkileri ile iş yürütme, usulsüzlüğün örtülmesi, yanlışı görmezden gelme gibi alışkanlıklar artık çok geride kalmıştır.” ifadeleri de dikkat çekti. Açıklamanın tamamı şu şekilde:

“AÇIKLAMALAR GERÇEĞİ YANSITMIYOR”

TİSKİ’den Aktürk’e yalanlama (1)

Trabzon Maraş Caddesi'nde bir vatandaş fenalaştı! Trabzon Maraş Caddesi'nde bir vatandaş fenalaştı!

“Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki; TİSKİ Genel Müdürlüğü Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Murat Zorluoğlu’nun liderliğinde şehir tarihinde görülmemiş büyük bir altyapı hamlesini başlatmış ve çalışmalarına da kararlılıkla devam etmektedir. Soğuksu Mahallesi Muhtarı ve işletme sahibi Bekir Aktürk’ün, “Kendi iş yerimde su sayacım olmasına rağmen bana da gelip su sayacım olmamış gibi muamele yapılınca Vatandaşın şikâyetlerinin doğru olduğu, yanlış olan tarafın TİSKİ tarafı olduğu kanısına vardım.” cümleleri ile kamuoyuna aktardığı iddialar gerçeğe aykırıdır.

“İHMAL YOK USULSÜZLÜK DÜZELTİLDİ”

TİSKİ’den Aktürk’e yalanlama (4)

Kurumumuzca yapılan işlemin safahatı şöyledir:  Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü tarafından TİSKİ Genel Müdürlüğüne önce sözlü sonra da yazılı olarak Atapark-Kireçhane İl yolu 2+400 km.sinde Bengisu güzergâhında karayolu üzerinden elektrik direkleri kullanılarak havadan geçirilen  içme suyu borusunun kurumdan izinsiz olarak yapıldığı ve bunun Karayolları Trafik güvenliğini tehlikeye düşürdüğü ifade edilerek gerekli işlemin yapılması  talep edilmiştir. Bunun üzerine ekiplerimizce bölgede yapılan incelemede, işletmeden yolun altında bulunan alana karayolundaki elektrik direği üzerinden su borusu çekildiği tespit edilmiş olup, durum tutanak altına alınmıştır. Yani ortada TİSKİ’nin yaptığı bir haksız uygulama olmadığı gibi aksine yapılan açık bir usulsüzlüğün düzeltilmesi söz konusudur.

“HUKUKEN MÜMKÜN DEĞİLDİR”

Fotoğraflarda da görüldüğü üzere, tamamen usulsüz olarak, elektrik direkleri üzerinden karayolu güvenliği yanında elektrik tesisatı güvenliğini de tehlikeye atacak şekilde çekildiği belirlenen bu su borusunun TİSKİ tarafından tespit edilmesinin ardından, işletme sahibince kamuoyuna yapılan ve içerisinde mesnetsiz ifadelerin yer aldığı açıklamalar hayretle karşılanmıştır. Bu işletmedeki su aboneliği ticari bir aboneliktir ve münhasıran işletmenin kullanımı için tesis edilmiştir. Bu sayaçtan geçen suyun başka bir yere, hele de fotoğraflarda görüldüğü gibi usulsüz bir tesisatla başka bir alana iletilmesi hukuken mümkün değildir. Zaten söz konusu usulsüz su tesisatı kurumumuzca tutulan tutanaktan sonra işletme sahibi Sayın Aktürk tarafından kaldırılmıştır.

“HATIR GÖNÜL İŞLERİ İLE İŞ YÜRÜTME GERİDE KALMIŞTIR”

TİSKİ’den Aktürk’e yalanlama (3)

Şu bilinmelidir ki; Trabzon Büyükşehir Belediyesi TİSKİ Genel Müdürlüğü mevzuata ve kurallara aykırı davranan herkesi, konumu ve görevi ne olursa olsun aynı işleme tabi tutmaktadır. Hatır gönül ilişkileri ile iş yürütme, usulsüzlüğün örtülmesi, yanlışı görmezden gelme gibi alışkanlıklar artık çok geride kalmıştır. TİSKİ Genel Müdürlüğü bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da şehre tarihi yatırımları kazandırmanın; 18 ilçenin tamamında dev içme suyu projelerine imza atmanın, asırlık sorunları giderip halkın duasını almanın, herkesin hakkını sonuna kadar savunmanın ve usulsüz işler yapanlara da mevzuat çerçevesinde gerekli müeyyideleri uygulamanın, yani görevini layıkıyla yapmanın gayreti içerisinde olacaktır.