Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinin Eylül ayı üçüncü oturumu Başkanvekili Atilla Ataman başkanlığında yapıldı.

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinin Eylül ayı üçüncü oturumu Başkanvekili Atilla Ataman başkanlığında yapıldı. Meclis gündemine Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan Araklı, Sürmene ve Yomra Belediyelerinin ek bütçe talebi, Millet Bahçesi Batı yönündeki cephe sağlıklaştırma bedelinin tahsisi, TİSKİ Genel Müdürlüğünün norm kadro ihdası ve iptali, norm kadro ihdası ve iptali ile sözleşmeli personel ücretinin tahsisi ile ilgili gündem maddeleri geldi.

tiski-4

Plan ve Bütçe Komisyonundan Ali Osman Çoban, gündem maddeleri hakkında sunum yaptı. Sürmene Belediyesine 25 milyonluk ek bütçe kabul edildi.  Yomra Beleyesinin 30 Milyonluk ek bütçe kullanılması kabul edildi. Araklı Belediyesinin de 13 milyon ek bütçe kullanılması kabul edildi.

CEPHE SAĞLIKLAŞTIRMADA 3 TAKSİT FIRSATI

Mecliste İnönü Mahallesindeki cephe sağlıklaştırma işi için vatandaşlardan gelen taksit talebi değerlendirildi.  3 taksit şekilde ödeme yapılabilmesi için Meclis kararı alındı. TİSKİ personeline norm kadro verilmesi hakkında Başkanvekili Ataman, "Kadro verilmesi yetkisi değil, sözleşme yapılması için yetki verilecek." dedi. "76 adet kadro ismi değişiyor. 166 yeni kadro ihdas ediliyor." bilgisi de verildi.

Başkanvekili Ataman, "Milletin beklentisi varsa çalışanları memnun etmek zorundasınız. Hak eden bunu alabilmeli.  Çekirdek kadroda kimler olmalı diye çalışma yapıldı. Teknik elemanlar işin içinde olsa ne olur diye bakıldı. Neticede 183 kişiyi Tiski'de 410 kişiyi de Büyükşehirde bu sözleşme ilgilendiriyor. 600 kişiyi ilgilendiriyor. Bu haktan faydalanacak personelde devlet memuru oldum diye işlerini de aksatmamalılar." şeklinde konuştu.

TOBB sayıları açıkladı! En fazla şirket Trabzon’da TOBB sayıları açıkladı! En fazla şirket Trabzon’da

CHP Grubu Başkanvekili Turgay Şahin de, "Lisans ve önlisanslar sözleşmeye dahil edildi. 1 Ekim'de çıkacak yasa kapsamında yerleştirme yapılacak." dedi.

Başkanvekili Ataman, "Sözleşmeli personel kadrosuna alma yetkisi Büyükşehire verilecek." ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Grubu Başkanvekili Aslan Güner, "Kriterler belirlenirken inşallah güçlüklere karşılaşmalıyız. Belediye bünyesinde çalışan kadrolu işçilerin bu işle bir ilgisi var mı?" diye sordu. Başkanvekili Ataman, kaygının yersiz olduğunu savundu. İşçilere siyasi düşüncelerine bakmaksızın Belediye personeli olarak baktıklarını söyledi. Tulaş ve Kent AŞ. çalışanlarının ise bu imkandan faydalanamayacağı kaydedildi.

LİSE MEZUNU TALEBİNE POPÜLİZM KOKUYOR DEDİ

Şalpazarı Belediye Başkanı Mümin Nuhoğlu, lise mezunlarının da kadroya alınmasını istedi. Bunun üzerine Başkanvekili Ataman, "Burası popülizm kokuyor. Ben senin yerinde oturursam ben de aynı talepte bulunurum. Siz bunu kendi belediyemizde hayata geçirin. Sonra konuşalım." ifadelerini kullandı. Komisyon kararı oy birliğiyle kabul edildi. Sözleşmeli personel kadrosuna alınması konusunda Belediye Başkanına kayıt verildi.

YILLIK MALİYET 28 MİLYON 310 BİN TL OLDU

Büyükşehirdeki kadro ihdası da Mecliste gündeme geldi. Sürekli işçi pozisyonunda önlisans 13 lisans mezunu 23 trabelde 41 önlisans 132 lisans, Trabelde 103 lisans mezunu olmak üzere toplam 410 kişiyi ilgilendiren bir karar alındı. Kararın yıllık maliyeti 28 milyon 310 bin TL oldu.

Ataman, "Personel maliyeti yüzde 25.2 iken bu uygulamayla birlikte personel gideri yüzde 29.60 oluyor. Şu an lise ve ilkokul mezunu olsa yüzde 30'un üzerine çıkarız ki bu da mümkün olmaz." açıklamalarında bulundu.