Trabzon İçmesuyu ve Kanalizasyon İdaresi (TİSKİ) Genel Müdürlüğü Trabzon’un 5 ilçesinde 8 parselini satışa çıkarmak için Büyükşehir Belediye Meclisinden yetki istedi. Bu satışa karşı çıkan İYİ Parti Grup Başkan Vekili Aslan Güner, “TİSKİ’ye de para yetiremiyoruz. Mal satışına kadar iş gelmiş.” derken Başkan Zorluoğlu “Bu yerler idarenin kullanacağı yerler gibi durmuyor. Bir işe yaramıyorlar. Farklı maksatlarla vatandaş tarafından kullanılıyorlar. Ekonomik anlamda da ihtiyacımızı giderecek bir işlem bu” dedi.

Plan ve Bütçe komisyonundan gündeme gelen maddeye göre TİSKİ Genel Müdürlüğü, Çarşıbaşı ilçesi Çarşı Mahallesi 620 ada, 3 ve 5 nolu parsel, Ortahisar ilçesi Yeşilhisar Mahallesi 106 ada 37 nolu parsel, Uğurlu Mahallesi 2505 ada 33 nolu parsel, Gürbulak Seyrantepe Mahallesi 123 ada 99 nolu parsel, Akçaabat ilçesi Mersin Mahallesi 269 ada 2 nolu parsel, Yomra ilçesi Şanlı Mahallesi 972 ada 7 nolu parsel, OF ilçesi Yemişalan Mahallesi 217 ada 1 nolu parsellerde kayıtlı taşınmazların satışı için meclisten yetki istendi.

GÜNER “TİSKİ’YE PARA YETİREMİYORUZ”

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Aslan Güner, “İYİ Parti grubu olarak şu güne kadar hatırladığım kadarıyla TİSKİ’nin kredi talebine hiçbir ret vermedik. Hepsine destek verdik. Ama TİSKİ’ye de para yetiremiyoruz. Mal satışına kadar iş gelmiş. 2021 yılı Faaliyet Raporu’nun son bölümlerinde zayıf yönlerimizde idarenin mülk sayısının yeterli olmadığı değerlendiriliyor. Hisseli olan yerlerin satışı tamam ama Akçaabat’taki yeri mesela ben biliyorum. Denizin kenarına sıfır bir dönüme yakın bir yer. Diğer yerlerin nasıl olduğunu, değer olarak tespitini bilmiyorum. En azından bu yerin satıştan çıkarılarak oylanmasını talep ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

ZORLUOĞLU “BU ŞEKLİYLE BİR İŞE YARAMIYORLAR”

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “TİSKİ Genel Müdürlüğümüzün taşınmazları. Bunlar idare ve benim tarafından değerlendirildi. Bu yerler idarenin kullanacağı yerler gibi durmuyor. Bu şekliyle bir işe de yaramıyorlar. Farklı maksatlarla vatandaş tarafından çeşitli şekillerde işgal edilmek suretiyle kullanılıyorlar. Diğer taraftan TİSKİ çok büyük yatırımlar yapan kuruluş. Türkiye’de metreküp su ücreti olarak en ucuz Büyükşehirlerden bir tanesi de Trabzon. Dolayısıyla ekonomik anlamda da ihtiyacımızı giderecek bir işlem bu. Bu bahsettiğiniz Akçaabat’taki yer de içerisinde en fazla kıymeti olan yer zaten. Kendi ihtiyacı olmadığı, önümüzdeki yıllarda da bu manada ihtiyacı olmayacağını değerlendirdi. Biz de bunu uygun görüp meclisimize getirdik.” dedi.

TTSO seçimleri öncesinde şaşırtan hamle TTSO seçimleri öncesinde şaşırtan hamle

Ardından Başkan Zorluoğlu maddeyi mecliste oylattı. İYİ Partili Aslan Güner ret oyu verirken, madde oy çokluğuyla kabul edildi.

Haber: Rabia MOLLAOĞLU