Trabzon'da Belediye Meclisi Üyelerinin bile telefonlarına çıkmadığı iddialarıyla gündeme gelen TİSKİ Genel Müdürü Ali Tekataş’ın Ortahisar Belediye Meclisinin CHP’li Meclis Üyesi Ömer Dayı hakkında dava hazırlığında olduğu iddia edildi. İddia bizzat CHP’li Meclis Üyesi Ömer Dayı’dan geldi. Ortahisar Belediye Meclisinin Ocak ayı ilk oturumunda konuşan Meclis Üyesi Dayı önce bir dizi eleştirilerde bulundu ardından sözü TİSKİ Genel Müdürü Ali Tekataş’a getirerek, “Hodri meydan” dedi.

“Böyle Rezillik, Kepazelik Görmedim”

MECLİS Üyesi Dayı, “TİSKİ Genel Müdürü beni Grup Başkanvekilimiz Turgay Ağabey’e şikayet etmiş. ‘Ömer Dayı yanlış bilgi verdi, hakkında dava açacağım’ diyor. Bende buradan hodri meydan diyorum. Beraber gidelim adliyede herkes hakkını arasın. Sorunları dile getirmeyeceksem oturduğum yerde oturmam. Atanmış adam beni susturacak. Bu kadar arıza olur mu, bu kadar su kesintisi olur mu? Ama neymiş müteahhit firma parayı alacak. Böyle rezillik, kepazelik görmedim.” dedi.

GENEL MÜDÜRE HODRİ MEYDAN

Ortahisar Belediye Meclisinde konuşan CHP’li Meclis Üyesi Ömer Dayı, TİSKİ Genel Müdürü Ali Tekataş’ın kendisini CHP Grup Başkanvekili Turgay Şahin’e şikayet ederek hakkında dava açacağını söylediğini ifade etti. Açıklamalarına şehirde yaşananlara yönelik bir dizi eleştiri ve taleplerle başlayan Meclis Üyesi Dayı, “Beşirli Mahallesi’nde Kiler’in arkasında hayvan barınakları yapılmış koyulmuş. Bundan oradaki vatandaşlar başta olmak üzere iki muhtar rahatsız. Büyükşehir Belediyesine başvurdu. Olay Ortahisar ilçesinde yaşandığı için ben de Belediye Meclisimizde gündeme getirmek istedim.” ifadelerini kullandı.

YOL SORUNLARINA PALYATİF ÇÖZÜMLER

Yol sorunlarına da tepki gösteren Dayı, “Ulaştırma Bakanı Trabzonlu, Karayolları Genel Müdürü de Trabzonlu. Ancak maalesef ulaşım konusundaki sorunlar yıllardır giderilmedi. Liman Kavşağı palyatif uygulamalarla geçiştirildi. Haçkalı Baba Hastanesi önünde de soruna palyatif çözüm var. Bu konuların bu şehir adına ivedilikle çözüm bulmasını istirham ediyorum. Hemen hemen her gün Haçkalı Baba’da kaza oluyor. Limanın orada da aynı düzenleme yapılmış. Oradaki ışıklar ikaz şeklinde yanıp sönüyor ama yayalar karşıya geçemiyor. Ben gördüm gözlemledim.” şeklinde konuştu.  Bunun üzerine Meclis Başkanı Ahmet Metin Genç, “Çömlekçi’de yaya geçidi yok” diye konuştu.  Dayı ise, “Çömlekçi’de yaya geçidi var. Çizgiler mevcut. Oradaki altgeçitte kullanılabilir durumda değil. Oradaki alt geçidi normal bir vatandaş nasıl kullansın? Çok kötü bir durumda. Farklı farklı durumlarla karşı karşıya kalıyorlar. Kavşak kapandığı için karşıya vatandaş geçemiyor.” ifadelerini kullandı. 

TRABZONLU OLMASI ŞANS

Başkan Ahmet Metin Genç ise, “Trafik orada çok sıkışıyor. Üretilen çözüm de Kemerkaya mahallemizden girerek, Temel Araz Kuran Kursu’nun oradan çıkabilecek olan tüneldi. Ben ona şehircilik adına çekince koydum. Tıpkı Reşadiye Kavşağı’nda bugün itiraz ettiğimiz gibi. Onun şehir adına bir çözüm olmayacak. Ulaşımı kolaylaştırma adına tabi ki bir çözümdür. Ama bundansa buralara bu parayı harcamaktansa bir an önce Güney Çevre Yolu’nun adımlarının atılması noktasında Bakanımızla düşüncelerimizi paylaştık. Hem Bakanımızın hem de Genel Müdürümüzün Trabzonlu olması bir şans. Oradaki altgeçidi kullanılabilir hale getirmek daha doğru. Bunun üzerine çalışalım.” şeklinde konuştu.

MECLİS ÜYESİ: HODRİ MEYDAN

Altyapı konusunda da tepkilerini sürdüren Dayı, sözü TİSKİ Genel Müdürü Ali Tekataş’a ve TİSKİ’nin tepki çeken çalışmalarına getirdi. Meclis Üyesi Dayı, “Uzunsokak’ta 7-8 dükkanı kanalizasyon suyu basmış. Vatandaşa oraya araç gönderemediklerini ifade etmişler. Aynı sorunu Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Bekir Aktürk de yaşıyor. TİSKİ’den Alper Bey sorun olduğunu ama müdahil olamadıklarını dike getirdiler. Zaman içinde müdahale edeceklerini söylediler. Mahallemdeki sorunları birçok kez dile getirdim. Şu an benim şehrimde olan sorunlar tüm şehirde var. Sabahın 8.30’unda mesai başladığı saatte, TIR Boru yüklü, Cumhuriyet Caddesinden yukarı tam çıkmış. Kunduracıların orada bekliyor. Vatandaş işine gidecek!. Okula gidecek, manzara burada. Orada indim. Polis memuru da mevcut. “Bunu bu saatte buraya kim soktu?” dedim. Ses yok. Aynı durum valiliğin karşısında. Bu araba bu şehre akşamdan giremiyor mu? Tır bu malzemeyi akşam 20.00-21.00’dan sonra getiremez mi? Bu kadar plansız iş hayatımda görmedim. TİSKİ Genel Müdürü Ali Tekataş beni Grup Başkanvekilimiz Turgay Ağabey’e şikayet etmiş. ‘Ömer Dayı yanlış bilgi verdi, hakkında dava açacağım’ diyor. Bende buradan hodri meydan diyorum.

Beraber gidelim adliyede herkes hakkını arasın. Ben sorunları dile getirmeyeceksem oturduğum yerde oturmam. Beşirli’den Kalkınma’ya geçtin Uzunsokak’a geçtin. Atanmış adam beni susturacak. Hodri meydan diyorum. Bu kadar rezillik bu kadar kepazelik hayatımda görmedim. Her gün onlarca insan sular kesik diye arıyor.  Mahallemde, burada o mahallede oturan meclis üyeleri var. Her gün, her gün.. Bu kadar arıza olur mu, bu kadar su kesintisi olur mu? Ama neymiş müteahhit firma parayı alacak. Böyle rezillik, kepazelik görmedim. Bu konuda çok dolmuşum. Her gün onlarca insan beni arıyor, ‘Evimde su akmıyor. Çamaşır makinesi çalıştıramıyorum, bulaşık makinesini çalıştıramıyorum. Çocuklarıma banyo yaptıramıyorum’ diyor. Gelirsin mahalleye, bir istişare yaparsın” eleştirilerinde bulundu.