Trabzon Havalimanı iyileştirme çalışmaları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Turizm İşletmecileri ve Seyahat Acenteleri (TİSAD) Başkanı Murat Çavga, yapılan iyileştirme çalışmalarının tamamlanmasıyla ortalama 5 yıllık bir rahatlama süreci olacağını, yapılan çalışmaların kalıcı bir çözüm olmadığını söyledi.

İBB Başkanı İmamoğlu Trabzon’da bakın bu kez ne yaptı? İBB Başkanı İmamoğlu Trabzon’da bakın bu kez ne yaptı?

Trabzon Havalimanı’nı Ocak ve Ağustos ayları arasında 2 milyon 238 bin 74 yolcu kullanırken, 16 bin 357 uçak iniş ve kalkış gerçekleştirdi.

“BELKİ ÖNÜMÜZDEKİ  3-5 SENEYİ KURTARIRIZ”

İyileştirme çalışmaları sonucunda geçen yıldan çok daha iyi olacağını dile getiren Başkan Murat Çavga, “Dış hatlarda geçtiğimiz yıl çok ciddi bir sorun yaşadık. Sosyal medya da gündem oldu. Şuan da yapılan palyatif bir çözüm. En azından geçen yılın bir tık üstünde olacağız. Mevcut binanın giden dış hatlardan ayrı bir terminal daha yapılıyor. Geçen yılki halinden güzel olacağı kesin.  Tabi geçen seneye göre işimizi kolaylaştıracak bir hamle olacak ama bu tek başına yeterli bir çözüm değil palyatif bir çözüm. Belki önümüzdeki 3-5 seneyi kurtarırız.”  dedi.

Trabzon Havalimanı kapanacak mı

“HAVALİMANSIZ KALMA TEHDİDİYLE KARŞI KARŞIYA BIRAKMAYACAK ÇÖZÜM GEREK”

Trabzon Havalimanı’nın, çevre illerde olan havalimanlarından daha fazla yolcu ağırladığını ve bu nedenle kalıcı çözümlerin üretilmesi gerektiğini belirten Çavga, “Havalimanıyla ilgili uzmanlarında katkılarıyla birlikte turizmcilerin görüşlerini vereceği daha makul, daha mantıklı kapasiteyi aşmayacak, havalimanın kapanması ile 2-3 sene havalimansız kalma tehdidiyle karşı karşıya bırakmayacak bir çözüm olması gerekiyor. Gerek pist uzunluğu iç ve dış hatlar, gelen-giden yolcu salonundaki aksaklıkların giderilmesi, VİP salonu bunlar her biri konuşulup masaya yatırılıp uzun vade için gözden geçirilmesi lazım. Trabzon, Karadeniz bölgesinin incisi...

Ulaştırma Bakanlığından, Trabzon Havalimanı ile ilgili hamle!22 (2)

Havalimanı olarak da en eski havalimanı... Her ne kadar çevre illerin havalimanı olsa da Giresun-Ordu, Rize, yakın tarafta Bayburt yapılsa bile Trabzon bölgenin en önemli şehridir. İster istemez gelen-giden yolcu trafiği de çok olur.” açıklamalarında bulundu.