Turizm İşletmecileri ve Seyahat Acenteleri (TİSAD) Başkanı Murat Çavga, Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu’nun Divan Kurulunda yaptığı açıklamalara tepki gösterdi. Başkan Ağaoğlu'nun şehri tehdit ettiğini söyleyen Başkan Çavga, “Sayın Ağaoğlu’nun Genel kuruldaki açıklamalarını hayretle okuduk. Sayın Başkan konuşmasının bir bölümünde ‘Yeni havalimanı projemiz var. Yaptığımız incelemede maalesef mevcut tesislerimizin yüzde 90'i istimlak… Ben şahsen eski pilot olarak biraz da havacılık konusunda bilgisi olan insan olarak Trabzon şehrinin daha büyük bir havalimanına ve aşağı doğru bütün spor tesislerini içine alaraktan bir yeniden yapılanmaya ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum. Orada ki spor tesislerini ve bizim Mehmet Ali Yılmaz Spor Tesislerinin istimlak edilerek böyle bir şeyin içine gidilirse ben buna sonuna kadar direnç gösteririm. Trabzonspor'a yapılacak en büyük ihanetlerden biri budur. Başarısız olduğumda da görevi bırakır giderim. Bu şehrin yeni havalimanına ihtiyacı yok, bu şehrin spor tesislerine ihtiyacı var.’ şeklinde bir açıklama yapmış. Sayın Başkan şehrin turizm hareketliliğini hesaplamış, havalimanının yeterliliği konusunda uzman görüşünü belirtmiş ve görüşlerinin doğruluğunu pekiştirmek için aksi yapıldığında görevi bırakama ile şehri tehdit etmiştir! Yakın geçmişte kulübün para ihtiyacından dolayı kamulaştırılması için yoğun kulisler yapıldığı söylenen bir alanla ilgili bu çıkış ortak akıldan uzak, şehrin menfaatlerinin göz ardı edildiği, anlamsız bir hamledir.” değerlendirmelerinde bulundu.

Beşirli Çınaraltı Camisinin etrafı neden bakımsız ve sahipsiz? Beşirli Çınaraltı Camisinin etrafı neden bakımsız ve sahipsiz?

Anlamsız bir hamle!. (1)

HAVALİMANIMIZ ÖZELLİKLE DIŞ HATLARDA YILLARDIR SOS VERMEKTEDİR

Trabzon Havalimanı’nda yoğunluğun her geçen yıl arttığına işaret edilen açıklamada, “Trabzonspor şehrimizin tanıtımında çok önemli bir faktördür. Tüm Trabzonluların ortak değeridir.  Şehrimizin siyaset-ticaret üstü bir değeridir. En ufak bir başarısında tabiri caizse şehir bireylerinin antidepresanıdır. Trabzonspor; başarısı, geçmişi, geleceği, şehrin menfaati için planlanacak havaalanı çalışması ile sınırlandırılamayacak bir yapıdır. Kaldı ki şehrimizde birçok alanda Trabzonspor’umuz için tesis planlanabilir ancak coğrafi şartlarımızdan dolayı havaalanı planlanamaz. Trabzon, turizm alanında bölgemizdeki şehirlere abilik yapmaktadır. Bölgemize turist Trabzon üzerinden dağılmaktadır. Çevre illerde havaalanları yapılmasına rağmen havalimanımızın yoğunluğu her geçen yıl artmaktadır ve havalimanımız özellikle dış hatlarda yıllardır SOS vermektedir.” ifadelerini kullandı.

TESİS EKSİKLİĞİ YA DA FAZLALIĞINDAN ÖNCE TARTIŞMAMIZ GEREKEN KONULAR OLMALI

Tesislerin yıkılıp yıkılmaması gerektiğinin profesyoneller tarafından tartışılması gereken bir konu olduğuna işaret eden Çavga, açıklamalarını şöyle tamamladı: “Eyof döneminde yapılan onlarca spor tesisine rağmen hala şehirde spor tesisi ihtiyacı var düşüncesi tartışmaya açıktır. Hayri Gür Spor salonunun varlığına rağmen Trabzonspor Basketbol takımımızın hali ortadadır. Onca tesise rağmen şehrimizden çıkan başarılı sporcuların farklı kulüpler adına yarışması, farklı branşlarda gelecek vaat eden sporcuların farklı kulüplere gitmesi tesis eksikliği ya da fazlalığından önce tartışmamız gereken konular olmalıdır. Sorun tespiti, havalimanında bir sorun varsa bunun en makul nasıl çözülebileceği, tesislerin yıkılması veya yıkılmadan çözüm bulunması işin profesyonelleri tarafından tartışılması gerekmektedir. Turizmin şehrimizin ana geçim kaynağı haline geldiği bugünlerde havalimanımız turistler tarafından eleştiriliyorsa, kapasiteden dolayı yeni uçuş talepleri değerlendirilemiyorsa burada tartışmamız gereken havalimanının  yapılıp yapılmaması değil, bu duruma engel olmaya çalışanlar ve buna sessiz kalanlardır.