Trabzon Havalimanı yenileme çalışmasının deniz dolgusu üzerinde yapılacağını açıklayan Milletvekili Salih Cora’ya Trabzonspor’dan olumsuz açıklama gelmişti.

TİSAD Başkanı Murat Çavga ise, konuya dahil olarak “Milletvekili Salih Cora, Trabzonspor Tesisleri'nin de kamulaştırma alanına dahil olacağını sözlerine ekleyince konu anında polemiğe dönüştü. Eğer bu havalimanı şehrimiz için önem arz ediyorsa ve bir gün dahi kapalı kalması şehrimize kapanmayacak yaralar açacağı ortak görüşümüz ise dolgu üzerine yapılacak projeyi hep birlikte desteklemeliyiz.” dedi.

kroki

DENİZ DOLGUSU ÜZERİNDE

Çavga, yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Geçtiğimiz günlerde Trabzon Milletvekili Salih Cora, Trabzon Havalimanıyla ilgili yeni pist ve havalimanı çalışmasının bir iki ay içerisinde netleşeceğini, mevcut olan tek pistin yeterli olmadığını ve yeni havalimanının bir zaruretten kaynaklandığını ifade etti. Mevcut havalimanı kullanımı devam ederken, herhangi bir hava ulaşımında aksamaya neden olmayacak şekilde yeni havalimanının mevcut havalimanının kuzeyine doğru deniz dolgusu şeklinde planlandığını, eğer mevcut havalimanını deniz dolgusu şeklinde yaptığımızda mevcut havalimanının bulunduğu yeri de yine lojistik merkez olarak değerlendirme imkânına sahip olacağını da sözlerine ekledi.

Bu fikri beyan ederken yeni pist ve havalimanı çalışması kapsamında havalimanının deniz tarafında alt kısmında bulunan Trabzonspor Tesisleri'nin de kamulaştırma alanına dahil olacağını da sözlerine ekleyince konu anında polemiğe dönüştü. Kulüpten yazılı bir cevap, sosyal medyada yorumlar derken konu yoğun ülke gündemi arasında kaynadı gitti.

TRABZON HAVALİMANI BÖLGEMİZ İÇİN ÖNEMLİ

Artan turizm potansiyelimiz, hava ulaşımının gelişmesi ve bölgemizdeki birçok ile hizmet edişi özelliği ile Trabzon Havalimanı bölgemiz için büyük önem arz etmektedir. Son yıllarda şehrimizde ivme kazanan turizm hareketliliği ve buna bağlı olarak sayıları her geçen gün artan otel ve seyahat acentesi sayısı havalimanın önemini artırmıştır.

Hal böyleyken Rize havalimanı açıldıktan sonra Trabzon havalimanın kapanacağı, uçuşların Rize ve Giresun havalimanlarına yönlendirileceği yorumları yapılmaya başladığında hep bir ağızdan haklı olarak veryansın ettiğimiz de bir gerçek. Trabzon havalimanının büyütülmesi/yenilenmesi çalışmaları yapılırken havaalanının uçuşa kapatılmaması için deniz dolgusu yapılması gerektiği söylenince de veryansın ediliyoruz.

BİR GÜN DAHİ KAPALI KALMASI..

Eğer bu havalimanı şehrimiz için önem arz ediyorsa ve bir gün dahi kapalı kalması şehrimize kapanmayacak yaralar açacağı ortak görüşümüz ise dolgu üzerine yapılacak projeyi hep birlikte desteklemeliyiz. Havaalanı Trabzon’a yakışmıyor, uçak park alanı yetersiz, yolcu trafiğini kaldırmıyor düşüncesinde hemfikirsek ve bu eksiklikleri düzeltirken havaalanımızın uçuşlara kapatılmaması gerektiğini savunuyorsak başka alternatifimizin olmadığını bilmeliyiz.

Coğrafi yapımızdan dolayı şehrin güneyinde havaalanının yapılamayacağı, Arsin’de havaalanı için müsait olabileceği düşünülen alanda yatırım adası projesinin onaylandığını bilince bu mecburiyetimiz daha da anlam kazanıyor.”

Çukurçayır'daki arsa satışı Belediye Meclisinde kriz çıkardı Çukurçayır'daki arsa satışı Belediye Meclisinde kriz çıkardı

Haber: Rabia MOLLAOĞLU