Kemal Efe Tiryaki'nin ailesi cezaevi yönetiminin kendilerine çelişkili ifadeler verdiğini söyledi.

61medya - Özel / 20 Kasım’da Trabzon’un Akçaabat İlçesinde polisin dur ihtarına uymayarak polise çarparak ölümüne neden olan 16 yaşındaki Kemal Efe Tiryaki’nin Kayseri cezaevinde intihar ederek hayatını kaybetmesi ailesini harekete geçirmişti. Daha önce çocuklarının ölümü ile ilgili cezaevinden çelişkili ifadeler geldiğini söyleyen baba Hasan Tiryaki, “Biz polislerimizi seviyoruz. Bizim burada aradığımız adalet. Bu olayın sonrasında 16 yaşında bir çocuk öldü. Neden kimse 16 yaşında bir çocuk cezaevinde öldürüldü diye adalet aramıyor? Neden herkes korkuyor?” dedi.

IMG_6056

YİNE ÇELİŞKİLİ İFADELERDE BULUNDULAR

Kemal Efe Tiryaki’nin önünde Kemal Efe için adalet diyerek toplanan arkadaşlarıyla birlikte açıklama yapan baba Hasan Tiryaki medyaya yaptığı açıklamalardan sonra cezaevinden kendisine gelen bilgilerle ilgili,

“Medyaya verdiğimiz beyanatlardan sonra bize verdikleri bilgilerde bu kez de çocuğu bizden önce içeri giren iki koğuş arkadaşı bulup askıdan alıyorlar. Gardiyanların önceki ifadelerinde benim çocuğum askıda değildi. Gardiyanlar yerde görmüştü. Şimdiki ifadede gardiyandan önce içeri iki kişinin girdiğini söylüyorlar. Onu askıdan alıp yere bırakmışlar. Bir buçuk ay sonra bize görüntü gönderdiler. Ama bize gönderdikleri görüntülerde çocukları buldukları andan itibaren var. Savcının yaptığı işlemleri yolladılar.

Neden ondan öncesi yok. Onlarda da oynama yapıp öyle mi gönderecekler. Bu suç kapatmayı neye göre yapıyorlar? Biz bunların açıklamasını istiyoruz. Çocuğumuza ne oldu? Olaydan iki gün önce konuştuğumuzda çocuğumuzda bir sıkıntı yoktu. Sürekli çocuğumun koğuşu değiştirildi. Arkadaşlarının vermiş olduğu ifadede Kemal Efe çok sessiz ve uyumlu bir çocuktu deniliyordu.

Neden bunlardan sonra değiştirme kararı aldılar? Neden bize bilgi verilmiyor? Bunların cevabını ve görüntülerini istiyoruz. Biz görüntüleri istiyoruz. Çocuğumuza nasıl davranıldı bilmek istiyoruz. Hangi çocuklar yanına girdi, nasıl girdi biz bunları öğrenmek istiyoruz. Bize denilene göre gardiyandan başkası onun odasına giremezdi. Ondan sonra diyorlar ki biz oraya gidene kadar çocuğu ipten alıyorlar. Bir sürü çelişkili ifade var. İlk ifadende kesildi yere düştü diyorsun, sonrada çocuklar buldu yere indirdi diyorsun. Cezaevi bunu kesinlikle açıklayamaz.” İfadelerini kulandı.

IMG_6050

16 YAŞINDA BİR ÇOCUK CEZAEVİNDE ÖLDÜRÜLDÜ

Çocuğunun nasıl öldüğünü bilmek istediğini söyleyen Tiryaki adalet istediğini belirterek, “Kaza anından sonra bize yapılan haksızlıklar oldu. Bir günde yüzlerce kaza oluyor. Bizim çocuğumuz savcının karşısına çıkıyor, savcı daha ifadeleri okumadan polislerin ifadelerine göre direk kasten adam öldürmeden benim çocuğuma dava açıyor. Biz savcıya belki de 15 tane delil sunduk.

Bizim delillerimizden bir tanesi bile haklı çıkmadı. Orası karanlık, polis aracın önüne geçiyor. Orda bir polis şehit oldu. Biz polislerimizi seviyoruz. Bizim burada aradığımız adalet. Bu olayın sonrasında 16 yaşında bir çocuk öldü. Neden kimse 16 yaşında bir çocuk cezaevinde öldürüldü diye adalet aramıyor? Neden herkes korkuyor. Benim çocuğumu dövüp eziyet ettiler. Herkes yüzünü gözünü gördü çocuğumun. Doktor diyor ki bir şey yok yüzünde gözünde. Çıkarsınlar karakol giriş çıkışının görüntülerini” şeklinde konuştu.

TTSO seçimleri öncesinde şaşırtan hamle TTSO seçimleri öncesinde şaşırtan hamle

NE OLMUŞTU ?

20 Kasım’da Trabzon’un Akçaabat İlçesi'nde polisin dur ihtarına uymayarak polise çarparak ölümüne neden olan 16 yaşındaki Kemal Efe Tiryaki Kayseri cezaevinde intihar ederek hayatını kaybetmişti.

Trabzon'daki acılı aile olaya tepki göstermişti. 

61medya haberi"İntihar değil cinayet" başlığı ile okuyuculara duyurmuştu

Baba-1

DEVLETİMİZDEN YARDIM İSTİYORUZ

Devlet büyüklerinden yardım isteyen Tiryaki, “Ben buradan devlet büyüklerime sesleniyorum. Bizim acımızı kimse anlayamaz. Gerçekten adil olan hakim, savcıların halkı için uğraşan insanların bizim bu serzenişimizi duymalarını istiyorum. Bizim bu kadar sunduğumuz delillerin neden bir tanesi kabul edilmedi? Neden emniyet birbirini tutup da bizim çocuğumuzu atıyor?

Hep onların söylediklerine doğru denilmiş. Ben bunların devlet yetkilileri tarafından aydınlatılmasını ve bizimle irtibata geçmelerini istiyorum. Biz gerekeni anlatalım. Eğer biz haksızsak sizden özür dileyeceğiz. Cezaevinde olan olayın aydınlatılmasını ve görüntüleri istiyoruz. Bizim çocuğumuza ne yapıldığını bilmek istiyoruz” diyerek yardım istedi.

Anne-1

SÖYLEDİKLERİMİZİ YALANLAMAYA ÇALIŞIYORLAR

Anne Havva Tiryaki ise kendilerine verilen son bilgilerdeki durumu inandırıcı bulmadığını söyleyerek, “Sonra o arkadaşı odadan çıkıp ellerini kafasının arkasına koyup kendini astı diyormuş.

Odanın kapısını gardiyan fanusun arkasından açıyor. Odayla fanusun arası 10 metre var ya da yok. Oradan zaten bilgi gönderilse gönderilir. O zamana kadar bu çocuklar içeri gidip çocuğu alana kadar gardiyan nasıl içeri girememiş? Neden o zaman onları orada yakalamadı da çocuklar aldı onu oradan. Benim çocuğum 1.90 boyunda, 95 kilo. Onu nasıl oradan aldılar da şekilli bir halde yere bıraktılar. Sağ kolu ve bacağı klozetin içinde nasıl bırakabildiler? Bizim söylediklerimizi tamamen yalanlamaya çalışıyorlar ama yalanlamaya çalıştıkça batıyorlar. Böyle bir açıklama olamaz” sözleriyle çocuğu için adalet istedi.

Haber: Fatoş YETİMHELLAÇ