Jandarmadan zehir operasyonu! Jandarmadan zehir operasyonu!

Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un ve Türkiye İhracatçılar Meclis Başkanı Mustafa Gültepe’nin de katılımıyla 5. Türkiye İhracat seferberliği zirvesi bugün Ramada Otel’de başladı. TİM başkanı Mustafa Gültepe ihracat rakamlarını Trabzon’da anlattı.

Gültepe, "Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ilk üç ülke Almanya, ABD ve Irak. Eylülde Suudi Arabistan’a yüzde 221, Lübnan’a yüzde 102 ve İsviçre’ye yüzde 71’lik ihracat artışı gerçekleşti. 220 ülkeden 131’inde ihracat arttı. İhracatta kilogram başına  birim değerdeki artış da devam ediyor. Birim ihracat değerimiz geçen yılın Eylül ayına göre yüzde 22 artışla 1,62 dolara yükseldi." dedi.

Yıl başında 1,15 seviyesinde olan euro/dolar paritesinin eylülde 0,96’ya kadar gerilediğini hatırlatan Gültepe, bu durumun ihracata olumsuz yansımasının devam ettiğini belirtti. İhracacattaki parite kaynaklı kaybın sadece eylülde 1,8 milyar dolara ulaştığını, yılbaşından bu yana ise 10 milyar dolara aştığını ifade eden Gültepe, “Bu kritik dönemde özellikle Euro Bölgesin’ne ihracat yapan firmalarımızın parite riskini göz önünde bulundurarak fiyatlandırma yapmaları önem arz ediyor.” ifadelerini kullandı.