Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasında Trabzon iş ve ekonomi dünyası ile toplantı yaptı.

Suudi Arabistan'dan Trabzon'a ilk charter uçuşu yapıldı Suudi Arabistan'dan Trabzon'a ilk charter uçuşu yapıldı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un TTSO'da katıldığı toplantıda birçok sektörden temsilciler yer aldı. Toplantıya ilgi yoğundu. Toplantıya Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Ak Parti Milletvekilleri Salih Cora, Bahar Ayvazoğlu, Adnan Günnar, Muhammet Balta, İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, CHP Milletvekili Ahmet Kaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, İl Başkanı Sezgin Mumcu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, DKİB Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan ve sektör temsilcileri katıldı.

WhatsApp Image 2022-04-17 at 18.24.15

Trabzon ve Trabzon Ticaretinin tanıtımını içeren bir video gösterimi ile başlayan toplantı ardından açılış konuşmaları ile devam etti.

PANDEMİ KRİZİYLE CİDDİ SIKINTILARDAN GEÇTİ

İlk olarak TTSO Meclis Başkanı Eren konuştu. Eren, “Pandemi kriziyle ciddi sıkıntılardan geçti. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere hükümet yetkililerin sağladığı desteklerle bu günlere gelmiş. Ticaret Bakanlığına geldiğiniz tarihten bugüne yapıcı yaklaşımlarınızdan dolayı Trabzon iş dünyası olarak teşekkürlerimi arz ediyorum. Şehrin özelindeki çalışmaları, beklentileri, detaylarıyla arz edecekler. Memleketinize bugüne kadar gösterdiğiniz ilgilinin budan sonra süreceğini de çok iyi biliyoruz” dedi. 

TRABZON’DA İHRACAT 20 YILDA 1 MİLYAR 200 MİLYON DOLARA YÜKSELDİ

DKİB Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, “Ülkemizde en fazla İhracat yapan 18. il ve 1 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştiren iller arasındayız. Trabzon ilimiz, son 20 yılda ihracat 20 kat artarak 1 milyar 200 milyon dolar seviyesine ulaşmıştır. Elbette bunu yeterli bulmuyoruz. Sizlerin de destekleriyle bu rakamın 2 milyar doların üzerine çıkması için gayret gösteriyoruz. Özellikle Rusya, Ukrayna arasında yaşanmakta olan savaş, bölgemiz için de bir takım fırsatları beraberinde getirmiştir. Gerekli olan ulaşım hatlarının kurulmasıyla hem Trabzon, hem de bölge illeri Rusya ve hinterlandında tedarik merkezi olabilirler” dedi. 

WhatsApp Image 2022-04-17 at 18.21.04

FINDIKTA GELİRİN ARTIRILMASI GEREKİR

TTB Başkanı Eyüp Ergan, “Fındıkta verim ve kaliteyi arttırmak projelerimiz var. Bugün dünyada dönüm başına ortalama 200, 250 kilo verim verilirken Türkiye’de bu 50 ile 100 kilo arasında kalmakta. Yaptığımız örnek bahçelerinde 200 - 300 kilo elde etmekteyiz. Önümüzdeki 15 yıl içinde bu bahçelerimizden verim elde edeceğiz.  720 bin hektarda 1,5 milyon ton fındık üretilir. Bizim sanayicimiz bu üretilen fındığı satabilecek kapasitedir. Fındıktan neden 5 milyar dolar gelir elde edilmesin?” diye konuştu.

TTSO Başkanı Hacısalihoğlu ise, “Sorunların çözülmesi, il bazında iyi diyalogla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bakanlığınız ile odamızın istişare içinde yaptığı çalışmalar.  Odamız ile dijital arşiv oluşturuldu. Dijital Kütüphane oluşturuldu. Kurumsal hafızanın yapılanması, saklanması, ileriye dönük kullanılması adına önemli. Coğrafi İşaretli ürünlerin pazarlanması konusunda  Satış Portalı faaliyete geçti. Farkımız şu: Burada satılacak tüm ürünlerin denetim ve satışı şeklinde olacak” dedi. Hacısalihoğlu, ardından ise Trabzon’da yürütülen projeler sıralarken, Kongre Merkezi ile ilgili olarak ise, “Tur Şehrimizde kongre turizminin gelişmesi için alt yapı ihtiyacımız olan Kongre Merkezi yapılması ile ilgili şehrimizde Yomra kesimindeki Kongre Merkezi inşaatı sonlanmak üzere. Bu konuda da başkanlığını büyükşehir belediye başkanımız yürütmekte. Şehrimize inanıyoruz ki kongre merkezi kazandıracağız” diye konuştu.

PANDEMİDEN SONRA RUSYA VE UKRAYNA SAVAŞI DÜNYADA KRİZ YARATTI

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, yaptığı konuşmada “Türkiye ve bütün dünya pandemi süreciyle uğraştı. Şuan daha yönetilebilir seviyelerde. 2019 yılında ‘dünyada en karamsar tablo ne olabilirdi?’ diye soru sorulmuş olsaydı kimse yaşanan bu süreç kimsenin aklına gelmezdi. Hem ekonomileri, hem ticareti, hem ülkelerin finans yapılarını, bankacılık sektörünü, insanların yaşam tarzlarını, ticaret yapma şekillerini etkilediği, çeşitli değişikliklere sebep oldu. Tam bu gündemden dünya çıkıyordu. Yeni bir krizle karşı karşıya kaldı. Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan kriz.. Ciddi şekilde dünyada ekonomi üzerinde etkilerini hissettiriyor. Rusya ve Ukrayna MTA ihracatçısı iki ülke. Buna hem gıda aynı zamanda hammadde birçok MTA’nın da üreticisi olan ülkelerinden biri. Başta enerji olmak üzere. Bu krizle beraber, gıda fiyatlarındaki yükseliş, enerji fiyatlarındaki yükselişle devam ediyor.

WhatsApp Image 2022-04-17 at 18.21.05

1970’DEN BERİ EN BÜYÜK ENFLASYON

1970’den beri en yüksek enflasyon rakamlarıyla dünya karşı karşıya.. Ticaret tarafından baktığımızda Türkiye’nin çok daha güçlü seyrediyor. Dün Sarp’taydık. Orada yoğunluk söz konusu. Hem artan ticaret, hem bu krizden dolayı lojistik anlamda bazı transferlerin Sarp’a kayması, hem de bireysel gidiş gelişlerden dolayı oradaki süreçleri uzatmakta. Bunların kısaltılması için bazı çalışmalar yapacağız. Biraz zaman alacak ama bazılarını hızlıca almanın derdindeyiz. Amacımız orayı kolaylaştırmak. Dış ticaret rakamları hepimizin malumu. 

TRABZON’UN TİCARETİNİN 1.2 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNE ÇIKACAĞINI ÜMİT EDİYORUM

Hedefin altına değil üstüne çıkmak istiyoruz. Trabzon 1.2 Milyar doların üzerine çıkacağını ümit ediyorum. Teknolojinin gelişmesiyle elektronik ticaret artık hayatın parçası. E ticaret gelişecek, hayatın diğer alanlarına da sirayet edecek gibi gözüküyor. Önemli olan bunun piyasada yeteri kadar aktörün çıkabileceği ekosistemin oluşmasına imkân verecek yasal düzenlemenin olması. Burada da TBMM’de ki milletvekillerimize büyük görev düşüyor. Türkiye’nin böyle bir yasal düzenlemeye ihtiyacı var.

ÇAMBURNU’NA YAT, GEMİ İNŞA SANAYİ İÇİN ANALİZLER YAPILACAK

Çamburnu eskiden beri daha ufak, kayık tarzı üretim vardı. Yat, gemi inşa sanayi bizim yakın takip ettiğimiz alan. Özellikle Türkiye’nin, yat üretiminde dünyada 2. sırada. Hatta bizim hemşerilerimiz var, çeşitli yerlerde üretim yapan. Hakikaten göğsümüzü kabartıyorlar. Yat üretimi yapılan serbest bölgelerde yer bulmak imkânsız. Buradaki durumu analiz etmek istiyoruz. Burada yat sanayinin geliştirebilirsek hem toplam katma değeri yüksek. Serbest bölgenin avantajı ne oluyor. İhracata odaklanıyorlar. Türkiye’nin farklı bölgelerinde açmayı düşünüyoruz. Bu bölgede kümelenme oluşturabilirsek, yat inşaatı çok daha ciddi katma değer sağlayabilir” ifadelerine yer verdi.

Rabia MOLLAOĞLU