Nurullah Cabri-ZORLU Otel İşletme Müdürü Serkan Serdar, Turizmi Geliştirme Ajansının (TGA) kültür festivali programında Trabzon’u yok saymasını eleştirdi. Trabzon’da turizm işletmelerinin TGA’ya 35-40 milyon civarında bir ödeme yaptığını kaydeden Müdür Serdar, buna rağmen tanıtımların iki Influencer ile iş birliğine gidilmesi veya bir tane video çekimi ile sınırlı kaldığını belirtti. Trabzon’un TGA’ya ödediği kaynağın karşılığını alamadığını aktaran Serdar, ajansa çağrıda bulundu.

Bekir Sıtkı Tarım aday olmayacağım sözünün arkasında Bekir Sıtkı Tarım aday olmayacağım sözünün arkasında

ÖDENEĞİN BİR KISMI TRABZON’DA BIRAKILMALI

Müdür Serdar, “Biz bu parayı ödeyeceksek bunun belirli bir oranının Trabzon’un kendi uhdesinde, kendi kontrolünde olabileceği, kendi tanıtımını yapabileceği bir olanak sağlanmalı. Bu bölgeyi biz biliyoruz, kimlere pazarlanabileceğini biz biliyoruz. Gelen arkadaşlar bizden iyi bilemezler. Bırakın bir oranı, örneğin 0.25’lik oranı Turizm Konseyine aktaralım, belediyeye aktaralım. Bizden çıksın ama bu para tanıtımlarda workshoplarda, görsel basında, uluslararası fuar katılımlarında kullanılsın.” dedi. 

Türkiye’nin önemli kültür çalışmalarının yürütüldüğü dönemde Trabzon’un devre dışı bırakılmasını Zorlu Otel İşletme Müdürü Serkan Serdar’la görüştük. Kentten Turizm Geliştirme Ajansına aktarılan kaynağı açıklayan Serdar, bir dizi öneri ve taleplerde de bulundu. Müdür Serdar’ın sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:Türkiye’nin önemli kültür çalışmalarının yürütüldüğü dönemde Kültür Festivali çalışmaları konumuz. Konuğumuz Serkan Serdar Bey. Trabzon devre dışı bırakıldı ve bu konuda Trabzon’da bir rahatsızlık var. Trabzon’la ilgili, bu konu ile ilgili neler söyleyeceksiniz?

Zorlu Otel İşletme Müdürü Serkan Serdar: “Açıkçası bizi sükutu hayale uğratan bir tanıtım projesi oldu. Normal şartlarda bizim Turizmi Geliştirme Ajansına (TGA) ciddi rakamlar ödediğimiz bir sezon. Zirve yapılan bir turizm sezonunun sonunda TGA’ya ödenmiş rakamların karşılığında bu festivalin bir durak noktası olamıyor olmamız ciddi bir problem. Hem bizim açımızdan problem hem de kendimizi lanse edemediğimiz için Trabzon adına problem. Bizi bu kadar göz ardı eder nitelikte birçok bölgede kültür festivali organize edilirken, her tarafımız kültür varlığı kaynayan bir şehirde Trabzon’un bir durak yapılmaması bizi çok şaşırttı.

İki noktada itiraz ediyorsunuz. Birincisi; TGA’ya Trabzon’dan ödenen paralar, ikincisi ise Trabzon’un tarihi ve kültürel yapısı. Şimdi sonuç itibariyle bizim Kültür Varlıklarımızla ilgili detaylı olarak kendimizi lanse etmemize gerek yok. Trabzon kendisi bir kültür şehri. Elimizdeki satış argümanları da zaten bunu gösteriyor. Bu argümanların ortasındaki bir şehir nasıl olur da festivalin bir noktası değildir. İşin finansal kısmı bizi daha çok rahatsız eden kısmı. TGA’dakiler de bizim arkadaşımız. Konuyu onlarla da istişare ediyoruz. ‘Evet, biz TGA’ya para ödemeyi zaten taahhüt etmişiz. Cebimizden bu para çıkıyor. Benim bu sene ödediğim rakam 550 bin lira civarında. Bunun haricinde otelim için kendi satış ve harcama bütçemden de ciddi paralar ayırarak ayrıca bir pazarlama da yapıyorum. Tanıtım 700-750 bin liraya tekamül ediyor. Diğer işletmelerin ödediği parayla 21 milyon civarında para ödeniyor. Bu rakam üste olur, altta olmaz. Acentalarda hariç. Acentaları da 10-15 milyon civarında hesaba koyarsak bu şehirden 35-40 milyon liralık bir TGA tanıtım rakamı çıkıyor. Bu kadar çıkarken Trabzon’un tanıtımında bize sunulan bazı materyaller var. Bize sunulan bazı işler var. Bunun karşılığı bu olamaz. Turizm Konseyinde de bir çalışma yapılmış. Bu tanıtımların finansal karşılığı nedir? Birçok reklam filmleri var ama bu 40 milyonun karşılığı olamaz. Bu para doğru kullanılamıyorsa, Trabzon’a doğru yansımıyorsa, bu para zaten bizim cebimizden çıkıyor. Biz burada parayı ödemeyelim de demiyoruz.  Özel sektör olarak isteğimiz şu: Biz bu parayı ödeyeceksek bunun belirli bir oranının Trabzon’un kendi uhdesinde, kendi kontrolünde olabileceği, kendi tanıtımını yapabileceği bir olanak sağlanmalı. Bu bölgeyi biz biliyoruz, kimlere pazarlanabileceğini biz biliyoruz. Gelen arkadaşlar bizden iyi bilemezler. Bırakın bir oranı örneğin 0.25’lik oranı Turizm Konseyine aktaralım, belediyeye aktaralım. Yine bizde durmasın bizden çıksın ama bu para tanıtımlarda workshoplarda, görsel basında, uluslararası fuar katılımlarında kullanılsın. EMITT Fuarı gibi fuarlara katılırken artık güçlük çekilmesin. Bu şehir iyi bir para kazanıyor ve iyi bir para da ödüyor. Bu paranın bir bölümünü ayırabilsek, fuarlarda en iyi stantları biz yapabilsek hiçbir problem olmaz. Şimdi rakamlar ödeniyor, karşılığında iki Influencer veya bir tane video ile bu işler olmaz. Bunun karşılığı 10 bin dolar. Bunu kendi uhdemizde zaten yapabiliyoruz. Bu konuda TGA’ya da ihtiyacımız yok. Açık ve net.

TGA size göre neden böyle davrandı?

Zorlu Otel İşletme Müdürü Serkan Serdar: Kaynağın doğru kullanılamadığını düşünüyorum. Bu bütçeler başka yerlerde daha fazla kullanılıyor. Şunu da düşünüyorum: Turizm Bakanlığına yansıyan gelirlerimiz reel değil. Gayri resmimiz fazla. Ödenen vergi Turizm Bakanlığı datalarında doğru gözükmediği için küçük bir turizm beldesi olarak mı görüyorlar? Bunu da düşünemeye başladık. Bu şehir bu kadar göz ardı edilemez. Bu kadar rakamı ödeyip bir festivalde bile bulunamamamız açıkçası bizi çok üzmüştür.

Peki ajans nereleri aldı? Trabzon olarak bizi hangi şehirlerle kıyaslıyorsunuz?

Zorlu Otel İşletme Müdürü Serkan Serdar: Biz dördüncü en önemli destinasyon olduğumuzu düşünüyoruz. İstanbul, Güney Bölgeleri, Ege Antalya Bölgesi ev dördüncü en önemli destinasyon biziz. Orta Doğu pazarı dahil olmak üzere 13 ülke bir fiil bu sene burayı doldurdu. Ciddi anlamda zirve yaptığımız senelerden bir tanesi. Avrupa pazarında da bir hareketlilik var. Özellikle Rusya’nın seferberliğinin ardından Rusya’dan geliş var. Kruvaziyer gemilerini görüyorsunuz. Otellere belki bir yansıması olmaz ama esnafa yansıması olur. Alışveriş yaparlar. Dolayısıyla Avrupa pazarında da bir hareketlilik söz konusu. İlerleyen dönemde Kültür Varlıklarımızı biraz daha ön plana çıkarabilirsek bu artarak devam edebilir. Böyle bir destinasyonun tanıtımı hak ettiğini düşünüyorum. Biz yalnızca kendi yağında kavrulan bir şehir olmamalıyız. Bu paraların karşılığında bize TGA’dan bir destek gelmeli. Arkadaşlarımızla konuşuyoruz. Bize bu payın neden bu kadar az yansıdığını soruyoruz. Onların da bazı şeyleri kullanamadığını ya da onay sürecinin olduğunu düşünüyorum. İşleyişi bilmiyorum. Bir tıkanıklık olabilir. Belki bir gün bunu Bakan Bey’le de konuşmamız gerekir. Ödenen rakamları üç aşağı beş yukarı biz biliyoruz. Ödenen rakamların ne kadarını TGA kullanabiliyor ne kadarını kullanamıyoruz belki de sorgulamamız lazım. Biz bu paraları ödediğimizde iki Influencer veya bir tane video çekimi ile bunu karşılayamayız.