Trabzon Taşönü Katı Atık tesisinde vahşi depolamaya 6 ay süre verildi.

Trabzon Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi, Katı Atık Entegre ve Bertaraf Tesisi ile ilgili Çay TV’ye yaptığı açıklamada kokunun giderilmesi için verilen sözlerin yerine getirilmediğini açıkladı. Çebi, tesiste vaat edildiği gibi çöplerin bertaraf edilmediği vahşi depolama yapıldığına dikkat çekti.

Milletvekili Bahar Ayvazoğlu'ndan asgari ücret açıklaması Milletvekili Bahar Ayvazoğlu'ndan asgari ücret açıklaması

VAAT EDİLENDEN TABLO ÇOK FARKLI

Çebi, şu şekilde konuştu: “Sürmene Çamburnu döküm sahasının dolması nedeniyle yeni bir yer aranıyor. Bizden önce Araklı’mızın turizm merkezi dediğimiz Turup merkezi onaylanmış planlara işlemiş. Bu bölgenin çöp alanı olmaması için mücadelemizi başlattık. Turup’u kurtardık fakat Taşönü’nde yapılan tesisin geçmişi de var. Burası çimento fabrikasına taş veren bir yerimiz. Trabzon Büyükşehir Belediyemiz fabrika yöneticileriyle arazi takasına giriyoruz, burası büyükşehir belediyemize devrediliyor ve Katı Atık Bertaraf Tesisinin buraya kurulmasına karar veriyorlar.

VAHŞİ DEPOLAMA YAPILIYOR

Bize verilen vaat şu ‘Dünyada örneği olan fabrikaların aynısı yapılacak. Çevreye hiçbir zararı olmayacak’ diyorlar. Dolayısıyla 100 ton çöp girecek yanarak bertaraf edilecek 10 ton kömürü de kalacak şekilde bertaraf edilecek. Fakat bugün gördüğümüz tabloda bu yok. Dolayısıyla çok büyük bir koku oluyor orada vahşi depolama yapılıyor. Koku hat safhaya gelince orada yaşayan arkadaşlarımız haklı olarak eylem yaptılar” dedi.

BÜYÜK BİR MEBLAĞ DESTEK SAĞLANDI

Bakanımız Murat Kurum'la bir toplantı yaptık. Bakanımız hepimizi dinledi ben bu olayları tamamıyla anlattım. Firmanın sahibi de toplantıdaydı o da dinledi ve firma sahibinin bize dediği şu; ‘Yerli ekipmanlar kullandık dolayısıyla tam sağlıklı olmadı’. Hatta 800 milyon dolarlık yakma tesisini kuramamışlar onun kurulması için Sayın Bakanımız büyük bir meblağ destek sağladı.

YAKMA İŞLEMİ İÇİN 6 AY SÜRE

Firma sahibinin sağladığı diğer kaynaklarla beraber yakma tesisinin kurulması için firmaya 6 aylık bir süre verildi. Bu süre işliyor. Firmamızda bu 6 ay içerisinde yakma tesisini kuracak olduğu şekilde kokunun bertaraf edilmesinin kararını vererek oradan ayrıldık. Sayın bakanımızın huzurunda sözler verildi ve çalışmalar başladı. Aksi takdirde şuanda orada yapılan vahşi depolamaya biz de karşıyız. Doğru değil, bize verilen sözler bunlar değildi.

TESİS BAŞIMIZA SIKINTI

Bu tesis bizim başımıza sıkıntı. Biz bunu bir yere veremedik. Araklı’da biz kucağımızda bulduk. Dolayısıyla bir fabrika yapılacak olduğu, asla piyasaya sıkıntı olmayacak olduğu örnekleri gösterdiler bize. Bize verilen sözler bu değil tabi ama etrafında da kanun gereği kamulaştırılıyor. Şuanda o yerleşim alanları kamulaştırılarak alınıyor”