Havacılık, Teknoloji ve Uzay Teknolojisi Festivali TEKNOFEST Karadeniz'in Trabzon ayağı Medical Park Stadyumu'nda büyük bir coşkuyla başladı.

Karadeniz topraklarını karış karış gezen TEKNOFEST’in şimdiki durağı Trabzon. Trabzon Medical Park Stadyumu'nda gerçekleşen etkinlik bugün başladı. T3 Vakfı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Baykar, Cezeri, Tusaş, Aselsan, Tübitak, Tübitak Mam, Sanko Holding ve Beyazay Derneği yürütücülüğünde devam eden TEKNOFEST'e ilgi çok büyük.

WhatsApp Image 2022-08-05 at 11.33.45

Havacılık, Teknoloji ve Uzay Teknolojisi Festivali TEKNOFEST Karadeniz'in Trabzon ayağı Medical Park Stadyumu'nda büyük bir coşkuyla başladı.

Karadeniz topraklarını karış karış gezen TEKNOFEST Trabzon’a geldi. Etkinlik T3 Vakfı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Baykar, Cezeri, Tusaş, Aselsan, Tübitak, Tübitak Mam, Sanko Holding ve Beyazay Derneği yürütücülüğünde gerçekleşirken, 3 gün boyunca 27 bin 79 takım yarışacak.

Karadeniz’in Trabzon ayağında Ulaşımda Yapay Zekâ, Engelsiz Yaşam Teknolojileri, Çevre ve Enerji Teknolojileri, Sanayide Dijital Teknolojiler, Uçan Araba, Biyoteknoloji İnovasyon ve Helikopter Tasarım Yarışmaları olmak üzere toplamda 7 yarışma yapılacak. 427 finalist takım ve 2 bin 33 finalist yarışmacı derece için mücadele edecek.WhatsApp Image 2022-08-05 at 11.35.09

Bu yıl 5.'si gerçekleştirilen festivalin açılış programına yarışmacı ekiplerin yanı sıra AK Parti Trabzon Milletvekilleri Muhammet Balta, Salih Cora ve Adnan Günnar, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, TRÜ Rektörü Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu, Trabzon İl Milli Eğitim Müdürü Burak Fettahoğlu, çok sayıda ilçe belediye başkanları ve STK temsilcileri katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, "Kadim şehir Trabzon'dan sizleri selamlıyorum. Bu güzel şehre şampiyon şehre hepiniz hoşgeldiniz, sefalar getirdiniz. Türkiye'nin en büyük Teknoloji festivaline ev sahipliği yapmaktan duyduğumuz mutluluğu ifade etmek isterim. 3 gün boyunca burada çok önemli aktiviteler icra edilecek. Birbirinden rekabetçi yarışmacılar düzenlenecek. Ben şimdiden hepsini tebrik ediyorum. Sizler geleceğimizi inşa ederken olanlarının. Sizlere güveniyoruz. Büyük Türkiye hedefine ulaşan ülkeler olacağız. Biz sizlere tekrar teşekkür ediyorum. Bir taraftan buradaki etkinlikleri yaşayacaksınız bir taraftan da Trabzon'u doyasıya yaşayacaksınız. 101 paydaş kuruma şahsım ve Trabzon halkı adına teşekkür ediyorum." dedi.

WhatsApp Image 2022-08-05 at 11.39.13

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcı ve Teknofest icra kurulu Başkanı Mehmet Fatih Kacır, "Teknofest tam bağımsızlık iddiasının festivali. Tam bağımsız Türkiye için yapılan bir festival. Dost ve kardeş ülkelerin ihtiyaçlarını karşılama adına da önemli bir festival. Türkiye bugün kritik ihtiyaçlarını karşılamak için başkalarını el açan ülke olmaktan çıkmıştır. Bu toprakların insanları dünyanın en iyi insansız hava araçlarını ürettiler. Bizim Teknofesti gerçekleştirirken en temel iddialarımızdan biri savunma sanayi alanındaki başarılarımızı teknolojinin tüm alanlarına yaymak. Bunu bu alana toplanan gençlerimizle gerçekleştireceğiz. Dünyayı yüksek teknoloji dönüştürüyor. Gençlerimizin yeni teknoloji gerçekleştirmesi adına yaptığımız bir iş. Ben bu heyecanı çok daha fazla bekletmek istemiyorum. Selçuk Bayrakların selamlarını muhabbetlerini de paylaşmak istiyorum. Menüsküs operasyonu geçirdiği için yanımızda değil. İnşallah TEKNOFEST nice Selçuk Bayraktarkar Aziz Sancarlar yetiştirecek." ifadelerini kullandı.

Trabzon'da Akçakale’nin tarihi gün yüzüne çıkıyor Trabzon'da Akçakale’nin tarihi gün yüzüne çıkıyor

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu,"Bu kadim kente hepiniz hoşgeldiniz. Trqbzon bir bilim şehri. İnşallah geleceğin bilim insanlarının bu şehrin insanlarının ywtiştirecene inanıyoruz. İlim adına yapılan bu festival çok önemli. Sanayi Bakanlığımıza ve T3 Vakfına teşekkür etmek istiyorum. Bu festivalin herkese yol göstereceğini inanıyorum. Herkes seferber oldu. Eş birliğiyle bu saha için herkes yoğun bir çaba sarf etti. Teknofest bizim gençlerimizle takım ruhu ve özgün oluşturma anlamında örnek oldu. Ben yapabilirim ben başarabilirim duygusunu geliştiren çok önemli bir festival. İnşallah gelecek Aziz Sancarları buradan çıkacak. Ben kıymetli gençlerimize tekrar hoşgeldiniz diyorum." ifadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2022-08-05 at 11.39.07