Trabzon Dernekleri Federasyonu, İstanbul’da kurulu Trabzon hemşehri derneklerinin çatı kuruluşu mahiyetinde ve biz de mesleğimiz icabı uzun yıllardır bu kurumu takip ederiz. Hâlihazırda Fatih ilçesinde bir Trabzon evi inşa ediyorlar. Buna sonra geleceğiz. Önce yeni ve takdir edilesi hamlelerine değinelim.

Birkaç gün önce TDF bir duyuru yayınladı ve federasyonun Trabzon’da temsilcilik açacağını ilan etti. Bu çok gecikmiş ve hiç de zor olmayan bir uygulamaydı ama mevcut başkan ve yönetim öncesi nedense hayata geçirilmemişti. Trabzon’da bir temsilcilik önemliydi, çünkü ne kadar bize her yer Trabzon ise de ve iletişim imkânlarının gelişmesi sonucu mesafeler kısalmış olsa da konulara yerinde vakıf olmak icap ediyordu. Gerçi son iki dönemdir Trabzon’dan Mustafa Durmuş bey yönetim kurulunda bulunuyor ve gayrı resmi olarak bu görevi yürütüyordu, şimdi bir anlamda resmiyet kazanmış oldu.

Açılış önemli, ancak işlevsel olmadıktan bir anlamı yok. O zaman eski Başkan Mustafa Demir’in meslek grubu toplantıları işine benzer. Trabzonlu hukukçu, mühendis ve doktorlarla birer defa kahvaltılı toplantı yapmışlardı ve bu toplantıların devamı gelmeyince somut hiçbir sonuca ulaşılamamış, fakat Sayın Demir bu toplantıları konuşmalarında federasyonun önemli bir faaliyeti diye yıllarca anlatmıştı. Yani temel atmak yetmiyor, binayı tamamlamanız gerekiyor.

Bina demişken gelelim şu inşaatı devam eden Trabzon Evi’ne. Tamamlandığında ortaya güzel bir eser çıkacak gibi görünüyor. Bu elbette sevindirici, ancak ne zaman biteceği halen netlik kazanmış değil. Bu yargıya TDF yetkilileri “Nasıl belli değil? Falan tarihi verdik ya” gibi bir cevap verebilirler ama Fatih Belediyesi ile ilk imzanın atıldığı tarih 31 Ekim 2020. Yani iki ay sonra tam iki sene bitmiş olacak. Ebediyete akıp giden zamanda birkaç defa “Altı ay sonra” diye tarih verdiler. Sanırım en sonuncusu 18 Aralık 2021’deki kongreydi. Takvime baktığımız zaman altı aylık müddetin de geride kaldığını görüyoruz. Neyse, ekonomik kriz ve inşaat sektörüne yansımaları hepimizin malumu, bütün bunlara rağmen inşaatın devam ettiğini de haber alıyoruz. İnşallah daha fazla gecikmeden İstanbul’daki Trabzonlular evlerine kavuşur ve istifade etmeye başlarlar.

Ben Trabzon Dernekleri Federasyonu’nu çok eleştirdim, hatta yapıcı olmak kaygısıyla birçok eleştirimi de ya dile getirmedim ya da iyice filtreden geçirerek getirdim. Çünkü başta TDF olmak üzere İstanbul’daki hemşehri derneklerimizin çok daha fazla ve çok daha faydalı işler yapabileceğine, yapması gerektiğine inanıyorum ve eleştirilerim STK’larımızın ilerleyen zamanla daha iyi olacaklarına olan inancımdan kaynaklanıyor. Öyle inanmasam ben de hiç oralı olmam, ne halleri varsa görsünler derim.

İyimser oluşumun bir sebebi de mevcut yönetimin eskilerine nazaran çok daha dengeli bir dağılıma sahip olmasıdır. Özellikle Mustafa Demir yönetimleri iyice iktidarın bir organı gibi oluşuyordu, bu da onların yönetim politikalarına yansıyordu. Şimdi öyle değil, hem farklı siyasi görüşten Trabzonlular var hem de İstanbul’un muhtelif semtlerindeki dernekler daha fazla temsil ediliyorlar. Bu da tabii federasyonun faaliyetlerine bir dinamizm getirdi. Mesela Trabzonspor’un Yenikapı’daki şampiyonluk kutlamasının organizasyonunu TDF gerçekleştirdi ve İstanbul en görkemli kutlamalardan birine şahit oldu.

Evet, Trabzon’da temsilcilik açılması önemli, İstanbul’daki Trabzon Evi hamlesi de hakeza. Fakat bunların ne kadar işlevsel ve faydalı olduğu daha önemli, onu da zaman gösterecek. Biz de kısmet olursa olumlu-olumsuz eleştirilerimizi eksik etmeyeceğiz.