TÜBAKKOM 14. Dönem Genel Kurulu, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Erinç Sağkan’ın katılımıyla bir otelde sabah saatlerinde başladı. 15. Dönem sözcüsü Trabzon’da yapılan genel kurul toplantısıyla belli olacak. 

Genel Kurula TBB Başkanı Erinç Sağkan, TBB Başkan Yardımcısı Av. Sibel Suiçmez, Trabzon Baro Başkanı Av. Duygu Keleş Aydın, 20 baro başkanı ve çok sayıda kadın hakları komisyonu üyeleri katıldı. 

WhatsApp Image 2022-05-14 at 12.01.48

TBB Başkan Yardımcısı Sibel Suiçmez, “Kadin hakları komisyonunun heyecanı hiç dinmiyor. Artarak devam ediyor. Genç meslektaşlarımızın bizden daha bilgili azimli bayrakları alacağını görüyorum. Kimse kusura bakmasın barolardan çocuk kadın hakları komisyonu çekip alın hiçbir şey kalmaz. Toplumun öncüsü olan zihinleri ortadan kaldırmak için mücadele eden kadın hakları komisyonu üyelerimizi alkışlayalım. Bugün 24 baro başkanımız aramızda. Kadının insan hakları mücadelesini her alanda verirken temsilde eşitlik derken ancak kurumumuzda aynı şekilde eşitliği görmemekteyiz. Türkiye Barolar Birliği tarihinde 30 kadın baro başkanı olduğunu görmek de mücadelenin neresinde olduğumuzun bilincindeyiz. İstanbul sözleşmesinden hukuksuz bir biçimde çekilmesinde o dönemde dava açmanın çok kolay olmadığını biliyorum. Kadın mücadelesi içinde yer alan Birlik Başkanımıza alkış istiyorum.” Diye konuştu. 

Gözden kaçırmayın

Trabzon’da Cumhurbaşkanına hakaret eden kişiye gözaltı Trabzon’da Cumhurbaşkanına hakaret eden kişiye gözaltı

WhatsApp Image 2022-05-14 at 12.01.51

TBB Başkanı Av. Erinç Sağkan, “İnsanlık tarihinin bir yüzü ağır hak ihlallerinin tahakkümün tarihidir. Tarih boyunca insan hak ihlallerinden en çok payı alan kadınlar mahkum bırakılmışlardır. Evrensel olan sömürü bütün dünyanın kadılarını koz kardeş yapmıştır. Sömürü karşısında boyun eğmeyen kadınlar cinsiyet eşitliğinin karşı mücadele etmiştir. Salonu dolduran her bir kadına hayranlıkla bakıyorum. Buradan baktığımda gördüğüm umutsuzluğa hiç yer olmadığının resmidir. Cesaret kararlılık umutsuzluğa yer olmadığının kanıtıdır. İstanbul Sözleşmesi yeniden eksiksiz bir şekilde uygulamaya geçecek okullarda ders olarak okutulacaktır. Erkek Adaleti yerine gerçek adalet.. omuz omuza mücadele edeceğimize söz veriyorum.” dedi. Son sözlerinde ise Sağkan, esprili bir şekilde “Trabzon’da Trabzonspor’un şampiyonluğunu kutlamazsam kolay kolay bu şehirden çıkamam. Trabzonspor’un şampiyonluğunu kutluyorum.” dedikten sonra salonda alkış tufanı koptu.