Taşınmaz satışlarının eleştirildiği Belediye Meclisinde spor temalı durak açıklaması şaşırttı

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin mayıs ayı ilk oturumu Başkan Murat Zorluoğlu başkanlığında yapıldı. Mülk satışlarının da konu edildiği Meclis toplantısında 8 durak için 2 milyon 736 bin lirayı belediye kasasından çıkaran Başkan Zorluoğlu imaj savunması yaparken, yeni mülk satışı olabileceğinin de sinyalini verdi. Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinin mayıs ayı ilk oturumu Başkan Murat Zorluoğlu başkanlığında yapıldı. Zeytindalı Harekat Bölgesi’nde şehit düşen Trabzonlu İs. Tğm. Talha Bahadır’a Allah’tan rahmet yakınlarına ise başsağlığı dileyerek açıklamalarına başlayan Başkan Zorluoğlu, Trabzonspor’un şampiyonluk kutlamalarından şehirdeki projelerin son durumuna kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu. Satışlarının da konu edildiği Meclis toplantısında 8 durak için 2 milyon 736 bin lirayı belediye kasasından çıkaran Başkan Zorluoğlu imaj savunması yaparken, yeni mülk satışı olabileceğinin de sinyalini verdi. Birçok konuda dikkat çeken açıklamalarda bulundu. 

MEYDAN’DAKİ KUTLAMALAR 1.5 MİLYAR İZLENMEYE ULAŞTI


Başkan Zorluoğlu, “Trabzonspor’un şampiyonluğu, kelimelerin ifade edilemeyecek kadar mutluluk kaynağı oldu. En az şampiyonluk kadar, bu şampiyonluğun kutlanma biçimi hem Türkiye, hem de uluslararası arenada ses getirdi. Birtakım kişilerin beklentilerini boşa çıkaracak şekilde coşkulu, heyecanlı büyük katılımlı kutlamalar gerçekleştirdik. Öyle ki Meydan bölgesinde yaptığımız kutlamaların görüntüleri, sadece ulusal düzeyde değil, uluslararası düzeyde büyük yankı uyandırdı. Başta FİFA olmak üzere birçok uluslararası spor kuruluşu ve yayın kuruluş tarafından paylaşıldı. Bu paylaşımların izlenme sayısı 1,5 milyarı geçtiğini ifade edersem, bunun ne anlama geldiğini ifade etmiş oluruz. Taraftarlarımıza özel teşekkür etmemiz gerekiyor. Bu kutlamalar yüzbinlerce kişi katıldı. Trabzon’da, Avrupa’da, dünyada ABD’de kutlamalar gerçekleştirildi. Fakat bu kutlamalardan basına yansıyan tek şey coşku, heyecan ve mutluluk. Bir tek kişinin burnu kanamadı. Beklentilerin aksine Trabzon’da silah sesleri yankılanmadı. Hiçbir olumsuz hadise yaşanmadı. Büyük Trabzonspor taraftarlarını kutluyorum. Nice şampiyonluklara inşallah.” dedi. Farklı şampiyonluklar yaşandığını da ifade eden Başkan Zorluoğlu, Trabzonlu tüm şampiyonları tebrik etti. 

MALİYET ELEŞTİRİLERİNE İMAJ SAVUNMASINDA BULUNDU


Maliyeti ile büyük tepki çeken spor temalı durakları estetik dokunuşlar olarak savunan Başkan Zorluoğlu, “Çok ses getirdi, çok beğenildi. 5 adet spor temalı otobüs durağı inşa ettik. Bunlardan özellikle Atapark’ta olan Trabzonspor yedek kulübesi çok beğenildi. Türkiye çapında ses getirdi. Hatta bazı Büyükşehir Belediyeleri de bizden bu çalışma hakkında ayrıntılı malumat istediler. Türkiye’de bazı şehirlerde bu tür durakları yakında göreceğiz. Onları da ifade edelim. Aynı renkte olmasını öneriyoruz. 5 tanesini tamamladık, 3 tanesini daha yapacağız. İlçe belediyelerimiz de ilçelerine birer tane spor temalı durak talep ediyorlar, onu da imkanlarımız ölçüsünde değerlendireceğiz. Bununla ilgili basına yansıyan bazı değerlendirmeler gördüm. Ancak şunu ifade edelim. Bunlar normal durak hüviyetinde değiller. Bunlar çok özel tasarlanan ve özel malzemelerle yapılan normal bir otobüs durağının çok ötesinde malzeme kullanılan duraklardır. Dolayısıyla bunların standart bir durak fiyatıyla bir görülüp değerlendirme yapılması eksik bir değerlendirme olur. Bunun bu şekilde değerlendirmesi yanlış olur. Özellikle meclis Üyelerimizin bu tür durumlarda ilgili daire başkanlığıyla irtibata geçip, yapılan imalatım nasıl maliyetler oluşturduğunu öğrendikten sonra elbette nasıl değerlendirme yapacaklarsa kendi takdirleridir. Biz ona herhangi bir şey söylemeyiz. Eleştirilerin başımızın üstünde yeri var. Ancak yaptığımız için çok başarılı bir iş olduğunu, Trabzon’un tanıtımı anlamında da çok önemli olduğunu, Trabzon gibi sporda çok dinamik, çok etkili, çok bilinen bir şehirde bu tür dokunuşların bu imaja çok büyük bir katkı yaptığını ve yapmaya devam edeceğini de ifade etmek isterim.” açıklamalarında bulundu. 

PROJELERDEKİ SON DURUM


Avrasya Pazarı, Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi ve Maraş Caddesinde süren yayalaştırma çalışmaları gibi şehirde yürütülen diğer çalışmalar hakkında da bili veren Başkan Zorluoğlu, “Boztepe Park geçici kabul aşamasındadır.  Avrasya Pazarı’nda fiziki gerçekleşme yüzde 50’leri buldu. Çelik imalat tamamlandı, duvar imalatı devam ediyor. İnşallah kısa bir süre içinde burası tamamlanacak. Amatör futbolu destekliyoruz. Faroz’daki futbol sahamızı yeniledik. Yüzde 55 seviyesinde fiziki gerçekleşme var. Bu da çok uzun sürmez.” diye konuştu. 

Salih Cora Kanun görüşmeleri sırasında açıklamalarda bulundu Salih Cora Kanun görüşmeleri sırasında açıklamalarda bulundu

KAHRAMANMARAŞ CADDESİ’NDE HEDEF 15 HAZİRAN 


Kahramanmaraş Caddesi’ndeki çalışmaların akıbeti hakkında da bilgi veren Zorluoğlu, “Çok önemli bir iş olarak görüyoruz. Çalışma arzu ettiğimiz gibi hızlı bir şekilde gerçekleştirildi. Ortadaki yol, neredeyse tamamlanmak üzere. Bütün beton imalatları tamamlandı. Ağaçlandırma yapıldı. Gece gündüz çalışılıyor. Hedefimiz en geç 15 Haziran’da buranın bütünüyle tamamlanarak artık sadece yayalara hizmet verecek şekilde halkımızın hizmetine sunulmasıdır. Trabzon tarihine geçecek çok önemli çalışmadır.” ifadelerini kullandı.  İYİ Parti Grubu Başkanvekili Aslan Güner, şampiyonluk kutlamalarındaki başarı için teşekkür etti. Başkan Murat Zorluoğlu ise Yeni tekno festivaller düzenleyeceklerini ifade etti. 

YAVUZ SELİM İLKOKULU KÜTÜPHANE OLUYOR


MHP Grubu Başkanvekili Süleyman Tomaç ise, “Yapılan tüm şampiyonluk kutlamaları harikaydı. Görme özürlü vatandaşlarımız için yürüyüş bantları konuşmadığını görüyorum. Altyapı çalışmaları kapsamında yapılması daha güzel olur. Geçlerden Meydan’da kütüphane ihtiyacı olduğunu duymaktayım. Diğer kütüphanelerde yer bulunamayacağı malum. Yavuz Selim Okulu ne zaman kütüphane olacak bilgilendirilmek isterim.” şeklinde konuştu. Başkan Zorluoğlu, “Tabakhane, Uzunsokak ve Gazipaşa’da vatandaşların önüne çıkabilecek engellerin etrafına engelli koruma alanı kurulacak. Yarın imalatına başlanacak. Yavuz Selim İlkokulunun kütüphane olması için MEB tahsis yaptı. Valilik güçlendirme çalışması yapıyor. Biz de proje yapıyoruz. Gençlerimiz için çalışma mekanına orayı dönüştüreceğiz.” şeklinde konuştu.

TAŞINMAZ SATIŞLARINI BÖYLE SAVUNDU


Başkan Zorluoğlu, “Kundupoğlu için çalışmalar başladı. Bir araştırma merkezi kuracağız. Bahçesi ve otoparkı ile birlikte şehrin istifadesine sunacağız. Pazarkapı’da kentsel dönüşüm alanı daraldı. Sadece ihtiyaç duyulan alanlarda kamulaştırma yaptıktan sonra oradaki mülk sahipleri mevcut duruma göre düzenleme yapabilecek. Mülkiyetle ilgili tasarruf yapamama durumunu ortadan kaldırmış olacağız. Ganita-Faroz arasında mendirek uzatmadık. Deforma olan yeri düzelttik. Müsilaj ile karşılaşmadık diyor ilgili daire başkanı. Karagöz Meydanı’ndaki toz Meselesi basit bir meseledir. Otoparkla ilgili yetki almıştık. Geçen yıl bütün olarak satmaya çalıştık katılan olmadı. Dükkanlara da talipli çıkmadı. Bu yıl ekonomik imkanlarımız doğrultusunda da gelir oluşturmak zorundayız. Belediye gelir yaratmadan, yatırım yapma kabiliyetine sahip değildir. Yatırımlar yerelde oluşturduğunuz kaynaklarla büyük çoğunlukla yapılıyor. Büyükşehir Belediyesi olarak Ankara’dan gelen gelir dışında ciddi bir gelir oluşturduk. Sümela Manastırının altında yaptığımız tesisler için de kiralama yapmayı tercih ettik. Belediyenin mülklerini sarmaları ya da kiraya vermeleri kanun kapsamında gerçekleşir. Şeffaf ve kamuoyunun her türlü bilgisi dahilinde gerçekleşir. Mülklerimizi değerlendirdik. İhtiyaç dahilinde yine değerlendirebiliriz. Doğalgazla ilgili konuda haklısınız. Birçok yerde çalışmaları meçh edebildik ama sonra doğal gaz firmasından kaynaklı sorun yaşadık. Aksanın genel müdürü ile de konuştum. Bayramdan sonra başlamazsanız bir daha sizi başlatmam dedim. Bizden değil doğalgaz firmasından kaynaklanan sorunlar oldu.” İfadelerini kullandı. Kültür ve Turizm Bakanlığının Trabzon’u ödüllendirmesi gerektiğini kaydeden Meclis Üyesi Atilla Ataman, “Trabzon’un ödüllendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.” dedi. 

TRABZONSPOR’UN BAŞARISINA GÖLGE DÜŞÜRMEK İSTEYENLER BAŞARISIZLIĞA UĞRADI


AK Parti Grubu Başkanvekili Erhan Nadir, “Trabzonspor’un şampiyonluğunu kutluyorum. Dünyada ne kadar ses getirdi ki bu olay 1.5 milyar seyredilme seviyesine ulaştı. Şampiyonluğun çeşitli etkinlikler kutlanmasına vesile olan siz Büyükşehir Belediye Başkanım, şehrimize spor temalı duraklar inşa ederek iz bıraktınız. Trabzonspor’un başarısını gölgelemek isteyen güçler başarısızlığa uğradı. Dünyaya ve spor camiasına ders verecek bir şekilde kutlama yapan herkese teşekkür ederim.” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından gündem maddeleri oylanarak ilgili komisyonlara sevk edildi.

Songül MAZLUM