Trabzon Ayasofya Camii bahçesinde Osmanlı'da görev yapmış üst düzey devlet adamların mezar taşları sergileniyor.

Trabzon Ayasofya Camii'nin bahçesinde Osmanlı Dönemi'ne ait mezar taşları sergilenmektedir. Bölgede yüksek rütbeli devlet adamlarını, memurları, kâtipleri, yeniçerileri ve çeşitli esnaf gruplarını temsil eden birçok mezar başının yanı sıra şeyhlere ve çeşitli mezheplerin mensuplarına ait mezar başları bulunmaktadır.

osmanlı haber

Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı'na ait olan ve Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yönetilen Trabzon Ayasofya Camii'nin bahçesinde zaman zaman kentin farklı mezarlıklarından getirilen mezar taşları bulunuyor.

AW633847_05

Cüneyt Arkın'ı Trabzon Sokaklarında Sorduk Cüneyt Arkın'ı Trabzon Sokaklarında Sorduk

Bölgedeki turistleri mezar taşları hakkında bilgilendirmek amacıyla yerleştirilen makalede, "Osmanlı dönemine ait mezar taşlarının üzerindeki unvanlar, formlar, desenler ve bazı işaretler, mezar sahibinin kimliği ve sosyal statüsü hakkında bilgi vermektedir. Erkeklerin mezar taşları mesleğe ve mesleğe göre yapılmış, meslekleri simgeleyen tabelalara yer verilmiştir. Bayanlara ait başlıklarda günlük hayatta giydikleri hotozlara atıfta bulunularak hotozli unvanları yapılmıştır. Özellikle hotozun altında, kadın başlıklarında, kadınların alınlarına veya boyunlarına taktıkları altın sıra alınlık ve kolye ile taşlar kazınmıştır. Bölgede yüksek rütbeli devlet adamlarını, memurları, kâtipleri, yeniçerileri ve çeşitli zanaatkâr grupları temsil eden çok sayıda mezar başlığının yanı sıra şeyhlere ve çeşitli mezheplere mensup unvanlar sergilenmektedir."