Evinize ilk defa gelen insanların mutlaka ilgilerini çeken tablolar hakkında biraz bilgi sahibi olmak da önemli. Tablo Satın Alırken Nelere Dikkat Edilir? Çünkü evinize gelen misafirleriniz kesinlikle bunun hakkında size soru soracaklardır. Tablo Satın Alırken Nelere Dikkat Edilir ? Bunlardan en önemlisi elbette evinizde halihazırda bulunan eşyalarla alacağınız tablonun uyumu.

Tablolardaki Renk Uyumu

Evinizin dekorasyonuna önem veriyorsanız kullandığınız eşyalarda renk uyumuna da özen gösteriyorsunuz demektir. Böyle durumlarda tablo seçerken de tablo üzerinde bulunan renklerin eşyalarınızla tezat bir görünüm oluşturmayacağına dikkat etmelisiniz. Bununla birlikte eğer satın alacağınız tablo antika ve orijinal bir tablo ise tablo alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında bu işten anlayan birilerinin de fikrinin alınması. İlerleyen teknolojik imkanlarla birlikte artık tamamen bilgisayar ortamında yapılmış ve boya da yapabilen çizici cihazlarla yapılmış el yapımı olmayan tablolar da orijinal el yapımı tablolardan farksız olmakta.DeiLFB4WsAYF0Ta

Tablo alırken her ne kadar evinize olan uyumundan bahsetmiş olsamda, eserin size verdiği mutluluk herseyin üzerinde gelmekte. 

"Bu resim beni mutlu ediyor " sözü bir tablo için söylenecek sorgulanamayacak bir sözdür. Fakat resmi seviyor olmanız onun bir sanat eseri olduğu anlamına gelmez. Sanat eseri olabilmesi için taşıması gereken belli kriterler olmalıdır. Renk,Işık,doku,fikir,oluştuğu ortam dahil birçok etken bulunmakta.

Tersi bir durum daha vardır.

Bu tabloyu bu resmi sevmedim Neden severler ki ? sorusu 

Böyle bir yargıda bulunmanız da mümkündür. Fakat bu yeterli değilidir. Bir eser sanat eseriyse, "bu eser bir sanat eseri olabilir, fakat bana keyif vermiyor,haz almıyorum yargısına ulaşmak her insanın hakkıdır. Fakat kabul görmüş bir sanat eserini aşağılamak , kötülemek, doğru ve yerinde bir davranış olmadığı gibi, gerçeği anlatmaktan uzak, boş bir davranıştır.

tablo

Duvarlarınız Ne Kadar Büyük

Tablo Satın Alırken Nelere Dikkat Edilir sorusunun cevapları arasında tablonun büyüklüğü de yer alır. Tablo alırken tablonun tabloyu asacağınız duvarla orantılı bir ölçüde olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Bununla birlikte bu işin uzmanları tarafından karşı çıkılsa da bir duvara ufak ölçülerde birden fazla tablo bir düzen içerisinde asılabilir. Uzmanlar ise eğer birden fazla tablo kullanılacaksa her duvara sadece bir adet tablo asılmasını öneriyorlar. Bu sayede tablolar birbirlerinin önüne geçemeyecek ve tabloya bakan kişiler sadece tek bir tabloya konsantre olabilecekler. Tabi bu durum biraz da işin entelektüel boyutu. Çok ufak ve duvarınızla orantısız olan bir tabloyu tek başına koca bir duvara asmak pek mantıklı olmayacaktır.