Suudi Arabistan’dan Trabzon’a bu yılın ilk charter uçuşu yapıldı. Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye uyguladığı korona virüs kaynaklı seyahat yasağını kaldırmasının ardından ilk uçak bugün Trabzon Havalimanına iniş yaptı.

Suudi Arabistan tarafından Hindistan, Vietnam ve Etiyopya ile birlikte Türkiye'ye getirilen seyahat yasağının kaldırıldığını açıklamasının ardından, 3 yıl aradan sonra Suudi Arabistan'dan Trabzon'a bu yıl 172 yolcuyla ilk sefer yapıldı.

AW659578_01

İlk gelen kafile Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Asan ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Doğu Karadeniz Bölgesi Temsilcilik Kurulu Başkanı Volkan Kantarcı Ceylan Hamid tarafından karşılandı. Yasağın sona ermesiyle 3 yıl sonra Trabzon'a gelmekten mutluluk duyduklarını dile getiren Suudi Arabistanlı turistlerden biri, "Trabzon'a tekrar gelmekten dolayı çok mutluyuz. Yasak nedeniyle 3 yıl boyunca gelemedik. Biz kardeşiz ve Müslümanız. Bu yüzden aramızda hiçbir fark yok ve bu yüzden buradayız."

AW659578_06

61 Medya Trabzon Haber Merkezi-Nabız "08 Ağustos 2022" 61 Medya Trabzon Haber Merkezi-Nabız "08 Ağustos 2022"

Yolculardan Abdulhamit Hamid, 3 yıl aradan sonra Trabzon'a geri dönmekten mutluluk duyduklarını vurgulayarak, Türkleri çok sevdiklerini belirterek, bu sorunu çözenlere teşekkür etti. TÜRSAB Doğu Karadeniz Bölgesi Temsilcilik Kurulu Başkanı Volkan Kantarcı, 3 yıl aradan sonra ilk uçuşun 1 Temmuz itibariyle gerçekleştiğini belirterek, "Bu önümüzdeki haftalarda da devam edecek. Ağustos ayı için tarifeli uçuşlar planlandı. Ayrıca Temmuz ayında yapılması planlanıyor. Yoğunluk var ve Türk Hava Yolları'nın bu açığı kapatması gerekiyor. Önümüzdeki günlerde havayolları tarifeli uçuşlar yapabilir çünkü potansiyel var. Sadece yaz sezonunda değil, sonbahar ve kış sezonunda da uçuş beklentisi var. 3 yıldır gelemiyorlar ve birikmiş bir potansiyel var" dedi.