Sürekli Yalan Söyleme bir hastalık mı ? Yalan insanın ihtiyacı ve bazı durumlarda söylenmesi gerekebiliyor. Ancak sürekli yalan söyleme oldukça göreceli olabilmekte.

Sürekli Yalan Söyleme bir hastalık mı ? Yalan insanın ihtiyacı ve bazı durumlarda söylenmesi gerekebiliyor. Ancak sürekli yalan söyleme oldukça göreceli olabilmekte. Örneğin adam öldüren bir kişinin bunu inkar etmesiyle, karısının kötü kesilmiş saçlarına güzel diyen bir kişinin ikisi de yalan söylemiş olur. Ancak burada insanlar tarafından geliştirilen belirleyici nokta ise yalanlara beyaz yalanlar ya da pembe yalanlar gibi çeşitli isimler koyulmasıdır.

Yalan Söyleyen İnsan Nasıl Anlaşılır?

İnsanların pek çoğu içgüdülerinin kuvvetli olduğunu ve yalan söyleyen kişileri hemen fark ettiklerini söylerler. Bu durum kişinin aptal yerine konması durumunda geliştirdiği kendini savunma mekanizmasıdır. Bir başka deyişler genelde insanlar yalanları yutmadıklarını söylerler ama bunu somut bir şeye bağlamak yerine içgüdülerine bağlarlar. Oysa ki bir insanın yalan söylediğini anlamak hiç de zor değil. Sorduğunuz sorular karşısında düşünüyor ve en basit sorulara bile geç cevaplar veriyorsa, bu durum kişinin aslında düşünerek yalanının altını doldurmaya çalışmasından kaynaklanır. Bir yalan ne kadar çok etmenle desteklenirse ortaya çıkması o kadar zor olacaktır.

pinokyo

Yalan söyleyen insanları ele veren bir diğer durum ise yüz ifadesidir. Yalan söyleyen kişinin dudakları genellikle aşağıya doğru bükülür. Ona soru sorduğunuzda cevabı dudaklarını bükerek size söyler. Bu durum kişinin söylediği yalana kendisinin bile inanmadığının bir kanıtıdır ve sizin de buna inanmadığınızı düşündüğü için istemsiz olarak bu dudak bükme hareketini yapar.

Sürekli Yalan Söyleme Bir Hastalık mı?

Bir kişi sürekli olarak yalan söylüyorsa bu ciddi bir rahatsızlıktır. Üstelik söylediği yalanlar insanlar tarafından kolaylıkla anlaşılıyorsa bu daha da vahim bir durumdur. Çünkü yalan söyleyen kişi ile yalan söylenen kişi arasında ciddi bir güven probleminin ortaya çıkmasına sebep olur. Yalan söyleyen kişinin iyi bir hafızası olması gerekmekte. Çünkü ilerleyen zamanlarda söylenen yalanlar unutulmakta ve bu da yalanı söylediğiniz kişi tarafından anlaşılmakta. Bu gibi durumlarda ortaya ciddi sorunlar çıkabilir.

Hamileliğin ilk haftası belirtileri için tıklayınız.

KTÜ'den iz bırakmayan yöntem KTÜ'den iz bırakmayan yöntem

Sağlık Sayfamız için tıklayınız