Beşiktaş'ın Alanyaspor ile 3-3 berabere kaldığı maç sonrası konuşan Ahmet Nur Çebi'ye TFF'den yanıt geldi.

Süper Lig'in 2. haftasında Beşiktaş, deplasmanda Alanyaspor ile 3-3 berabere kaldı. Maçın ardından açıklama yapan siyah-beyazlı kulübün başkanı Ahmet Nur Çebi, hakem Yasin Kol'un yönetiminden memnun olmadıklarını ve kendisini bir daha Beşiktaş maçlarında görmek istemediklerini söyledi. Bu gelişmelerin ardından Ahmet Nur Çebi, TFF Binası'na giderek Genel Başkan Mehmet Büyükekşi ile görüşerek tepkilerini dile getirdi.

tff deplasman yasağı

TFF tarafından bu konuda bir açıklama yapıldı ve Beşiktaş'ın gerçeklikle ilgisi olmayan bir algı yaratmaya çalıştığı belirtildi.  Bu gelişmelerin ardından TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, TRT Spor ile telefonla iletişime geçerek açıklamalarda bulundu. 

İşte Mehmet Büyükekşi'nin o açıklamaları: 

Selçuk İnan'dan Trabzonspor sözleri! Selçuk İnan'dan Trabzonspor sözleri!

Ligin ilk haftasından bu yana sayısal gözlemci raporları sisteme giriliyor, kişisel müdahalelerden arındırılmış oluyor. Böylece son derece şeffaf bir şekilde bu durum hallediliyor. Hakem atamaları, TFF'de bulunanların inisiyatifiyle gerçekleşmiyor. Sözlerimin kesinlikle Ahmet Nur Çebi ile alakalı olmadığını belirtmiştim. Bir kez daha belirtmek istiyorum, biz hakem atamalarını birilerinin isteğiyle yapamayız.

ÇEBİ-3

Ahmet Nur Çebi ile dün gece telefonda görüştük. Kendisinden, açıklamaların kendisiyle alakalı olduğuna dair yaratılan algıyla alakalı özür diledim. Bizim için futbolcularımız ne kadar önemliyse, yöneticiler de o kadar önemli.

Hakem kararları yıllardan beri tartışılıyor. Haftanın maçları bittikten sonra salı günü yayıncı kuruluşta, MHK başkan yardımcısı Murat Ilgaz ile TFF eğitimcisi ve danışmanı Hugh Dallas, haftanın tartışmalı pozisyonlarını değerlendirecek. Hakem performansı değerlendirmesi, birçok kanalda inceleniyor, yorumlar yapılıyor. Biz de bunun hakkaniyetli yapılması, gerçeği tam olarak yansıtması tam olarak mümkün mü, bunları düşündük.

tff-riva_16_9_1618837761-880x495

Madem ki kararların irdelenmesi gerekiyor, o halde bunu görevde olan kişiler yapsın. Bu program sayesinde Türk futbolunu kaosa sürükleyen ve sürekli polemik olan sorunu çözmek istiyoruz. Birçok tartışmayı bitirir diye düşünüyoruz.

TFF-9

Yıllardan beri, Türk futbolunda "şu hakemi istemiyorum, bu hakemi istemiyorum, bazı hakemlere düdük astırırım gibi" eski alışkanlıklar var. Neden eski diyorum? Geliştirdiğimiz sistemle hakem atamalarında kişi iradesini dışarıda bıraktık.