Kıymetli Okurlarım; Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı geçen ayın başında “Kuluçka Merkezi Projesi Organizasyon ve Tanıtım Hizmeti Alımı” Kapsamında bir ihaleye çıktı. İhale 48 adet tanıtım ve organizasyon işlemi ile bir takım bilişim kurslarını kapsıyor. Tabi ihalenin adı “Kuluçka Merkezi” olunca bizim aklımıza tavukçulukla ilgili bir iş falan gelmişti. Belediye koridorlarında konuya hakim insanların anlattığına göre işin arkasında Murat Zorluoğlu’nun süper danışmanı Emre Gülsever ile belediyeden doğrudan teminle milyonlarca liralık ihale alan Temel Uzun’un sahibi olduğu T-Nova firması varmış. İhale açık usulde yapılmış ve şartnameye işi alacak firmanın Trabzon’da bir şubesi olması maddesi konulmuş.

Geçtiğimiz gece; Emre Gülsever ve Temel Uzun birlikte pasta keserken fotoğraflarını paylaşmışlar ve gazetemiz günebakış, Murat Zorluoğlu’na; “Belediyeden doğrudan teminle ihalesiz milyonluk işler alan bu firma sahibi ile danışmanınız arasında nasıl bir ilişki var” diye sormuş. Her zaman ki gibi cevap alamamıştı. Bu vesile ile tekrar buradan sormak istiyoruz. Sayın Zorluoğlu; Danışmanınız Emre Gülsever ve T-Nova firması sahibi Temel Uzun arasında ki yakınlıktan haberdar mısınız? Belediyeden milyonluk işler alan firma sahibi ile bu işleri sizin adınıza takip eden danışmanınız arasında ki bu ilişkiyi kamu etiği, açısından nasıl değerlendiriyorsunuz? Ve en önemlisi yukarıda bahsettiğim “Kuluçka Merkezi Projesi Organizasyon ve Tanıtım Hizmeti Alımı” T-Nova firması ya da onun taşeron olarak kullanacağı bir firmaya verecek misiniz? Çünkü, T-Nova firmasının sahibi, Trabzon’da bu işi kendisinin yapacağını her yerde söylüyormuş. İşi kendi adına almasa da başka bir taşeron firmayla alıp Temel Uzun olarak kendisinin takip edeceği söyleniyor. Trabzon küçük yer her şey mutlaka konuşuluyor…

***

TRABİTAŞ’TA NELER OLDU

Kıymetli okurlarım; geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediyesi’ne ait TRABİTAŞ firmasında sessiz bir değişim yaşandı. Adnan Gül’ün yakın arkadaşı Şerif Özgür, Genel Müdürlükten istifa etti ve yerine Eski Genel Sekreter yardımcısı Mehmet Yanık geldi. Kulislerde konuşulana göre bu değişimi Ak Parti’nin istediği, Genel Müdür Şerif Özgür’ün (iddiaya göre) İYİ Parti kimliğinin teşkilatı rahatız ettiği ve Murat Zorluoğlu’ndan Parti teşkilatlarının böyle bir talebi olduğu iddia edildi. Ben bu konuyla ilgili belediye şirketlerini çok iyi bildiğini düşündüğüm bir isme ulaşmaya çalıştım. Fakat kurum içinde öyle bir korku iklimi oluşturulmuş ki konu hakkında bir bilgisi olmadığını ifade ederek acelece bulunduğu ortamı terk etti. Fakat benim ulaştığım bilgilere göre aslında AK Parti; Adnan Gül’ün yönetim kurulu başkanlığından çok rahatsızmış, özellikle TRABİTAŞ’A personel alımlarında İyi Partililere öncelik veriyor ve bunu hiçbir zaman saklamıyormuş. Özetle; Murat Zorluoğlu, AK Parti teşkilatlarını rahatlatma adına Serif Özgür’ü feda etmiş. Halbuki Özgür’ün böyle bir yetkisi hiç yokmuş ve hiç olmamış.

Açıkça söylemem gerekir ki Şerif Özgür, bu şehrin yetiştirdiği değerli bir eğitimci. Hakkında bugüne kadar tek şaibeli bir iş duymadık. Kul hakkına saygılı, kamu menfaatine yararlı işler yaptığını onu tanıyan herkesin bildiği bir isim. Yerine gelen Mehmet Yanık içinde namuslu bir adam deniliyor. Genel Sekreter yardımcılığı yaptığı dönemde kamu malına sadakati, Allah korkusu ile birtakım uygulamalara izin vermediği için Danışman Emre Gülsever tarafından tasfiye edilip TİSKİ’YE gönderilmişti. Mehmet Yanık AK Partili. O’nun TRABİTAŞ’TA birtakım uygulamaları değiştireceği ve Adnan Gül’ün etkinliğinin azalacağı söyleniyor. Bize göre mümkün değil. Zorluoğlu, Gül, Tekataş… Ve biraz da Gülsever… Büyükşehiri bu dörtlü yönetiyor. Özetle; Adnan Gül’ün tasfiyesini isteyen AK Parti şimdilik Şeref Özgür’le yetinmek durumunda kaldı.

AK Parti teşkilatları; Murat Zorluoğlu’nun, bunca olumsuz duruma karşılık Tekataş’a, Adnan Gül’e ve Emre Gülsever’e neden bu kadar sahip çıktığını, hatta AK Parti’yi karşısına almayı göze alacak kadar bu isimleri savunduğunu siz neye yoruyorsunuz? Birileri, vefa dese de bizim yorumumuz “Bazı günahların gölgesi uzun olur” şeklinde.  

Öyle görünüyor ki, Trabzon’da yaz çok sıcak geçecek ve bazıları için yol ayrımı yaşanacak.