TRABZON'UN Maçka ilçesi Altındere Vadisi'nde bulunan tarihi Sümela Manastırı'nda 8. ayin Fener Rum Patriği Bartholomeos’un yönetiminde gerçekleştirildi. Ortodoks Hristiyanlarca 'Meryem Ana'nın göğe yükseliş günü' olarak kabul edilen 15 Ağustos tarihinde Hristiyan Ortodokslarca yapılan ayin din adamlarının duaları ve okunan ilahiler eşliğinde 2 saat sürdü. Ayin sırasında Manastır ziyarete kapatıldı. Ayin bittikten sonra 13.30’dan sonra ziyaretçi kabul edilmeye başlandı. 

Trabzon'un Maçka ilçesi Altındere Vadisi'nde bulunan tarihi Sümela Manastırı'nda 8. ayin Fener Rum Patriği Bartholomeos’un yönetiminde gerçekleştirildi.

Ortodoks Hristiyanlarca 'Meryem Ana'nın göğe yükseliş günü' olarak kabul edilen 15 Ağustos tarihinde Hristiyan Ortodokslarca yapılan ayin din adamlarının duaları ve okunan ilahiler eşliğinde 2 saat sürdü. Ayin sırasında Manastır ziyarete kapatıldı. Ayin bittikten sonra 13.30’dan sonra ziyaretçi kabul edilmeye başlandı.

Fener Rum Patriği Bartholomeos’un yönetimiyle yapılan ayine Ortodoks ve Katolik dünyasından resmi kayıtlara göre 115 kişi katıldı. Yunan medyasının da ilgi gösterdiği ayine Gürcistan’dan da gelenler oldu.

SEL VE YANGINLARDAN ZARAR GÖRENLERE GEÇMİŞ OLSUN DİLEDİ

Ayinin ardından basın açıklaması yapan Bartholomeos, “Şükürler olsun ki, altı yıl aradan sonra bu kutsal mekânda bu özel günde sizlerle yeniden buluştuk. Meryem Anamızın Maçka’daki evinde dualarımızı ve niyazlarımızı arz ettik. Ülkemizi, bölgemizi, toplumlarımızı her türlü tehlikeden azat etmesi için ona haykırdık, pandemiden, sel ve yangınlardan zarar görenlerin iyileşmesi için şifasını diledik. Onlara büyük geçmiş olsun deriz.” diyerek sözlerine başladı.

Bartholomeos, sözlerine şu şekilde devam etti: “Biz Hristiyanlar için Meryem Ananın kutsiyeti tartışılmaz mahiyettedir ve onun adını taşıyan bu müstesna manastır özellikle Rum, Gürcü ve Rus Ortodoks toplumları için manevi bir sembol teşkil eder. İslam alemi için de çok önemli bir konuma sahip olan Hz. Meryem’in birleştirici gücü, manevi ışığı ve merhameti, burada, Sümela’da, yemyeşil doğanın içinde akan berrak suların sağladığı huzurla birleşince Tanrıya şükretmekten başka ne düşünebilir ki insan?

“SÜMELA’YA GELMEK İÇİN SABIRSIZLANIYORUZ”

Dini inancımıza göre 15 Ağustos tarihi Meryem Ana’nın göğe yükselişi, yani cennete intikal ettiği gün olarak her yıl 15 Ağustos’ta Sümela’ya heyecanla gelmeyi, ayin düzenlemeyi ve dua etmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.

ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR ETTİ

90 yıllık bir kopukluktan sonra, bizlere bu imkânı ilk kez 2010 yılında sağlayan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a tekrar teşekkürlerimizi ifade ederken, son 6 yıl boyunca ciddi bir restorasyona tabi tutularak bu tarihi Manastırın daha nice asırlar var olmasını garanti eden; bilinmeyen bazı bölümlerini tespit ederek freskleri restore eden; kayma tehlikesi gösteren büyük kayaları zor şartlar altında sabitleştiren ve yaz kış demeden yoğun bir şekilde çalışan Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerine, ilgili müdürlüklere, burada çalışan uzman bilim insanları ve ustalara Ortodoks Dünyası ve Patrikhanemiz adına şükranlarımızı ifade ederiz.

“ÇANAKKALE TRUVA MÜZESİNDE 14 YIL ÖNCE ÇALINAN...”

Ayrıca bu hafta Çanakkale Truva Müzesinde 14 yıl önce çalınan 12 adet ikonanın Rum Kiliselerine iadesine ön ayak olan, bu Manastırın restorasyonuna özel ilgi gösteren Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a müteşekkiriz.

“FELAKETLERİN BİR DAHA YAŞANMAMASI İÇİN DUA ETMEYE GELDİK”

Bizler buraya ibadet etmeye geldik. Din adamlığımızın 60.’cı, Patrikliğimizin 30.’cu senesini idrak ettiğimiz bu günlerde şükran duasına geldik. Bu manastırın kurulmasında ve muhafaza edilmesinde asırlarca emek verenlerin ruhlarına rahmet dilemeye geldik. Bu yıl yüzleştiğimiz çevre felâketlerinin, sellerin, yangınların ve pandeminin yarattığı acıların ve kayıpların bir daha yaşanmaması adına merhamet dilemeye geldik. Toplumlar arasında barış ve huzurun, sevgi ve bolluğun tesisi için dua etmeye geldik. Temenni ederiz ki, tüm dualarımız kabul görsün ve Meryem Anamızın bereketi ve inayeti ile seneye tekrar hep birlikte daha büyük bir dayanışma ve coşku ile yine burada yüce Allah buluşmamızı nasip etsin. Hepinizi hayır dualarımızla selâmlıyor ve misafirperverliğiniz için teşekkür ediyoruz.”

Haber:Rabia MOLLAOĞLU