Trabzon Sümela Manastırı giriş ücreti 2022 yılında ne kadar olduğu açıklandı. Sümela Manastırı’nın Restorasyonu yıllardır devam ediyor.

Gözden kaçırmayın

Son dakika haberi: Fethullah Gülen'in öldüğü iddia edildi Son dakika haberi: Fethullah Gülen'in öldüğü iddia edildi

Trabzon Sümela Manastırı giriş ücreti 2022 yılında ne kadar olduğu açıklandı. Sümela Manastırı’nın giriş ücretinin 1 Mayıs 2022 tarihinden itibaren 100 TL olacak.

Sümela manastırı Açık mı ?

Restorasyon süreci yıllardır devam eden Sümela Manastırı’nın restorasyonun Nisan ayının sonuna kadar tamamlanması beklenirken, 2022 yılına ilişkin Manastıra giriş ücreti de belli oldu. TÜRSAB Doğu Karadeniz Bölge Birliği Başkanı Volkan Kantarcı, Sümela Manastırı’na giriş ücretinin 1 Mayıs 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 100 TL’ye yükseltildiğini açıkladı.  Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğünün bakanlığa bağlı müze ve örenyerleri giriş ücretlerini belirlediğine dikkat çeken Başkan Kantarcı, 100 liralık giriş ücretini makul karşıladıklarını da dile getirdi. 

Songül MAZLUM

sümela


SÜMELA MANASTIRI GİRİŞ ÜCRETİ 2022

TÜRSAB Doğu Karadeniz Bölge Birliği Başkanı Volkan Kantarcı, Sümela Manastırı’nın giriş ücretinin 1 Mayıs 2022 tarihinden itibaren 100 TL olacağını söyledi.
Başkan Kantarcı, “Döner Sermaye Bakanlığa bağlı bir kuruluş. Türkiye’de her sene belli bir oranda müze eve örenyerleri için artış yapıyor. Sümela Manastırının giriş fiyatında da artış var. Kimisi fiyat artışlarını fazla, kimisi az görüyor. Ancak Bakanlık yıllardır aynı politikayı yürütüyor.

Bakanlık Efes, Sümela gibi belli yerlerin giriş fiyatlarını eşitliyor ve eşit oranda artırıyor. Trabzon Müzesi’nin (Kostaki Konağı) da giriş ücreti belirlendi ama restorasyondan ziyaretçilere kapalı kalma durumu 3-5 sene daha uzayacak. Sümela Manastırı’nın da ziyaret fiyatı bu sene 100 TL oldu. Ülke genelindeki müze ve örenyerlerinin giriş ücretine baktığımız zaman Sümela için belirlenen 100 liralık ücreti makul buluyorum.” değerlendirmelerinde bulundu.  

sümela manastırı-1

Trabzon Müzesinin giriş ücreti ne kadar ? 

Trabzon Müzesi’nin ziyaret ücreti ise 15 TL olurken, restorasyon kapsamında kapalı olduğu için ziyaret edilemiyor.

2022 MüzeKart Fiyatları ne kadar ?

1 Mart 2020 tarihi itibariyle ücreti 70,00 TL'den 60,00 TL'ye düşürülen Müzekart fiyatlarında herhangi bir artış yapılmadı. 2022 yılında da Müzekart'ın satış fiyatı 60,00 TL olarak devam edilecek.

Sümela Manastırı restorasyon çalışmaları

Sümela Manastırı'nın yüzde 35'lik kısmındaki restorasyon çalışmaları devam ediyor.Trabzon'un Maçka ilçesinde Karadağ'ın Altındere Vadisi'ne bakan eteğinde bulunan Sümela Manastırı'nın yüzde 35'lik kısmındaki restorasyon çalışmaları sürüyor.

Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mustafa Asan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Sümela Manastırı'nda restorasyon çalışmalarının yoğun şekilde devam ettiğini belirtti.

Manastırın yüzde 65'lik kısmının 28 Temmuz 2020'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın telekonferansla, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un bizzat katılımıyla ziyarete açıldığını anımsatan Asan, şunları kaydetti:

"Kalan yüzde 35'lik kısımla alakalı yoğun çalışmalar devam ediyor. Sümela Manastırı ana giriş kapısının üstünde bulunan ve daha önce geçici olarak sabitlenme ve ankraj çalışmaları tamamlanan ve kama blok olarak adlandırılan kaya kütlesi ile alakalı kalıcı sabitleme çalışmalarına başlandı. Daha önce kapalı olan yapıların restorasyonları, endüstriyel dağcılar tarafından kaya yamacında bariyerleme çalışmaları devam ediyor. İskelenin bir hafta içerisinde sökülmesi planlanmaktadır. Sümela Manastırı'ndaki fiziki gerçekleşme oranı yüzde 75-80."

Kaya düşme riskine karşı Eylül 2015'te ziyarete kapatılan Sümela Manastırı'nda, Kültür ve Turizm Bakanlığınca Şubat 2016'da restorasyon başlatılmış, çevre düzenlemesi, kayalıkların jeolojik ve jeoteknik bakımdan araştırılması ve güçlendirilmesi projelerinin birinci etabı tamamlanan manastırın avluya kadar olan bölümü Mayıs 2019'da ziyarete açılmıştı.İkinci etap çalışmalarının önemli bölümünün tamamlanmasıyla yüzde 65'lik bölümü 28 Temmuz 2020'de açılan manastırı, bu tarihten 3 Kasım'a kadar 123 bin 933 turist gezmişti.

Kalan yüzde 35'lik bölümdeki restorasyon çalışmalarına devam edilen manastır, "Sümela Ören Yeri Çevresindeki Taş Düşme Tehlikesi Önlemleri" kapsamında ziyaretçilerin güvenliği amacıyla 3 Kasım 2020'de Bakanlıkça yeniden ziyarete kapatılmıştı.