Trabzon Maçka'da bulunan Sümela Manastırı’nda skandal görüntüler ortaya çıktı.

Trabzon’un Maçka ilçesi Altındere Vadisi içerisinde yer alan yılda bir kez ayin yapılan Sümela Manastırı’nda skandal görüntüler ortaya çıktı. Restorasyon çalışmalarının durduğu manastırda Dj eşliğinde klip çekimi yapıldı. Klipte yer alan kişilerin ise disco dansı yaptığı görüldü.

sümela haber 22

Görüntülerin yayınlanmasının ardından konuya ilişkin açıklama yapan TİSAD Başkanı Murat Çavga, “Beynimizin yandığı, aklımızın tutulduğu bir an!” şeklinde eleştiride bulundu.

Turizm İşletmecileri ve Seyahat Acenteleri Derneği (TİSAD) Çavga yaptığı açıklamada “Sorumluları bu iznin neden ve niçinini açıklamadığı sürece kamu vicdanı rahatlamaz. Şimdi: 1- Devletimizin yılda 1 gün ibadete izin verdiği bir yapıda diskovari bu eğlencenin neye faydası olacaktır? Turizme mi tanıtıma mı?

sümela manastırı 22

Maçka'daki o olayla ilgili Valilik inceleme başlattı Maçka'daki o olayla ilgili Valilik inceleme başlattı

2- Halihazırda müze olan bir yapının içinde yankılanan çan sesinin neye faydası olacaktır? Turizme mi tanıtıma mı?

3- Taş düşme tehlikesi olan, tadilatı devam eden ve güvenlik sebebi ile kapalı olan bir yapıda bu iznin verilmesinin neye faydası vardır? Turizme mi tanıtıma mı?

4- Tepki çekmesi muhtemel böyle bir işin basına düşmesi masumane bir hata mıdır yoksa bilinçli bir çaba mıdır?

sümela 2

5- Bu olay emsal gösterilerek başka bir ülkede bulunan camimizde tanıtım için böyle bir etkinlik yapılsa bunun sorumluluğunu kim üstlenecek?

Bölgemizin en önemli kültür varlığı, UNESCO’ya aday Sümela Manastırı’mıza yapılan bu haksızlık ile ilgili sorumluların ivedilikle kamu vicdanını rahatlatacak açıklamayı yapması gerekmektedir.” ifadelerine yer verdi.