Trabzon Sümela Manastırı'na gidilen patika yolda taş düşmesinin ardından aksiyon alındı.

61 Medya Trabzon Haber Merkezi-Nabız "16 Ağustos 2022" 61 Medya Trabzon Haber Merkezi-Nabız "16 Ağustos 2022"

Songül MAZLUM - Trabzon'un Maçka ilçesinde bulunan Sümela Manastırı’na giden 300 metrelik patika yolda yer alan banka oturan Emine Doster (43) ve Ayşe Dursun (24), yamaçtan kopan taş nedeniyle yaralanmıştı.

Edinilen bilgiye göre, Doğa Koruma ve Milli Parklara ait alanda yaşanan olayın ardından bölgede bulunan bank kaldırıldı. Bölgede gelecek hafta yetkililer tarafından inceleme yapılacak.

Trabzon’un Maçka ilçesi Altındere Vadisi’ndeki Sümela Manastırı’nı ziyaret etmek için Diyarbakır'dan gelen Emine Doster ve Ayşe Dursun, sarp arazide yaya ulaşımının sağlandığı yolda yer alan bankta otururken, yamaçtan kopan taşın isabet etmesiyle yaralandı. Yaralılar, ihbarla bölgeye gelen sağlık görevlilerinin ilk müdahalesinin ardından sedyeyle yola taşındı. Ambulansla hastaneye kaldırılan yaralıların hayati tehlikesi bulunmadığı öğrenilirken, yaşanan olayın ardından 300 metrelik patikada yer alan bank da kaldırıldı.

Olay sonrası inceleme başlatıldı

Doğa Koruma ve Milli Parklara ait alanda yaşanan olayın ardından yetkililerin de olası risklere yönelik alanda inceleme yapacağı öğrenildi. 6 yıl önce başlayan bir restorasyon geçmişine sahip olan Sümela Manastırı, 1 Mayıs 2022 günü açılarak ziyaretçi kabul etmeye başlamıştı. Yoğun ziyaretçi akınına uğrayan Sümela Manastırı’nda çalışmaların 15 Ağustos’tan önce tamamlanması planlanıyor.