KTÜ eski Öğretim Üyesi Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, Sümela Manastırında 360 tonluk kaya kütlesinin düşme riskinin hala devam ettiğini söyledi. Yıllardır yapılan çalışmaların ardından riskin hala devam ettiğini söyleyen Prof. Dr. Bektaş, “Sümela yamaçlarında donma, çözülme, günlük sıcaklık farkı, aşırı yağış devam edeceğinden kaya düşmesi tehlikesi de eskisi gibi devam edecektir” dedi.

RAMAZAN BAYRAMINDA AÇILACAK

Trabzon’un en önemli tarihi alanlarından ve turizm destinasyonlarının başında gelen Sümela Manastırı 6 yıldır kaya düşmesinin önlemek amacıyla yapılan çalışmalar sahne oldu. Yıllardır kapalı olan Sümela Manastırı Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mustafa Asan’ın sözlerine göre Ramazan Bayramında açılacak. Bu gelişme üzerine Prof. Dr. Bektaş, Sümela’da hala 360 tonluk kaya düşmesi riski olduğunu söyledi.

RİSK HEP DEVAM EDECEK

Bektaş, Güvenlik nedeniyle 6 yıl süren kaya düşürmesi ve patlatması ve 4 kez kapanmaya karşın faylı, kırıklı, bloklu dik Sümela yamaçlarında donma,çözülme, günlük sıcaklık farkı, aşırı yağış devam edeceğinden kaya düşmesi tehlikesi de eskisi gibi devam edecektir” diyerek kaya düşmesi riskinin eskisi gibi devam edeceğini kaydetti.

Fatoş YETİMHELLAÇ