Sümela Manastırı’ndaki ayine katılan papaz ve Ortodokslar duygularını 61medya’ya anlattı

DEVA, Trabzon'da saha çalışmalarına devam ediyor! DEVA, Trabzon'da saha çalışmalarına devam ediyor!

Songül MAZLUM-Sümela Manastırı dün Ortodoks ayinine ev sahipliği yaparken, ayin için kente gelen Ortodokslar da duygularını anlattı. Yunanistan’ın Drama kentinden ayin için Sümela Manastırı’na gelen papaz, “Türkiye Cumhuriyetine böyle bir fırsatı bize verdiği için, böyle bir ayini yaşadığımız için çok teşekkür ediyoruz.” dedi. Gürcistan’dan gelen Nino Berıdze ve Yunanistan vatandaşı Anastasia Sarıdıs ise Sümela Manastırı’nın kendileri için çok önemli olduklarını ifade etti.

Yunanistan’ın Drama kentinden ayin için Sümela Manastırı’na gelen papaz, “Ben bu ayine ikinci kez katılıyorum. İlk kez 2011 yılında Sümela Manastırı’ndaki ayine katıldım. Burada bulunmaktan çok duygusal ve çok mutluyum.” dedi. Sümela Manastırı’nın Ortodokslar için öneminin sorulması üzerine, “Aslında Sümela Manastırı sadece Ortodokslar için değil tüm dünya dinleri için büyük bir öneme sahiptir. Ondan dolayıdır ki bir ayrım yapamıyoruz. Sümela Manastırı bir dünya mirasıdır, koruma listesinde bulunmaktadır. Tüm dünyaya mirastır.” yanıtını verdi. Ayin için Trabzon’a geldiklerinde kentte vakit geçirip geçiremediklerinin sorulması üzerine, “Biz sadece ayin için değil kentin diğer güzelliklerini de görmek için geliyoruz. Çok farklı güzellikleri var. Buraya geldiğimiz zaman çok mutlu bir zamanımız oluyor.” Yanıtını verdi. Trabzonlulara da seslenen papaz, “Türkiye Cumhuriyetine böyle bir fırsatı bize verdiği için, böyle bir ayini yaşadığımız için çok teşekkür ediyoruz. Buradaki Türklere, buradaki vatandaşlara da çok teşekkür ediyoruz. Çok sıcak insanlar.” açıklamalarında bulundu.

SÜMELA MANASTIRI BİZLER İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Gürcistan’dan Sümela Manastırı’ndaki ayine gelen gazeteci Nino Berıdze, “Gürcistan’dan Sümela Manastırı’na ayin için geldim. Sümela Manastırı bizler için çok önemli. Burada olmak için güzel.” ifadelerini kullandı. Tekrar Trabzon’u ziyaret edip etmeyeceği şeklindeki soru üzerine, “Belki neden olmasın.” yanıtını verdi.

AMERTİKAN ARKADAŞLARINA TAVSİYE EDECEĞİNİ SÖYLEDİ

Yunanistan vatandaşı Trabzon’a gelen Anastasia Sarıdıs ise, “Burası çok güzel. Burada olmaktan çok memnunum. Amerika’ya arkadaşlarımın yanına gidince buraya gelmelerini tavsiye edeceğim. Ayin çok güzel.” ifadelerini kullandı. Bir tur kapsamında mı Trabzon’da olduğu yoksa sadece ayin için mi Trabzon’a geldiğinin sorulması üzerine Sarıdıs, “Benim büyük annem Samsunlu. Büyük babam da Giresunlu. Rum kökenli insanların buraya gelmesi çok önemli. Burada böyle bir manastıra sahip olmak çok farklı. Trabzon’da olmaktan çok mutluyum.” açıklamalarında bulundu.