Trabzon halkına İç işleri Bakanı Soylu’nun taziyeyi kabul etmemesini nasıl değerlendirdiğini sorduk…

İstanbul Taksim’de terör örgütleri tarafından sivillerin hedef alınarak gerçekleştirdiği bombalı saldırının ardından Amerika Birleşik Devletleri “ABD Büyükelçiliği olarak, son dönemde terörle mücadele operasyonlarında hayatını kaybeden Türk askerlerinin ailelerine ve yakınlarına taziyelerimizi iletiyoruz. Terörle mücadelede NATO müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız.” İfadelerine yer verdiği bir taziye mesajı yayınladı.

Trabzon'da feci olay! Üzerine ağaç düşen adam öldü Trabzon'da feci olay! Üzerine ağaç düşen adam öldü

taksim-1-750x375

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ABD’nin taziyesini kabul etmediğini söyleyerek “Biz, bize verilen mesajı biliyoruz, bize verilen mesajı aldık. Tekrar altını çizerek ifade ediyorum: Amerikan Büyükelçiliği’nin taziye dilemesini kabul etmiyoruz, reddediyoruz” dedi.

ss-2

Trabzon halkına İç işleri Bakanı Soylu’nun taziyeyi kabul etmemesini nasıl değerlendirdiğini sorduk…

“AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ KENDİ BAŞINA TERÖR DEVLETİ”

Osman Doğru

Rusya-Ukrayna, İran-Irak gibi savaşların arkasında Amerika’nın olduğunu söyleyen Osman Doğru, “Bana göre güzel bir konuşma yaptı. Amerika’nın kendisi bir terör devleti zaten. Terörü destekleyen insan taziye yayınlasa ne olacak zaten. Amerika Birleşik Devletleri kendi başına terör devleti zaten. Terörü destekleyen bir insanın taziye dilemesine gerek yok. Bugün baktığın zaman her şey onun elinde bitiyor. Rusya-Ukrayna savaşı olsun İran-Irak savaşı olsun… Irakta ki, Suriye’de ki savaşın yüzde yüz sebebi Amerika Birleşik Devletleri. En sonunda Allah onu kahredecek gidecek sonunda. Onun taziyesini bende kabul etmiyorum.” dedi.

 “HER EYLEMDE DOĞAL OLARAK AMERİKA’NIN PAYI VAR”

Aydın Kadı

Amerika’nın taziye mesajını timsah gözyaşları olarak değerlendiren ve kabul edilmemesi gerektiğini söyleyen Aydın Kadı, “Terör, dünyanın her yerinde çok kötü. Maalesef Türkiye de de sıkça olan bir şey. Ülke olarak, insan olarak çok çok üzülüyoruz ve terörü lanetliyoruz. Umarım tekrar yaşanmaz. Suriye’nin kuzeyinde yer alan PYD dediğimiz, aslında PKK’nın uzantısı olan bir örgüt. Biz bunlarla mücadele ederken Amerika bunlara sürekli olarak silah desteği veriyor. Bugünkü patlamalarda ve terör eylemlerinde, PKK’nın yapmış olduğu her eylemde doğal olarak Amerika’nın payı vardır. Yapmış oldukları taziyede timsah gözyaşlarından başka bir şey değil. O açıdan tabii ki kabul etmemek gerekiyor. Burada terörle mücadele gerekiyorsa ‘IŞID’le mücadele ediyorum’ diyor onlara destek veriyor. Türkiye’de diyor ki ‘NATO ülkesiyim zaten, beraber yapalım bu operasyonu ben zaten burada savaşıyorum’ ama Amerika ‘hayır ben PYD ile birlikte mücadele edeceğim’ diyor ve sürekli onlara silah desteği sağladığı için de o silahlar tekrar Türkiye’ye terör olarak geri dönüyor. Yani taziyelerini kabul etmemek en doğru iş diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

“ÜLKEYE DÜŞMAN OLAN HERKES BİZİM DÜŞMANIMIZDIR”

Köksal Ahmet Baykasoğlu

Taziyenin kabul edilmemesini doğru bulduğunu söyleyen Köksal Ahmet Baykasoğlu, “Bu saldırılar her zaman yapılan şeyler. Osmanlıdan beri yapılan olaylar. Bunlar bu ülkeyi, bu vatanı bölüp parçalamak istiyorlar. Bu vatanı elimizden almak istiyorlar, bunun başka açıklaması yok. Ufak tefek çakallar kendi kendine örgüt kurup bu ülkeye bu zararı verecek değil. Arkalarında ülke var. Ülkenin de kendine göre gücü var, sana posta koyacaktır ama başkalarının maşa olarak kullandığı kişilerle posta koymaya çalışıyor. Yüz yüze gelip bir şey yapmaya cesaret edemez bunlar. Çünkü Çanakkale’nin ne şekilde verilmediğini dünya biliyor. Tarihler yazdı. Doğrusunu yaptı. Ülkeye düşman olan herkes bizim düşmanımızdır. Aksini düşünen vatana ihanet eder. Bu vatanın ne şekilde alındığını önce idrak etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu vatan bundan sonra boş değildir.” şeklinde konuştu.