Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinde alınan karar her ay zam olarak faturaya yansıyor

Songül MAZLUM - Trabzon Büyükşehir Belediyesi Haziran ayında suya yüzde 47 oranda zam yaparak, konutlarda 5,22 lira olan suyun metreküp fiyatını 7.67 liraya yükseltmişti.  Meclis kararıyla su zammı da enflasyona bağlanmış ve konunun Belediye Meclisinde gündeme gelmeden zam yapılabilmesinin önü açılmıştı. Belediye Meclisinde alınan kararla birlikte su zammının otomatiğe bağlanması sonucu geçtiğimiz ay 7.90 TL olan tarife bedeli bu ay 8.28 TL oldu. Yaşanan durumu CHP’li Turgay Şahin tepki gösterdi.

KTÜ'lü profesör açıkladı! "İran’daki geleceği Türkler belirleyecek" KTÜ'lü profesör açıkladı! "İran’daki geleceği Türkler belirleyecek"

turgay_sahini

YAPILANA ŞARK KURNAZLIĞI DEĞERLENDİRMESİ

Şark kurnazlığı yapıldığını dile getiren CHP’li Şahin, “TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamına göre suya her ay zam uygulanıyor. Ben dünyada böyle bir şey görmedim. Vatandaş Cumhuriyet Halk Partisi’ne belediyeyi kazandırırsa alınan meclis kararını kaldırırız.  Vatandaş bu konuyu İdare Mahkemesine getirse de bozulur. Bunlar uyanık. Şark kurnazlığı var. Konu meclise gelse muhalefet itiraz edecek. Gazeteler yazacak. Tartışma yaşanacak. Böyle hiç kimsenin ruhu duymuyor.” eleştirilerinde bulundu.

trabzon büyükşehir belediyesi-1

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Haziran ayında suya yüzde 47 oranda zam yaparak, konutlarda 5,22 lira olan suyun metreküp fiyatını 7.67 liraya yükseltmişti.  Meclis kararıyla su zammı da enflasyona bağlanmış ve konunun Belediye Meclisinde gündeme gelmeden zam yapılabilmesinin önü açılmıştı. Belediye Meclisinde alınan kararla birlikte su zammının otomatiğe bağlanması sonucu geçtiğimiz ay 7.90 TL olan tarife bedeli bu ay 8.28 TL oldu. Yaşanan durumu CHP’li turgay Şahin tepki gösterdi.

YAPILANA ŞARK KURNAZLIĞI DEĞERLENDİRMESİ

Şark kurnazlığı yapıldığını dile getiren CHP’li Şahin, “TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamına göre suya her ay zam uygulanıyor. Ben dünyada böyle bir şey görmedim. Vatandaş Cumhuriyet Halk Partisi’ne belediyeyi kazandırırsa alınan meclis kararını kaldırırız.  Vatandaş bu konuyu İdare Mahkemesine getirse bozulur. Volkan Canalioğlu zamanında suya 4 yıl zam yapılmamıştı. Son sene yapmıştı. Enflasyon olabilir. 12 yıldan beri Meclisteyim. 13 yıla giriyorum. Mali yıl sonu gelir tarifesi önümüze gelir su, ruhsat, harç vb. şeyler konuşulur, tartışılırdı.  Belediyenin gelir getiren tüm kalemleri tartışılırdı. Bazen aşağıya çektiğimiz zaman da olurdu. Şimdi tartışma da yok. Bunlar uyanık. Şark kurnazlığı var. Konu meclise gelse muhalefet itiraz edecek. Gazeteler yazacak. Tartışma yaşanacak. Böyle hiç kimsenin ruhu duymuyor. Vatandaş fazla su kullandım sanıyor. Az bir para söz konusu değil. Acaba kullanılan suyun metreküpü üzerinden mi faturadan da Çevre Temizlik Vergisi alınıyor. ÇTV’yi de ondan alıyor da vergide de artış var. Su insan hakkıdır. Bir vatandaşın suyunu kesemezsin. Suya her ay zam mı olurmuş? Nerede görülmüş? Aylık enflasyonun bana bir karı var mı? Yok. Kümülatif olarak sene sonunda toplanıp zam yapılıyor. Sen de sene sonunda ya da 6 ayda bir getirirsin Meclise, zaten çoğunluk sen de uygulamaya geçersin. Gaye kimsenin bundan haberdar olmaması.” eleştirilerinde bulundu.