Trabzon’un Ortahisar ilçesine bağlı Düzyurt Mahallesi’nde yaşayan Bilal Küçükbekar, elektrik ve su aboneliği alabilmek için yapı ruhsatı almış olma şartının kaldırılması üzerine Trabzon Büyükşehir Belediyesine başvurarak su saati taktırmak istedi. Keşif ücretini dahi yatıran ve keşfin ardından, “Hayırlı olsun, su saatini takabilirsin Sadece gidip abonelik ücretini yatıracaksın.” yanıtını aldığını öne süren Küçükbekar belediyeye gittiğinde ise abonelik ücreti dışında 2 bin 690 TL’lik cezayla karşı karşıya kaldı. Duruma tepki gösteren Küçükbekar, köyde komşusu olan amca oğlundan sadece 560 TL alındığını öne sürerek duruma tepki gösterdi. Büyükşehirde yaşadığı sorun için hem Trabzon Valiliğine hem de AK Parti İl Başkanlığına giden Küçükbekar çözüm bulamayınca veryansın etti.

Trabzon'da feci olay! Üzerine ağaç düşen adam öldü Trabzon'da feci olay! Üzerine ağaç düşen adam öldü

“ABONELİK ÜCRETİ HARİCİNDE 2 BİN 690 TL PARA İSTEDİLER”

Yaşadığı süreci anlatan Küçükbekar, “Cumhurbaşkanımızın çıkardığı bir yasadan faydalanmak için ben de her vatandaşımız gibi gittim Trabzon Büyükşehir Belediyesine müracaat etti. TİSKİ’ye yatırmam gereken paralar vardı. Yatırdım. Ortahisar Belediyesinden belgeler almam gerekiyordu. Aldım. Büyükşehir Belediyesine getirdim. Onaylandı. Keşif için para istediler. Keşfin parasını da yatırdım. Memurlar gelip keşif yaptıktan sonra, ‘Hayırlı olsun, su saatini takabilirsin.’ dediler. ‘Sadece gidip abonelik ücretini yatıracaksın. Abone olacaksın’ dediler.  Saatimi bir su ustasına taktırdım. Sonra abonelik ücretini yatırmaya gittiğimde daha 10 gün önce amcamın çocuğu 560 TL para yatırmış iken benden abonelik ücreti haricinde 2 bin 690 TL para istediler. Bunun da inşaat suyu olduğunu söylediler. Ben de, ‘Ben inşaatımı yapalı yıllar oldu. Siz bana ne anlatıyorsunuz?’ dedim. ‘Olsun beyefendi, biz bu bedeli alıyoruz.’ dediler. Bunu bana söyleyen belediyede şef olduğunu iddia eden birisi. Telefon açıp amcamın oğlunu dinlettim. ‘Ondan da sonra para alacaklar.’ dedi. Bu yasayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çıkardı. Yalan mı konuşuyor?’ diye sordum. ‘Kardeşim ben bilmem. Bu parayı sizden alacaklar.’ dedi. Bu adam burada şef. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’ndan yardım almak istedim. Yanına gönderdiler. Oradaki bir kişi ‘Belediye Başkanı yok.’ diyerek bir kadınla görüştürdü. Gönderdikleri kadın da ‘Benim bu konuda hiçbir bilgim yok. Ancak TİSKİ’ye giderseniz belki size TİSKİ’den yardımcı olurlar.’ dedi. ‘Zamanım dar.’ deyince ‘Bakan Bey geldi.  Bakan Bey’le birlikte.’ yanıtını verdi. Yardımcılarını sorduğumda onların da Bakan ziyaretine gittiğini söyledi. Bakan geldiğinde belediyeye gidildiğinde bir yetkili bulunamayacak mı? Ben vatandaş olarak hizmet istiyorum. Benimle dalga geçtiler. ‘Biz sana yardımcı olamayız.’ dediler.” iddialarında bulundu.

“22 TON KAÇAK İNŞAAT SUYU KULLANDIĞIMI YAZMIŞLAR”

Belediyede yaşadığı olay üzerine çözüm için Trabzon Valiliğinin kapısını çaldığını ifade eden Küçükbekar, şunları öne sürdü: “Trabzon Valiliğine gittim. Valilerin görevi vatandaşın güvenliğini sağlamaktır, uğradığı bir haksızlıkta yanında olmaktır. Onlar da Bakan gelecek diye beni başlarından atmaya çalıştılar. Diretince bir memur, ‘Vatandaş haklıdır. Vali ile görüşmek istiyorsa, görüşmelidir.’ diyerek destek oldu. Bir Vali Yardımcısı ile görüştürdüler. O da bana, ‘Bu yasa çıkmışsa yasanın mutlaka bir yerinde bu ödeme vardır. İstersen dilekçe yaz, inceleyelim’ dedi. O zaman Cumhurbaşkanı’nın vatandaşa yalan söylediği ortaya çıkıyor. Başta böyle bir rakam alınacağını söylemedi. ‘Onu size söylemedi ama faturalarına yansıtacak.’ deniliyor. Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak böyle mi soyuluyoruz? 22 ton kaçak inşaat suyu kullandığımı yazmışlar. Ben inşaatımı yapalı yıllar oldu. O zaman bu su zaten burada yoktu. Biz kendi imkanlarımızla, dededen atadan kalma sularla inşaat yaptık. İnşaatımızda da fazla suya ihtiyaç olmaz. Zaten üzerinde çatı olan bir ev.  Dilekçe vermeden Trabzon Valiliğinden çıktım.”

“SESİMİ DUYURMAK İSTİYORUM”

Valiliğin ardından derdini anlatmak için AK Parti Trabzon İl Başkanlığına da gittiğini ifade eden Küçükbekar, “AK Parti’ye gittim. AK Parti’de Ulaştırma Bakanı’nın koruması olduğunu iddia eden bir arkadaş, ‘Yardımcı olayım.’ dedi. Kendisine durumu anlattığımda, ‘Git kardeşim hakkını ara mahkemeye ver.’ dedi. Hukuki yoldan hakkımı arayamam. Maddiyatım yok. Sesimi duyurmak istiyorum. En azından ben sessiz kalmadığım için vicdanımı rahatlatacağım. Yıllardır atam dedem neyi kullanmışsa ben de onu kullanacağım. Benim 6 aylık bir torunum var. 5 yaşında bir torunum var. Bunlar bu ülkede yetişiyorlar.  Bu ülkede bir hevesle büyüyorlar. Eğer bu ülke böyle yönetilirse bunların geleceğinden ümidim hiç kalmıyor. Ben vicdanen ondan rahatsızlık duyuyorum. Yoksa bana suyu vermemişler vermesinler. Kendileri içsinler.” diyerek tepki gösterdi.