Gereğinden fazla stresli olduğunuzda yapacağınız işlere yeterince konsantre olamazsınız. Ayrıca yaptığınız hiçbir şeyden keyif alamazsınız. Etkili stresle baş etme yollarını bilmek bu konuda size yardımcı olacaktır. Stres hayatın birçok alanında yer almaktadır. Bu nedenle tamamen stressiz bir yaşam düşünmek yerine stres durumunda etkili olabilecek çözümlere bakmak gerekiyor.

Karşılaştığımız olaylar karşısındaki düşüncelerimiz bizim duygu ve davranışlarımızı belirler. Olayları olduğundan da fazla büyütmek çaresizlik hissini arttırır.

Stresli baş edebilmek için öne stres faktörünü belirlemeniz gerekir. Yani neyin sizde strese yol açtığını netleştirmelisiniz. Ardından stresinizi azaltacak faktörleri belirleyin. (trafik, kalabalık, gürültü, boşanma, evlilik, taşınma, ayrılık, iş, geçim sıkıntısı ve ekonomik nedenler, terör, kayıp, yalnızlık, zaman yönetimi, hastalık…) Küçük adımların bile büyük sonuçları olacağını unutmayın. Hedeflerinizle ilgili önce kısa zamanlı ve sonra uzun zamanlı çözüm yöntemleri oluşturun. Değiştiremeyeceğiniz durumları fark edin. Sonra bu durumlarla en kolay nasıl ve ne şekilde baş edebileceğinizi keşfedin.

Hayatınızdaki belirsizlikleri azaltın. Çünkü belirsizlik demek stres demektir.

Aynı anda birkaç işi yapmaya çalışmayın. Bu kendinize gereksiz yere yüklenmekten başka bir işe yaramaz. Ayrıca sizde daha fazla stres oluşmasına neden olur.

Uyku düzeninizi yeniden oluşturun. Aynı saatte uyuyup aynı saate uyanmaya dikkat edin.

Geçmişte yaşamak ya da gelecek için kaygı duymak da strese yol açar ve bugünü yaşamanızın önünde büyük bir engel olarak yerini alır.

Her gün dinlenmek için kendinize mutlaka ama mutlaka vakit ayırın.

Beslenmenizi kontrol altında tutun. Dozunda yemek yemeye çalışın. Düzenli ve dengeli beslenin. Ayrıca bol sıvı tüketin.

Eğer fazla kafeinli içecekler tüketiyorsanız azaltın.

Hayır demeyi bilin. Kendi haklarınızı korumayı ihmal etmeyin. Bir teklif geldiğinde buna evet demenin size ne kadar iyi geleceğini düşünün.

İmkanınız varsa stres seviyenizin arttığı zamanlarda tatile gidebilirsiniz.

Farklı aktivitelere başlayın. Egzersiz, müzik, düzenli yürüyüş, sosyalleşmek… gibi

Kendinize yakın bulduğunuz yazarların hem stres konusundaki hem de farklı konulardaki kitaplarını okuyabilirsiniz.

Güçlü yönlerinize odaklanın. Kendinizi tanımaya çalışın.

Hayatınızdaki iyi ve kötü şeyleri belirleyin. Ardından olumsuz durumlar için farklı çözüm seçenekleri oluşturun. Bunu bakış açınızı değiştirerek yapabilirsiniz.

Hayatta karşınıza çıkacak olumsuzluklara karşı hazırlıklı olun. Hayatın gerçekleri olduğunu unutmayın. Bu anlamda değişim, psikolojik bir beceridir. Psikolojik beceriler sabır ister. Kendinize zaman verin. Kendinizde fark ettiğiniz en ufak bir değişimi bile takdir edin. Hedefleriniz gerçekleşmediğinde bile kendinizi kabullenmeyi öğrenin. Hayatın uzun bir yolculuk olduğunu, sizin bu yolculukta bazen başarılı bazen de başarısız olabileceğinizi unutmayın.