UEFA Avrupa Ligi H grubunda Trabzonspor sahasında karşılaştığı Kızılyıldız'ı 2-1 yenerek 3 puanı hanesine yazdırdı. Spor yazarları da bu mücadeleyi çarpıcı sözlerle değerlendirdi. Detaylar haberimizde...

UEFA Avrupa Ligi H grubu 2. maçında Trabzon'da Kızılyıldızla karşılaşan Trabzonspor aradığı galibiyeti sonunda buldu. Bordo mavililer karşılşamyı Hamsik ve Trezeguet'in attığı gollerle 2-1 kazandı. Galibiyeti çok isteyen Trabzonspor aradığı galibiyeti Avrupa Ligi'nde aldı. Karşılaşmas sonrası bordo mavililerin galibiyeti değerlendiren Yunus Emre Sel Şunları söyledi.

YUNUS EMRE SEL - TAKIM KENDİNİ ARIYOR

Stadyum boş sayılır ama size bir şey söyleyeyim. Bazı maçlarda stadyumun boş olması dolu olmasından evladır. Kızılyıldız da öyle bir karşılaşmaydı. Oyun konuşulur, arayış güzel. Bu çeşit maçlarda alınan sonuç oyundan önemlidir. Hele ki büyük beklentilerle alınmış, kendini daha evvel kanıtlamış ama bir şekilde lige tutuk başlamış oyuncuların yıldızlaşmasıyla geliyorsa galibiyet. Siopis bu takımın oynadığı oyunun tarzına göre sırayla vazgeçilmez, önemli ve gerekli. Hamsik'in istekli ve keyif verici oyunu takımın nefes almasını sağladı. Maxi Gomez, Valencia günlerinden bir kesit sundu ki o günler ne onun hatırlamak, ne bizim tekrarını görmek isteyeceğimiz günler. Takım kendini arıyor, aramak zorunda. Bulması zaman alabilir, bilemeyiz. Mühim olan aramaydı, futbol bir arayışın oyunu. Ve bir şeyler bulma şansınız arama isteğinizle doğru orantılı. Mühim bir galibiyet. Rakip bir kişi eksikken yenen gol aranan morali bulmanın rehaveti neticesinde yaşanan konsantrasyon kaybına dikkat çekti tekrar. Avrupa'da yola devam ümidi aşılaması, takımın moralini yükseltmesi açısından daha da değerli. Gecenin tek şanssız tarafı Abdülkadir. İnşallah önemli bir şeyi yoktur Ömür'ün zira bu arayışa en çok katkı sağlayacak isimlerden biri o, her şeye rağmen. 

ZEKİ UZUNDURUKAN - SAVAŞINCA OLUYORMUŞ

Geride kalan maçlarda oynanan kötü futbol ve alınan başarısız sonuçlar nedeniyle dün tribünler dolmadı. Akyazı'da alışık olmadığımız bir durum bu! Ama tribüne gelen taraftarların da maçtan önce 'Abdullah Avcı' tezahüratları moral açısından önemliydi. Trabzonspor, Kızılyıldız karşısında ilk 30 dakika geçen sezondan kesitler sundu. Hamsik ile golü de erken buldu bordo-mavililer. Nwakaeme ile kıyaslanan ve üzerinde büyük bir stres olan Trezeguet; 1 gol, 1 asistle beklenen patlamayı yaptı. Bundan önceki maçlarda da çok koşup, takımın yürekli oynayan birkaç futbolcusundan biriydi. Ama çok şanssız ve beceriksizdi. Trabzonspor, 3 puanın yanında Trezeguet'yi de kazandı. Kangwa'nın kırmızı kartıyla rakip 10 kişi kaldıktan sonra Trabzonspor sahanın tek hakimiydi. Maxi Gomez, oyunda kaldığı 61 dakika boyunca Kızılyıldız savunmasının sert futbolu karşısında kayboldu gitti. Büyük golcü ama henüz hazır değil ve güçsüz. Zamana ihtiyacı var. Trabzonspor, dünkü maçın bazı bölümlerinde hızlı oynayınca, yana geriye paslar yerine dikine futbolu tercih edince tribünleri de coşturdu. 2. yarıda giren Abdülkadir Ömür'ün sakatlanması, çok üzücü. Çünkü sakatlıklardan çok çekti Ömür... Trabzonspor'da aynı şekilde Visca ve Dorukhan'ın ağır sakatlıklarından sonra dün de Ömür ile büyük şok yaşadı. Dilerim önemli bir şeyi yoktur. 89'da yenen gol, Trabzonspor'a hiç yakışmadı! Topu ağlarımıza gönderen Nikolic, ceza sahasında bomboş kaldı. Yine tüm savunma topa bakıp, rakibi unuttu. Kazanmak gruptaki geleceğimiz ve ülke puanımız açısından elbette ki çok önemli. Ama şu bir gerçek ki, Trabzonspor, hala ideal 11'ini bulamadı ve futbol olarak zirveye oynayacak durumda değil!

ERMAN ÖZGÜR: TREZEGUET FİŞİ ÇEKTİ

Kızılyıldız maçının ilk yarısı, Trabzonspor için geri dönüşler maçı gibiydi.Hamsik, Siopis, Uğurcan performansları ile oyun üstünlüğünü Trabzonspor’dan yana kıldılar. İlk toplara müdahalede Siopis, oyun organizasyonundaHamsik iyi oynayınca, omurgası düzelen takımın konsantrasyonu da yükseldi ve ilk yarı skor tabelası da Trabzonspor’dan yana oldu. Bu oyunculara ilk yarıda nihayet Trezeguet’in eşlik etmesi ve yaptığı asistleHamsik’in golü, kaybedilen öz güveni de bir parça geri getirdi. 2. yarı maç dengeli başladı ama Trabzonspor son 2 maçında yaptığı, geçiş oyunlarına tepki verememe, hatasına hiç düşmedi. 

Emrah Başsan'dan Trabzonspor paylaşımı! "Asla yapmam" Emrah Başsan'dan Trabzonspor paylaşımı! "Asla yapmam"

Hamsik’i koruma altına alan Abdullah Avcı, 61’de organizatörünü kenara aldı ama Kızılyıldız’ın en iyi oyuncularından Kangwa atılınca, maç daha da rahatladı. Maçın en iyilerinden Bakasetas’ın pasında nefis bir gol yapan Trezequet, maçın fişini çekti. Trabzonspor oyun konsantrasyonunu, savunma disiplinini oyuncu ayırt etmeksizin maçın tamamına yayınca, eksik Kızılyıldız’a karşı skor üstünlüğünü rahat rahat korudu.

Nikolic’in golüne rağmen sakin kalmayı başardı. Sonuçta Trabzonspor, Trezeguet’nin beklenen patlamayı yaptığı maçta, kötü gidişe iyi oynadığı Kızılyıldız galibiyeti ile son verdi. Geldiğinden beri her maç değeri anlaşılan Hamsik, Trabzonspor için artık oyun, tabela futbolun her ayrıntısı için vazgeçilmez olduğunu gösterdi.

OLCAY ÇAKIR: KIRILMA MAÇI OLABİLİR

Sezona istediği gibi başlayamayan Trabzonspor dün gece istediği galibiyeti, taraftarlarının da arzu ettiği oyunla almasını bildi.Hem sonuç hem de oyun büyük bir moral oldu. Bir kırılma yaşanırken, koca bir eşikten de geçilmiş oldu.Dün gece Trabzonspor’un oyununda gözle görülür değişim vardı. Hamsik’in sahada oluşunun bir çok şeyi değiştirdiği ilginç bir mekanizmaya sahip Trabzonspor. Onun sahadaki varlığına Siopis’in de temaslı oyunla destek vermesi Trabzonspor adına bir çok şeyi bir anda güzelleştirmeye yetti. Trabzonspor dün gece Avrupa Ligi’nde 3 puanla tanışırken öne, hızlı oynayan bir takım görüntüsü de verdi. Maxi Gomez istediği topları alamasa da Trabzonspor için kanatlar etkili çalıştı diyebiliriz. Özellikle Trezeguet veDjaniny, Hamsik gibi bir organizatör olduğunda yeteneklerini gösterme açısından daha cüretkar olabildiklerini belki de unutanlara göstermemiş oldular. 

Bakasetas’ın, orta alanda arkasında sağlam ikili olduğunu hissettiğinde daha etkili olduğu bir kez daha görülmüş oldu. İdeal orta alan üçlüsünün de ilanı gibiydi dünkü kurgudaki Hamsik-Siopis Bakasetas üçlüsü. Her şey bir tarafa Trabzonspor psikolojik açıdan kendini tamir etti. Lig için moral buldu. Bir nevi aslına rücu etmiş oldu.Ülke puanına katkı görevi de yerine getirilmiş oldu. Rakibin gücü, rakibin 10 kişi kalışı sonrası farkı artıramama ve kalesinde gördüğü gol ise işlerin tamamen düzelmediği konusunda küçük bir uyarıydı.