BUGÜN spor yazmak istiyoruz. Sporun sosyal boyutundan hareketle iki konuyu analiz etmek istiyoruz. Son zamanlarda Trabzonspor’da kongre sesleri yükselmeye başladı. Bu sezon hedeflediği takım iskeletini oluşturan Başkan Muharrem Usta’ya “Kongre yaparak yönetimi tazele” biçiminde çağrı sesleri duyuluyor. Muharrem Usta’nın hakikaten böyle bir tazelemeye ihtiyacı var mı? Mesele toprak tazelemek değil. Hani daha verimli olsun diye!.. Gelecek olanların çekilenlerden ne farkı olacak?

Trabzonspor’un bugün hedefi olan şey, hem ekonomiyi rayına oturtmak hem şampiyon olmak. Dolayısıyla ticarî ve idarî dehalara ihtiyaç var. Biraz da vizyonu olanlara… Muharrem Usta kongreye giderse hakikaten ekonomik durumu çok iyi olup sıkıntılarda destek olacak yeni isimler bulabilecek mi? Biz şahsen inanmıyoruz. Özellikle Trabzon kanadından yükselen “yeni kongre” talepleri daha çok yönetime girmekle alâkalı… Önce yönetime girecek… Para mara vermeyecek… Sıra söze gelince fildişi kuleden ahkâm kesecek!.. Neredeyse sanırsınız ki kulübü o yönetecek.

Kaç başkan ve kaç yönetim izledik hatırlamıyoruz. Belki Faruk Özak-Kenan İskender dönemi hariç bir ahenk de hatırlamıyoruz. Hele bugünkü zor şartlarda onca sıkıntının yanında ahenge hiç ama hiç inanmıyoruz. Mesele tamamen başkanlarla alâkalıdır. Sorumluluk da onlarda, bedeli de onlar karşılamakta… Bu bağlamda Başkan Usta mevcut yönetiminde birlikte ve çalıştığı arkadaşlarıyla yol almaya devam etmelidir. Başarı için şifreler denenmiş ve bulunmuştur. Yeni bir kongre demek yeni bir tartışma demektir. Yük yine yeni yönetimin değil, Usta’nın omuzlarında olacaktır. Bu nedenle kongre söylemlerinin tabanda karşılığı olsa bile muhtemel bir başarıda hiçbir karşılığı yoktur. Kongre bekleyenler de bize göre daha başarılı olmak veya yükü paylaşmak için değil başka şeyler peşindedir.

Muharrem Usta süresi bitene kadar hiçbir biçimde kongre düşünmeden stratejisini sürdürmeli ve taraftara güvenmelidir. Önünde ciddi bir sınav vardır ve sınavı verecek olan veya olanlar yöneticiler değil başkanlar olmaktadır.

Unutmamalıyız ki hiçbir yönetici için “başarılı olamadı” denmiyor. Başarı veya başarısızlık hep başkanlara mal ediliyor. Camia arkasındadır ve Usta önüne bakmalıdır. Arada çıkan sesler Trabzonspor gerçeğinin uzağındadır.

***

Söz spordan açılmışken önümüzdeki günlerde ASKF kongresi yapılacak. Trabzon gibi Türkiye’de futbolun beşiği olan bir kentte bize göre beşiğin kendisi olan ASKF zor dönemdedir. Ne yazık ki ortaya atılan iddialar şayet doğruysa ASKF’nin bugünkü yapısı Trabzon’da futbolu bitirecek mahiyettedir.

ASKF yönetimini elde tutmak için 12-13 tane sanal kulüp kurmak ne demektir? Trabzon’da zor şartlarda yaşayan gerçek amatörü ayakta tutabilmek yerine ödenekleri sanal kulüplere istemek gerçek midir? Bu sanal kulüplere yazılan yöneticilerin gerçekten sporla hiç ilgileri yok mudur? Bize oy verecek “bizim mahallenin adamları” hikâyesi doğruysa ASKF amacının dışında yönetilmektedir.

Bu iddialar karşısında mesele ASKF kongresinin çok ötesindedir. Mesele Trabzon futbolunun geleceği meselesidir. Bunca iddialar karşısında yaşanan sessizlik olgunlukla anlatılamaz. Bu iddiaların gölgesinde ASKF saygınlığını kolayca sürdüremez. ASKF’yi kurtaracak olanlar yine üyesi kulüplerdir. Lâkin bilmeliler ki kongrelerinde yalnız ASKF’nin ve kendilerinin geleceklerini değil, Trabzon futbolunun geleceğini belirleyecektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.
Avatar
yasar 2017-04-27 11:56:02

bir siteye yaptığı açıklama sayın Ustaya hiç yakışmadı, çok şaşırdım. Aile içi sorunlar basına böyle aktarılmaz, yada yönetimdeki arkadaşlarını suçlaması çok yalnış.