İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bakanlık bütçesi görüşmeleri sırasında yaptığı konuşma, önce AK Parti teşkilatlarında, ardından Anadolu’da STK toplantılarında ve son olarak da okullarda konferans olarak verilmesi gereken bir manifestodur.

Bakan Soylu’nun bu konuşması yarım asırdır devam eden PKK ile mücadelenin geldiği yeni evredir. Bu evre artık PKK ile mücadelenin ötesine geçmiş yeni bir devredir. Bakan Soylu bunu şöyle ifade ediyor: “Bizim yaptığımız artık sadece terörle mücadele değildir. Bu mücadele aynı zamanda emperyalizmin bütün kolları ile mücadeledir. Bu mücadele aynı zamanda o bölgemizi kalkındırma mücadelesidir. Bu mücadelede üç sacayağımız var. 1-Halkın huzur ve mutluluğu, 2-Yatırım-kalkınma ve refah… 3-Bölge halkına güvenilir bir gelecek sağlamak…

PKK terör örgütü ile mücadelenin evrildiği bu yeni dönemde “terörist” keyfiyetine de artık yeni misyon yüklendi. Bakan soylu, yalnızca elinde silah olanla mücadele edilmeyeceğini… Teröre ve teröriste ulaşan tüm katmanların artık aynı kategoride ele alınacağını belirttikten sonra İspanya’nın mücadele ettiği Batasuna örneğini verdi. Soylu, şunları söyledi: “Teröriste ‘Terörist’ diyoruz, destekçisine de terörist diyoruz. İhbarcısına, işbirlikçisine, çocukları kandırıp dağa gönderen belediye başkanına ‘terörist’ diyoruz. İmralı’daki devrik terörist başına terörist diyoruz. Eskiye göre çok önemli bir farkımız var. Artık hiçbir probleme tek gözlükle bakmıyoruz.  Mesela 40 yıldır mücadele ettiğimiz PKK terör örgütüne karşı artık sadece silahlı mücadele yürütmüyoruz. Arkasındaki destekle hem sebep olup hem de sömürdükleri Doğu ve Güneydoğu’nun geri kalmışlığı ve yalnızlaştırılması ile de mücadele ediyoruz. Örgüte istihbarat sağlayan, belediye kepçesi ile çukur kazan, belediye aracı ile terörist cenazesini kaldıran, bombalı eylem yaptıran, teröristin adını cadde ve sokaklara veren, belediye binasında roket atar ve silah depolayana, arka odadaki Kandil’in müfettişinden talimat alanlara ‘Elinde silah yok ve mağarada yaşamıyor’ diye göz yummuyoruz artık. İspanya Batasuna’ya ne yapmışsa biz onu yapıyoruz. İspanya Yüksek Mahkemesi Batasuna’yı kapatırken ‘Şiddetin kınanmasının reddedilmesi ve bunun diğer bütün partiler tarafından kınanırken yapılmaması terörizme örtülü bir destek anlamına gelir.” demişti.

Terörle mücadelede yeni konsepti ilan eden Bakan Soylu ilk sözlerini kendisini sıra kapaklarına vurarak susturmaya çalışan HDPKK milletvekillerine hatırlattı. Bakınız neler dedi: “Sizin az buçuk haysiyetiniz olsa şu siviller için bir gün başsağlığı dilerdiniz, haysiyetsizler, haysiyetsizler, haysiyetsizler…” HDPKK’nın kadın milletvekillerine (muhtemelen Hüda Kaya) elindeki büyütülmüş fotoğraflarla seslenen Soylu, onun şahsında HDP tüm milletvekillerine şöyle seslendi: “Hanımefendi, bunların kim olduğunu biliyor musunuz? Bunlar çocuk teröristler. Bunlar sizin burada sözcülüğünü yaptığınız terör örgütünün ailelerinden kaçırıp, dağa çıkarıp, ellerine silah verdikleri çocuk teröristler... 13- 14- 15 yaşında bunlar. Kız çocukları bunlar kız... Hanımefendi!.. Yalandan İslam’dan bahsediyorsun, yalandan Müslümanlıktan bahsediyorsun.”

İslamcılıktan PKK sözcülüğüne savrulan Hüda Kaya sözü daha ileri götürünce dayanamayan Soylu, kimsenin bilmediği bir gerçeği haykırmak zorunda kaldı. “Beni kızdırmayın. PKK terör örgütü köylere gitti, evlerden kocalarını çıkarıp kadınlara tecavüz etti. Alçaklar… Alçaklar… Alçaklar… Beni daha fazla konuşturmayın alçaklar.”

Soylu konuşmasında HDP ile iş birliği içinde olan veya HDP’yi kollayan siyasilere de yeni dönemin mesajını verdi. İlk mesaj CHP’ye: “Sayın Engin Altay, biraz önce burada bir cümle ettiniz. Dediniz ki, ‘Siz HDP’yi kriminalize etmeyin’. HDP’Yi biz kriminalize etmiyoruz, etmeyiz de zaten. HDP’yi kim kriminalize ediyor biliyor musunuz, lütfen bazen üstü örtülü-açık, beraber olduğunuz HDP’yi korumak için böyle bir söz söylemeyin. HDP’yi kriminalize eden PKK’nın kendisidir, kendisidir, kendisidir.”

Ve manifestodan iki yeni parti de nasibini aldı. HDP’yi koruma ve kollama yarışına giren DEVA ve Gelecek partilerine ise şu mesajı verdi: “Nereden zuhur ettiği belli olmayan, dünün acizlerinin yeni partilerinin karşı mahalleye yaranmak için yaptıkları açıklamalar, yargıya ‘sopa’ diyerek itibarsızlaştırmaya çalışmaları bize sökmez. Onlardan PKK’ya ne deva olur ne de gelecek olur.”

Yeni mücadele konsepti… Mücadelede yeni devre bugün Türkiye’nin dilinde… Türkiye Soylu’yu ve ülke için, millet için, devlet için verdiği mücadeleyi anladı. Dileriz mesaj verdikleri de anlar.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.